REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania?

Jacek Niezgoda
Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania? Fot. ARTDESIGN
Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania? Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania? Jasne pastelowa kolory nadają wnętrzom wrażenie przestronności, ale równocześnie mogą powodować poczucie braku harmonii, pustkę estetyczną, brak pomysłu na wnętrze małego mieszkania.

Podstawowa zasadą kompozycji kolorystycznej jest kierunek podziałów na ścianach. Pionowe elementy, pasy sprawiają wrażenie podwyższenia wnętrza, jednocześnie skracając jego perspektywę, wrażenie zmniejszenia. Poziome długie podziały wizualnie wydłużają, sprawiają wrażenia powiększenia, wydłużenia. Zastosowanie ciemnego koloru na krótszej ścianie sprawi wrażenie przybliżenia tej ściany. Kolory we wnętrzu powinny odzwierciedlać osobowość i temperament mieszkańca. Jeśli więc ktoś lubi zdecydowane kolory powinien je zastosować, ważne jednak, aby jednej wspólnej przestrzeni nie znalazło się ich za dużo. Warto wybrać spokojniejszy kolor bazowy, a do niego jeden mocny jako zdecydowany akcent. Niebagatelnym elementem pozwalającym na uzyskanie w małym pomieszczeniu - głębokiej perspektywy i wrażenia optycznego powiększenia wnętrza jest lustro. Odbite, prostopadłe do niego elementy wnętrz, zarówno części podłogi, jaki i sufitu, wzmagają wrażenie wielkości przestrzeni.

REKLAMA

Zobacz także: Działanie kolorów we wnętrzu

Bardzo indywidualną kwestią jest to czy zastosujemy ten sam kolor na wszystkich ścianach, czy też zdecydujemy się pomalować je różnie. Dla przykładu, można pomalować dwie ściany (sąsiednie) w ciemnym kolorze, a dwie w jasnym. Bądź też ciemny kolor z jednej ściany może przechodzić w niewielkim fragmencie na ścianę sąsiednią. Oczywiście w przypadku stosowania barw ciemnych, sufit takiego pomieszczenia powinien zostać jasny. Mocne intensywne kolory można zastosować również jako tło podkreślające układ mebli lub kompozycję szafek na ścianie. Ciemnym kolorem możemy również zaakcentować ścianę, na której będzie stało łóżko. Ciemne intensywne kolory dobrze sprawdzają się również zastosowane we wnękach, dla uwidocznienia efektu, mogą być dodatkowo oświetlone halogenami. 

Zobacz także: Kolor we wnętrzu

Kolor we wnęce może również przechodzić we wnękę wykonaną na suficie podwieszanym, co daje bardzo ciekawy efekt. To również zależy od potrzeb estetycznych użytkownika wnętrza. W małych mieszkaniach jednolity kolor ścian można wzbogacić zestawiając z nim mocne kontrasty mebli, dodatków, tkanin (kolorowych, fakturowych, z wzorami). Na pewno jednolita barwa bardzo porządkuje przestrzeń, czyniąc ja bardzo czystą wizualnie, harmonijną. By jednak uniknąć monotonii i nudy warto trochę kolorami się pobawić. Najmniej ryzykowne, dla niepewnych swych umiejętności w tej dziedzinie, jest właśnie stosowanie różnych odcieni tego samego koloru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA