REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka na lokalu spółdzielczym

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w obrocie jest traktowane podobnie jak własność lokalu. Podobnie jak prawo odrębnej własności lokalu można je obciążyć hipoteką. Inaczej jest w przypadku prawa lokatorskiego, które nie może być przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego.

Które prawa można obciążyć hipoteką

REKLAMA

Hipoteką można obciążyć następujące prawa spółdzielcze:
• spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
• spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego
• prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
Nie można natomiast ustanowić hipoteki na spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu mieszkalnego. Prawo to nie jest zbywalne, nie może być zapisane w testamencie, nie podlega również egzekucji.

Powstanie hipoteki na lokalach spółdzielczych

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można obciążyć:
• hipoteką umowną (zwykłą)
• hipoteką przymusową
• hipoteką ustawową
Każda z tych hipotek powstaje w odmienny sposób.

Hipoteka zwykła

REKLAMA

Dla powstania hipoteki zwykłej, niezbędny jest wniosek o jej wpis do księgi wieczystej połączony zwykle z wnioskiem o założenie takiej księgi (dla większości lokali spółdzielczych nie są prowadzone księgi wieczyste). Podstawą takiego wniosku może być umowa zawarta przez wierzyciela z właścicielem spółdzielczego prawa, które ma być hipoteką obciążone lub z inną osobą uprawnioną, jeżeli prawo spółdzielcze jest współwłasnością osoby trzeciej lub gdy hipoteka jest ustanawiana na zabezpieczenie innej wierzytelności banku niż z tytułu udzielenia kredytu.

Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki powinno zawierać:
• wolę ustanowienia hipoteki
• określenie stron umowy
• określenie wierzytelności, która jest zabezpieczona hipoteką
• dokładne oznaczenie prawa zabezpieczającego wierzytelność

Ustanowienie hipoteki wymaga formy aktu notarialnego, ale dotyczy to tylko oświadczeń woli osoby obciążającej

Wpis hipoteki do księgi wieczystej ma znaczenie konstytutywne co oznacza, że faktycznie hipoteka powstaje dopiero w chwili wpisu do księgi.

Hipoteka przymusowa

REKLAMA

Obciążenie hipoteką przymusową w przeciwieństwie do hipoteki zwykłej ma na celu zabezpieczenie niespłaconej a wymagalnej wierzytelności. Polega na tym, że wierzyciel żądając zabezpieczenia swej wierzytelności opiera się na stwierdzającym ją orzeczeniu sądowym lub równoważnym dokumencie.
Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej mogą być dwie jego kategorie tytułów:
• tytuł wykonawczy w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego
• wykonalny tytuł egzekucyjny w rozumieniu innych ustaw

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Do kategorii tej należą m.in. postanowienia zapadłe w postępowaniu nieprocesowym, prawomocne wyroki (zapadłe w postępowaniu cywilnym bądź karnym), wyroki i ugody zawarte przed sądem polubownym.

Drugi rodzaj aktów umożliwiających ustanowienie hipoteki przymusowej stanowią decyzje organów administracji państwowej lub samorządowej. Przyjmuje się, że hipoteka przymusowa może mieć dwojaki charakter:
• hipoteki umownej, gdy dokument, na mocy którego dokonuje się wpisu, zawiera rozstrzygnięcie ostateczne
• hipoteki kaucyjnej, jeżeli dokument jedynie ustala należność na czas do zakończenia sprawy
Podobnie jak w przypadku hipoteki umownej wpis do księgi wieczystej ma tu znaczenie konstytutywne.

Hipoteka ustawowa

Trzeci, ze względu na sposób powstania rodzaj hipoteki to hipoteka ustawowa.
Charakteryzuje się tym, że:
• występuje tylko w przypadkach gdy przepis szczególny tak stanowi
• służy do zabezpieczenia tylko wierzytelności państwowych, to znaczy Skarbu Państwa albo innej państwowej osoby prawnej
• inaczej niż hipoteka umowna czy przymusowa powstaje ex lege niezależnie od wpisu, który w tym przypadku ma charakter deklaratoryjny.

W myśl Ordynacji podatkowej, hipoteka ustawowa powstaje z dniem:
• doręczenia podatnikowi decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego
• wydania przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej
• wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta

Zakup lokalu spółdzielczego na kredyt a hipoteka

Na rynku wtórnym jest wiele lokali spółdzielczych własnościowych. Ponieważ wiele osób kupuje mieszkania na kredyt, warto wiedzieć, że nie ma problemu z takim zakupem, ponieważ bank udzielając nam kredytu może się zabezpieczyć na prawie spółdzielczym. W takim wypadku przy okazji ustanawiania hipoteki niezbędne będzie założenie księgi wieczystej dla prawa spółdzielczego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie może wygasnąć, jeżeli jest obciążone hipoteką.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA