Świadectwo energetyczne dla budynku
REKLAMA
REKLAMA
Treść świadectwa
REKLAMA
Świadectwo energetyczne zawiera określenie wielkości energii niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, a także wskazanie możliwych do realizacji robót budowlanych, mogących poprawić pod względem opłacalności ich charakterystykę energetyczną. Informacje zawarte w takim dokumencie pozwolą właścicielowi, użytkownikowi bądź najemcy określić roczne zapotrzebowanie na energię oraz jej koszt. Świadectwo jest ważne 10 lat, pod warunkiem, że w tym czasie nie przeprowadzono w budynku robót budowlanych, które by wpłynęły na jego charakterystykę energetyczną.
Obiekty wymagające świadectwa
REKLAMA
W świetle obowiązującego prawa wydanie świadectwa jest konieczne dla:
1. przeniesienia własności:
- budynku;
- lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem przeniesienia własności lokalu na podstawie umowy zawartej między osobą, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, a spółdzielnią mieszkaniową;
- będącej nieruchomością części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową;
2. zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – zbywca przekazuje świadectwo nabywcy
3. powstania stosunku najmu budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową – wynajmujący udostępnia świadectwo najemcy
4. budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 mkw., które są zajmowane przez organy administracji publicznej lub w których świadczone są usługi znacznej liczbie osób.
W budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej oraz w budynkach z instalacją centralnego ogrzewania zasilaną ze źródła w budynku lub poza nim, świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego może być opracowane na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Przepisu nie stosuje się do lokali mieszkalnych posiadających własne instalacje ogrzewcze.
Obowiązujące wyłączenia
Obowiązku sporządzenia świadectwa nie mają właściciele budynków, którzy nie zamierzają ich zbyć lub wynająć.
Ponadto zgodnie z przepisami ustawy wyłączenia dotyczą budynków:
1. podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
2. używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
3. przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
4. niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
5. przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
6. mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
7. wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.
Kto wydaje świadectwa energetyczne
Uprawnienia do wydania świadectwa posiadają: osoby które ukończyły studia magisterskie bądź inżynierskie na kierunkach architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych, posiadają uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyły szkolenie i złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Świadectwa nie może sporządzić właściciel lokalu, budynku albo posiadacz własnościowego prawa do lokalu, nawet jeśli posiada odpowiednie uprawnienia.
Sankcje
Przepisy prawa budowlanego nie przewidują żadnych sankcji dla właściciela budynku, który nie wywiązał się z obowiązku i nie sporządził świadectwa energetycznego. Można więc wywnioskować, że to strony umowy najmu bądź sprzedaży będą decydowały o tym czy świadectwo jest konieczne.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.