REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć błędów podczas dekoracji wnętrz?

Magdalena Pytkowska
Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji.
Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji.

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji. Radzimy, jak przystąpić do dekorowania wnętrza, by uniknąć przesady czy niezamierzonego kiczu.

Pragniemy, by „nasze miejsce” było odbiciem naszej duszy, ale, by osiągnąć dobry efekt, trzeba widzieć, kiedy powiedzieć sobie stop, by z zamierzonego dzieła sztuki nie wyszedł bohomaz. Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę kiczu i popełnić błąd podczas dekoracji wnętrz. Samotnemu i początkującemu dekoratorowi wnętrz bardzo trudno jest wybrać z masy wspaniałych pomysłów te najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze dużo znaczy lepiej.

REKLAMA

Jak dekorować?

Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, które przeprowadzą was przez trudną sztukę dekorowania wnętrz i pozwolą uniknąć błędów:

1. Nie można przystąpić do remontu bez przygotowanego kosztorysu; trzeba wiedzieć, ile się ma, by wiedzieć, ile można wydać.

2. Warto określić cel prac dekoratorskich – dla kogo dekorujemy wnętrze danego pomieszczenia, w jakim stylu, co konkretnie pragniemy zmienić, itp.

Zobacz także: Jaką rolę w aranżacji wnętrz pełnią dodatki i gadżety?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

3. Rozłożenie mebli do siedzenia, typu kanapa czy krzesło, powinno być ustawione tak, by sprzyjało konwersacji; zgodnie z teorią Edwarda T. Halla ludzie nie czują się zbyt komfortowo, jeżeli siedzą naprzeciwko albo bezpośrednio obok siebie, najlepiej czują się, gdy siedzą po skosie; dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kanapy i krzeseł w kształcie litery U, a nie L.

4. Meble wcale nie muszą stać pod ścianą; ostatnie trendy w dziedzinie dekoracji proponują, żeby przesuwać niektóre sprzęty w kierunku środka pokoju, ale należy zachować w tym pewien umiar; przede wszystkim w pokoju powinno być trochę wolnej przestrzeni, chociażby po to, by można było po nim się spokojnie poruszać; reszta pozostaje zaś w rękach samego dekoratora.

5. Kolekcje przedmiotów indyjskich czy angielskich albo zestaw babcinej porcelany, najlepiej prezentuje się razem; jeżeli mamy kilka rzeczy z tego samego kraju, np. słonika i posąg Buddy, to najkorzystniej jest ustawić je obok siebie; po pierwsze, będą zwracały na siebie większą uwagę i po drugie, nie zginą w tłumie innych przedmiotów.

REKLAMA

6. Każdy pokój powinien mieć swoje centrum, punkt, na którym wchodzący zawiesza swój wzrok; brak punktu centralnego może wprowadzić chaos do pomieszczenia; więc, jeżeli nie zależy wam na osiągnięciu chaosu, to pamiętajcie przy dekoracji o punkcie centralnym, którym może być wszystko: okno, kominek czy stół bądź pianino.

7. Przedmioty zgromadzone w jednym pokoju powinny w jakiś sposób tworzyć jednolitą całość; nie znaczy to oczywiście, że trzeba zakupić wyłącznie meble i ozdoby, np. w stylu lat 60. czy retro; ważne jest to by przedmioty do siebie pasowały, np. można złożyć meble indyjskie z arabskimi i francuskimi, reszta to już rzecz gustu właściciela.

8. Pamiętajcie o odpowiednim oświetleniu; złe światło bardzo niekorzystnie wpływa nie tylko na sam wygląd pokoju, ale i samopoczucie osób, przebywających w danym pomieszczeniu; najlepiej jest zainstalować żyrandole oraz postawić kilka mniejszych lamp na szafkach czy zamontować na ścianach, tak by w zależności od potrzeby móc oświetlić pokój w całości bądź tylko w części; dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie przedmioty godne uwagi, np. obrazy czy indyjskie figurki, są w danym świetle widoczne – przecież nie chcemy, żeby coś umknęło uwadze naszych gości.

9. Niezwykle istotny jest także sam układ pokoju; raczej nie zaleca się umieszczania pianina i skórzanej kanapy, czyli tzw. ciężkich mebli, w jednym miejscu, gdyż będzie to miało niekorzystny wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia; w rozkładzie najlepiej jest zawsze zachować umiar i dążyć do równowagi – w tym celu powinno się ustawiać obok siebie, na przemian, meble ciężkie i lekkie.

10. Wszelkie obrazy, przede wszystkim te cenne z naszego punktu widzenia, najlepiej jest umieścić o około 10 centymetrów wyżej „wysokości oczu”; dzięki temu trikowi będą się one bardziej rzucały w oczy.

Zobacz także: Jak wykorzystać skórę w aranżacji wnętrz?

Dekorowanie wnętrz własnego czy też cudzego mieszkania nie jest wcale łatwą sztuką. Z masy pomysłów, które zwykle gnieżdżą się w takiej chwili w naszej głowie, musimy zdecydować się tylko na niektóre. Trzeba się zawsze mieć na baczności, by, mówiąc krótko, nie przedobrzyć. Mieszkanie jest po to, by w nim żyć, a nie podziwiać rozmieszczenie mebli czy też dzieła sztuki na obrazie. Przystępując do pracy powinniśmy pamiętać o tych kilku punktach wymienionych powyżej, ale przede wszystkim najlepiej jest zaufać własnej intuicji i poczuciu smaku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA