REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość spółdzielni

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska

REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Upadłość spółdzielni

REKLAMA

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Jak ratować spółdzielnię przed upadłością

REKLAMA

Pomimo niewypłacalności spółdzielni istnieje sposób na przedłużenie jej bytu. Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółdzielni, jeżeli równocześnie wskaże środki, jeżeli wskaże środki umożliwiające wyjście jej ze stanu niewypłacalności., a więc takie, które pozwolą spłacić jej wymagalne długi. Jednakże, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości złoży wierzyciel spółdzielni, sąd może zarządzić postawienie jej w stan upadłości pomimo uchwały walnego zgromadzenia o dalszym istnieniu spółdzielni. W prawidłowo funkcjonującej spółdzielni mieszkaniowej statut powinien określać możliwość uchwalenia przez walne zgromadzenie obowiązku wpłaty dodatkowych udziałów oraz maksymalną liczbę takich udziałów.

O postawieniu spółdzielni w stan upadłości może zadecydować walne zgromadzenie mocą uchwały w sytuacji, gdy ze sprawozdania finansowego spółdzielni wynika, że ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań. Dotyczy to zarówno zobowiązań wymagalnych, jak i jeszcze niewymagalnych, czyli takich, których termin płatności jeszcze nie nastąpił. Zarząd spółdzielni powinien w takiej sytuacji złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości.

Co z lokatorskim prawem do lokalu?

REKLAMA

Na skutek nabycia budynków spółdzielni przez nowy podmiot, nie wygasają spółdzielcze prawa członków, natomiast mogą one ulec przekształceniu na inne. Jeżeli nabywcą budynków upadłej spółdzielni jest inna spółdzielnia mieszkaniowa, byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków nowej spółdzielni. Właściwe organy nowej spółdzielni powinny przyjąć uchwałę o przyjęciu w poczet członków, a członek zobowiązany jest do złożenia nowej deklaracji. Jeżeli spółdzielnia podejmie uchwałę odmawiającą przyjęcia, były członek może wystąpić do sądu z żądaniem nakazania przyjęcia go w poczet członków nowej spółdzielni. Wyrok wydany w tej sprawie, korzystny dla zainteresowanego członka, zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków i w ten sposób były członek uzyskuje członkostwo nowej spółdzielni.

Jeżeli nabywcą budynków upadłej spółdzielni jest inny podmiot niż spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształca się w prawo najmu i traktowane jest jako najem na czas nieokreślony. Między byłym członkiem (obecnie najemcą) a nowym właścicielem budynku, traktowanym jako wynajmującym powstaje stosunek najmu, który może wygasnąć np. poprzez wypowiedzenia dokonanego przez właściciela budynku.

Co z własnościowym prawem do lokalu?

Jeżeli budynek spółdzielni został nabyty przez inną spółdzielnię sytuacja członków, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygląda tak jak sytuacji opisanej powyżej: członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków nowej spółdzielni, a nowa spółdzielnia ma obowiązek go przyjąć. W razie odmowy były członek może żądać, aby sąd zobowiązał spółdzielnię do przyjęcia. Wyrok sądu zapadły w takiej sprawie zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków, a członek zobowiązany jest do złożenia nowej deklaracji.

Jeżeli budynki zostały przejęte przez podmiot inny niż spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo do domu jednorodzinnego przekształca się odpowiednio w prawo odrębnej własności lokalu lub w prawo własności domu jednorodzinnego.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA