REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka na lokalu spółdzielczym

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w obrocie jest traktowane podobnie jak własność lokalu. Podobnie jak prawo odrębnej własności lokalu można je obciążyć hipoteką. Inaczej jest w przypadku prawa lokatorskiego, które nie może być przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego.

Które prawa można obciążyć hipoteką

REKLAMA

Hipoteką można obciążyć następujące prawa spółdzielcze:
• spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
• spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego
• prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
Nie można natomiast ustanowić hipoteki na spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu mieszkalnego. Prawo to nie jest zbywalne, nie może być zapisane w testamencie, nie podlega również egzekucji.

Powstanie hipoteki na lokalach spółdzielczych

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można obciążyć:
• hipoteką umowną (zwykłą)
• hipoteką przymusową
• hipoteką ustawową
Każda z tych hipotek powstaje w odmienny sposób.

Hipoteka zwykła

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dla powstania hipoteki zwykłej, niezbędny jest wniosek o jej wpis do księgi wieczystej połączony zwykle z wnioskiem o założenie takiej księgi (dla większości lokali spółdzielczych nie są prowadzone księgi wieczyste). Podstawą takiego wniosku może być umowa zawarta przez wierzyciela z właścicielem spółdzielczego prawa, które ma być hipoteką obciążone lub z inną osobą uprawnioną, jeżeli prawo spółdzielcze jest współwłasnością osoby trzeciej lub gdy hipoteka jest ustanawiana na zabezpieczenie innej wierzytelności banku niż z tytułu udzielenia kredytu.

Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki powinno zawierać:
• wolę ustanowienia hipoteki
• określenie stron umowy
• określenie wierzytelności, która jest zabezpieczona hipoteką
• dokładne oznaczenie prawa zabezpieczającego wierzytelność

Ustanowienie hipoteki wymaga formy aktu notarialnego, ale dotyczy to tylko oświadczeń woli osoby obciążającej

Wpis hipoteki do księgi wieczystej ma znaczenie konstytutywne co oznacza, że faktycznie hipoteka powstaje dopiero w chwili wpisu do księgi.

Hipoteka przymusowa

REKLAMA

Obciążenie hipoteką przymusową w przeciwieństwie do hipoteki zwykłej ma na celu zabezpieczenie niespłaconej a wymagalnej wierzytelności. Polega na tym, że wierzyciel żądając zabezpieczenia swej wierzytelności opiera się na stwierdzającym ją orzeczeniu sądowym lub równoważnym dokumencie.
Podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej mogą być dwie jego kategorie tytułów:
• tytuł wykonawczy w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego
• wykonalny tytuł egzekucyjny w rozumieniu innych ustaw

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Do kategorii tej należą m.in. postanowienia zapadłe w postępowaniu nieprocesowym, prawomocne wyroki (zapadłe w postępowaniu cywilnym bądź karnym), wyroki i ugody zawarte przed sądem polubownym.

Drugi rodzaj aktów umożliwiających ustanowienie hipoteki przymusowej stanowią decyzje organów administracji państwowej lub samorządowej. Przyjmuje się, że hipoteka przymusowa może mieć dwojaki charakter:
• hipoteki umownej, gdy dokument, na mocy którego dokonuje się wpisu, zawiera rozstrzygnięcie ostateczne
• hipoteki kaucyjnej, jeżeli dokument jedynie ustala należność na czas do zakończenia sprawy
Podobnie jak w przypadku hipoteki umownej wpis do księgi wieczystej ma tu znaczenie konstytutywne.

Hipoteka ustawowa

Trzeci, ze względu na sposób powstania rodzaj hipoteki to hipoteka ustawowa.
Charakteryzuje się tym, że:
• występuje tylko w przypadkach gdy przepis szczególny tak stanowi
• służy do zabezpieczenia tylko wierzytelności państwowych, to znaczy Skarbu Państwa albo innej państwowej osoby prawnej
• inaczej niż hipoteka umowna czy przymusowa powstaje ex lege niezależnie od wpisu, który w tym przypadku ma charakter deklaratoryjny.

W myśl Ordynacji podatkowej, hipoteka ustawowa powstaje z dniem:
• doręczenia podatnikowi decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego
• wydania przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej
• wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta

Zakup lokalu spółdzielczego na kredyt a hipoteka

Na rynku wtórnym jest wiele lokali spółdzielczych własnościowych. Ponieważ wiele osób kupuje mieszkania na kredyt, warto wiedzieć, że nie ma problemu z takim zakupem, ponieważ bank udzielając nam kredytu może się zabezpieczyć na prawie spółdzielczym. W takim wypadku przy okazji ustanawiania hipoteki niezbędne będzie założenie księgi wieczystej dla prawa spółdzielczego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie może wygasnąć, jeżeli jest obciążone hipoteką.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA