Jak uniknąć błędów podczas dekoracji wnętrz?
REKLAMA
REKLAMA
Pragniemy, by „nasze miejsce” było odbiciem naszej duszy, ale, by osiągnąć dobry efekt, trzeba widzieć, kiedy powiedzieć sobie stop, by z zamierzonego dzieła sztuki nie wyszedł bohomaz. Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę kiczu i popełnić błąd podczas dekoracji wnętrz. Samotnemu i początkującemu dekoratorowi wnętrz bardzo trudno jest wybrać z masy wspaniałych pomysłów te najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze dużo znaczy lepiej.
REKLAMA
Jak dekorować?
Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, które przeprowadzą was przez trudną sztukę dekorowania wnętrz i pozwolą uniknąć błędów:
1. Nie można przystąpić do remontu bez przygotowanego kosztorysu; trzeba wiedzieć, ile się ma, by wiedzieć, ile można wydać.
2. Warto określić cel prac dekoratorskich – dla kogo dekorujemy wnętrze danego pomieszczenia, w jakim stylu, co konkretnie pragniemy zmienić, itp.
Zobacz także: Jaką rolę w aranżacji wnętrz pełnią dodatki i gadżety?
REKLAMA
3. Rozłożenie mebli do siedzenia, typu kanapa czy krzesło, powinno być ustawione tak, by sprzyjało konwersacji; zgodnie z teorią Edwarda T. Halla ludzie nie czują się zbyt komfortowo, jeżeli siedzą naprzeciwko albo bezpośrednio obok siebie, najlepiej czują się, gdy siedzą po skosie; dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kanapy i krzeseł w kształcie litery U, a nie L.
4. Meble wcale nie muszą stać pod ścianą; ostatnie trendy w dziedzinie dekoracji proponują, żeby przesuwać niektóre sprzęty w kierunku środka pokoju, ale należy zachować w tym pewien umiar; przede wszystkim w pokoju powinno być trochę wolnej przestrzeni, chociażby po to, by można było po nim się spokojnie poruszać; reszta pozostaje zaś w rękach samego dekoratora.
5. Kolekcje przedmiotów indyjskich czy angielskich albo zestaw babcinej porcelany, najlepiej prezentuje się razem; jeżeli mamy kilka rzeczy z tego samego kraju, np. słonika i posąg Buddy, to najkorzystniej jest ustawić je obok siebie; po pierwsze, będą zwracały na siebie większą uwagę i po drugie, nie zginą w tłumie innych przedmiotów.
REKLAMA
6. Każdy pokój powinien mieć swoje centrum, punkt, na którym wchodzący zawiesza swój wzrok; brak punktu centralnego może wprowadzić chaos do pomieszczenia; więc, jeżeli nie zależy wam na osiągnięciu chaosu, to pamiętajcie przy dekoracji o punkcie centralnym, którym może być wszystko: okno, kominek czy stół bądź pianino.
7. Przedmioty zgromadzone w jednym pokoju powinny w jakiś sposób tworzyć jednolitą całość; nie znaczy to oczywiście, że trzeba zakupić wyłącznie meble i ozdoby, np. w stylu lat 60. czy retro; ważne jest to by przedmioty do siebie pasowały, np. można złożyć meble indyjskie z arabskimi i francuskimi, reszta to już rzecz gustu właściciela.
8. Pamiętajcie o odpowiednim oświetleniu; złe światło bardzo niekorzystnie wpływa nie tylko na sam wygląd pokoju, ale i samopoczucie osób, przebywających w danym pomieszczeniu; najlepiej jest zainstalować żyrandole oraz postawić kilka mniejszych lamp na szafkach czy zamontować na ścianach, tak by w zależności od potrzeby móc oświetlić pokój w całości bądź tylko w części; dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie przedmioty godne uwagi, np. obrazy czy indyjskie figurki, są w danym świetle widoczne – przecież nie chcemy, żeby coś umknęło uwadze naszych gości.
9. Niezwykle istotny jest także sam układ pokoju; raczej nie zaleca się umieszczania pianina i skórzanej kanapy, czyli tzw. ciężkich mebli, w jednym miejscu, gdyż będzie to miało niekorzystny wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia; w rozkładzie najlepiej jest zawsze zachować umiar i dążyć do równowagi – w tym celu powinno się ustawiać obok siebie, na przemian, meble ciężkie i lekkie.
10. Wszelkie obrazy, przede wszystkim te cenne z naszego punktu widzenia, najlepiej jest umieścić o około 10 centymetrów wyżej „wysokości oczu”; dzięki temu trikowi będą się one bardziej rzucały w oczy.
Zobacz także: Jak wykorzystać skórę w aranżacji wnętrz?
Dekorowanie wnętrz własnego czy też cudzego mieszkania nie jest wcale łatwą sztuką. Z masy pomysłów, które zwykle gnieżdżą się w takiej chwili w naszej głowie, musimy zdecydować się tylko na niektóre. Trzeba się zawsze mieć na baczności, by, mówiąc krótko, nie przedobrzyć. Mieszkanie jest po to, by w nim żyć, a nie podziwiać rozmieszczenie mebli czy też dzieła sztuki na obrazie. Przystępując do pracy powinniśmy pamiętać o tych kilku punktach wymienionych powyżej, ale przede wszystkim najlepiej jest zaufać własnej intuicji i poczuciu smaku.
REKLAMA
REKLAMA