REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rhipsalis (Rhipsalis cassutha)

Rhipsalis (Rhipsalis cassutha, inaczej patyczak, to roślina należąca do sukulentów z rodziny kaktusowatych. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce i w części Wysp Kanaryjskich. Roślina ta należy do epifitów i porasta rozwidlenia gałęzi drzew. Pędy rhipsalisa zwisają w dużych kiściach i osiągają nawet do 9 m długości. Są nagie, wałeczkowate o średnicy 3 mm, miejscami pokryte okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Młode pędy wyrastają z wierzchołków pędów starszych w parach lub całymi pękami.

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – jak uprawiać go w doniczce?

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W naturalnym środowisku żyje w krajach położonych w rejonie Morza Śródziemnego. W naszym klimacie dobrze rozwija się w ogrodzie, ale polecany jest także do uprawy w pojemnikach w domu.

Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus)


Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus) pochodzi z Azji. Jest epifitem, którego naturalnym środowiskiem są konary tropikalnych drzew. Ma zwisające pędy, na których są piękne, soczyste, zielone i błyszczące liście. Od strony spodniej mają ciekawe fioletowo-bordowe zabarwienie, które dodaje roślinie atrakcyjności. Eszynantus kwitnie bardzo rzadko. Kwiaty wyglądają jak trąbki wystające z pochewek. Z trąbek dodatkowo wystają pręciki. Pochewki są brązowe, a kwiaty zazwyczaj pomarańczowo-oliwkowe.

Bananowiec (Musa) – jak wyhodować go w domu?


Bananowiec (Musa) pochodzi z południowo – wschodniej Azji. Okazy hodowane w domu osiągają wysokość do 2 metrów i mają bardziej dekoracyjne liście od dzikich gatunków. Prawidłowo pielęgnowana roślina może odwdzięczyć się małymi bananami. Nie są wprawdzie tak smaczne jak te dojrzewające w tropikach, ale także jadalne. Owocują dorosłe, starsze okazy. Bananowiec, wbrew obiegowym opiniom, jest rośliną dość prosta w uprawie, wymaga jednak dość dużej ilości miejsca.

REKLAMA

Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)

Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens), zwana złotowcem, pochodzi z Madagaskaru. Ma żółtozielone, pierzaste liście. W naturalnym środowisku osiąga nawet kilka do kilkudziesięciu metrów. W warunkach domowych areka żółtawa dorasta do 2 m wysokości. Rośnie powoli. Jest rośliną odporną i może przeżyć w mieszkaniu wiele lat. Palma ta usuwa z otoczenia substancje toksyczne i doskonale nawilża powietrze.

Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras

Bieluń (Datura L.), zwany daturą, to roślina pokroju krzaczastego lub drzewiastego. Pochodzi z krajów Ameryki Południowej. Największą ozdobą rośliny są duże, lejkowate kwiaty, pojedyncze, pełne, kształtu trąbkowego. Kwiaty w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach. Bieluń nadaje się na tarasy, balkony. Może być również wystawiany do ogrodu.

Jakie miejsca nie służą kwiatom?


Rośliny mają różne wymagania. Są jednak takie miejsca w domu czy biurze, które mogą sprawiać problemy ich opiekunom. Nagła zmiana temperatury, silne lub za słabe nasłonecznienie, suche powietrze – to wszystko szkodzi roślinom doniczkowym.

Kolumnea (Columnea)

Kolumnea pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Wytwarza długie, zwisające pędy z ciemnozielonymi liśćmi. Jednak najbardziej efektowna jest, kiedy cała pokryje się szkarłatnoczerwonymi kwiatami. Kwitnie głównie na przełomie zimy i wiosny, ale w zależności od warunków, które się jej wytworzy, kwiaty mogą pojawić się też w innych porach roku. Osiąga długość 100–120 cm i rozłożystość 35–100 cm. Kolumnea często mylona jest z eschynantusem.

REKLAMA

Palma koralowa (Chamaedorea)

Palma koralowa nazywana jest też po spolszczeniu chamedorą. Jej naturalnym siedliskiem jest Ameryka Południowa i Środkowa. Najpopularniejszym w Polsce gatunkiem jest Chamaedorea elegans – chamedora wyniosła. Palma koralowa rośnie dość powoli. Wcześnie zakwita. Kwiatostany mają kształt zwisających wiech. Zależnie od odmiany osiąga wysokość 100–300 cm i rozłożystość 50–200 cm. Jest rośliną długowieczną. W mieszkaniu może rosnąć co najmniej 5–6 lat. Palma koralowa jest łatwa w uprawie. Tworzy żółte lub pomarańczowe kwiatostany.

Katleja (Cattleya)

Katleja pochodzi z rodziny storczykowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Południowej jako epifit (rośnie w koronach drzew). Hodowana ze względu na duże (do 25 cm), piękne, czasem pachnące kwiaty. Liście ma duże i grube. Osiąga wysokość 30–45 cm i rozłożystość 20–30 cm. Jest jednym z łatwiejszych storczyków w uprawie.

Skrytokwiat (Cryptanthus)

Skrytokwiat jest najmniejszy z ananasowatych. Pochodzi ze wschodniej Brazylii. W zależności od gatunku skrytokwiat rośnie w podszyciu wilgotnych lasów lub w pełnym słońcu na skałach. Uprawiana ze względu na ciekawe kształty i kolory liści, które płasko układają się w rozetę. Są na brzegach pofalowane i kolczaste. Kwitnienie jest mało efektowne. Roślina osiąga wysokość 10–35 cm i rozłożystość 25–60 cm. Ze względu na swoją rozetowatą budowę i ciekawe wybarwienie często w języku angielskim nazywa się je „earth stars”.

Kalatea (Calathea)

Kalatea w Polsce nazywana jest też ostrzeszynem. Wyróżniamy około trzysta gatunków, które pochodzą z Ameryki Południowej, Środkowej oraz Karaibów. Ceniona ze względu na atrakcyjne, wielokolorowe liście. Kalatee mają owalny, lancetowaty kształt, czasem są karbowane na brzegach. Charakteryzują się plamami, pręgami w odcieniach beżu, niektóre odmiany posiadają bordowy, fioletowy lub czerwony spód liści. Roślina wytwarza niepozorne białe kwiaty. Osiąga wysokość od 50 do 300 cm i rozłożystość od 30 do 100 cm.

Kaladium (Caladium)

Kaladium inaczej nazywany jest obraźnicą. Pochodzi z lasów deszczowych Ameryki. Hodowany jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście o intensywnej barwie, najczęściej różowej, białej i czerwonej. Osiąga wysokość 40 cm i taką samą rozłożystość. Kaladium jest wymagający i trudny w hodowli.

Czy wierzby należy przycinać?

Ozdobne odmiany wierzb potrzebują cięcia, aby ładnie się zagęszczały i wybarwiały kolorowe liście. Po posadzeniu wierzb, warto przynajmniej raz w sezonie przyciąć ich pędy. Szczepione na pniu drzewka wierzb będą budowały ładniejszą, zaokrągloną koronę, gdy nie zapomnimy o przycinaniu. Kiedy i jak często to robić?

Czeremcha pospolita - Colorata

Każdy zna popularną czeremchę rosnącą pospolicie niemal w całej Polsce. Nie ma specjalnych wymagań i w szybkim tempie potrafi zazielenić miejsca, w których inne rośliny nie chcą rosnąć. Jej odmiana o brunatnozielonch liściach i różowych kwiatach może być ciekawym uatrakcyjnieniem zieleni ogrodów, parków i osiedli.

Na co chorują liście różaneczników?

Po zimie liście lubianych rododendronów bardzo często wyglądają mało atrakcyjnie. Wiele osób narzeka na plamistości lub brązowienie brzegów i końcówek liści. Skąd się biorą takie objawy i jak im zaradzić?

Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Rabata stylizowana na ogród skalny tzw. skalniak, jest wciąż bardzo popularnym sposobem zagospodarowania ogrodowych zakątków. Aby ogródek taki wyglądał naturalnie warto zastanowić się nad właściwym wyborem miejsca, kamieni oraz form i pokrojów roślin. Poprzez przypadkowy dobór roślin i kamieni bardzo łatwo stworzyć karykaturę zamiast ozdoby.

Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki. Oprócz typowych, żywopłotowych roślin o kolumnowym lub stożkowym pokroju istnieje także wiele ciekawych odmian o niespotykanym pokroju. Są nimi między innymi odmiany o nitkowatych pędach, które możemy posadzić w każdym ogrodzie lub w pojemnikach. Ich zawisające, cienkie pędy tworzą efektowną i ciekawą kompozycję. Możemy też śmiało komponować je z innymi iglakami lub krzewami liściastymi.

Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Skarpy można zagospodarować na różne sposoby. Oprócz zastosowania na skarpie murków oporowych, tarasów, geowłókniny, darni czy płyt betonowych można urozmaicić ją sadząc krzewy. Zalety takiego rozwiązania to duża trwałość, walory estetyczne oraz prosta pielęgnacja roślin.

Ciekawe pnącza do półcienia i cienia?

Jest sporo odmian ogrodowych pnączy rosnących i kwitnących w pełnym słońcu. Jednak nie zawsze mamy w ogrodach wystarczająco dużo słońca. Czy są pnącza, które zniosą cień i jednocześnie będą atrakcyjne? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie gatunki i ich odmiany.

Jak sadzić Powojniki?

Powojniki, czyli Clematisy to bardzo popularne pnącza ogrodowe. Przyciągają uwagę przede wszystkim dużymi, efektownymi kwiatami w różnych kolorach. Jak posadzić powojniki w ogrodzie lub w pojemniku, aby dobrze się przyjęły?

Jak posadzić Mieczyki?

Mieczyki to popularne kwiaty ogrodowe, które często uprawia się na kwiat cięty. Ich bulwy wykopane jesienią przechowujemy w pomieszczeniach. W połowie kwietnia możemy znów posadzić je w ogrodzie. Jak sprawić by mieczyki zdrowo się rozwijały?

Jak chronić iglaki i rośliny wrzosowate przed fytoftorozą?


Fytoftoroza to niebezpieczna choroba grzybowa. Wiosną często gwałtownie wzrastają temperatury, co po długiej, mokrej zimie może powodować szybki rozwój chorób grzybowych. Bardzo ważne jest wtedy zapewnienie roślinom optymalnych warunków uprawy. Dla wielu iglaków i roślin wrzosowatych niebezpieczna jest właśnie fytoftoroza. Jak jej zapobiegać?

Rododendrony i Azalie do donic na balkon

Rododendrony i Azalie wymagają odpowiednich warunków, aby mogły zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy go sobie urządzić w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Odpowiednie gatunki Azalii i Różaneczników z powodzeniem można również uprawiać w pojemnikach.

Niekłopotliwe i efektowne byliny do ogrodu


Kiedy już posadzimy wyższe rośliny, które stanowią szkielet ogrodowej kompozycji, warto pomyśleć o wypełnieniu przestrzeni między nimi. Można to zrobić za pomocą kwitnących krzewów i bylin. W miejscach, w których jest mniej światła sprawdzą się byliny o kolorowych liściach. Wiele bylin nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.

Jakich warunków potrzebują klony palmowe?

Kiedy klony palmowe wiosną wypuszczą liście, nie sposób przejść obok nich obojętnie. Niepowtarzalne barwy i kształty liści oraz malowniczy pokrój to największe walory klonów palmowych. Istnieje kilkaset odmian klonów palmowych o różnych kształtach koron i fantazyjnie postrzępionych lub klapowanych liściach. Są to jednak bardzo delikatne i kapryśne rośliny, które potrzebują odpowiedniego stanowiska, osłony zimą oraz lekko wilgotnego podłoża. Jak dbać o klony palmowe w naszych warunkach?

Jak wyhodować szpinak?


Szpinak jest wytrzymały na przymrozki, szybko rośnie i jest źródłem wielu witamin. Można go wysiewać i zbierać kilka razy w roku. Czy uprawa szpinaku we własnym ogrodzie warzywnym to trudne zadanie?

Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu


W naturalnym środowisku oplątwa (Tillandsia) żyje jako epifit na gałęziach i w konarach drzew. Niezbędną wodę i składniki odżywcze pobiera z powietrza. Taki sposób życia umożliwia hodowlę tej rośliny bez użycia doniczek i ziemi. Oplątwa najczęściej hodowana jest na kawałkach kory drzewa korkowego, na korzeniach lub w muszlach.

Dipladenia

W naturalnych warunkach dipladenia (Dipladenia boliviensis) występuje w rejonach tropikalnej Ameryki Południowej. Jest to roślina o długich, lejkowatych kwiatach. Należy do pnączy. Najbardziej spotykanym gatunkiem jest Dipladenia sanderii (dipladenia błyszcząca), która osiąga do 1,2 m długości. Jej zdrewniałe pędy mają naturalną tendencję do wspinania się. Kwiaty tej rośliny są koloru różowego, a ich wnętrze przybiera żółtą barwę. Kwitnie od czerwca do września.

Jak wyhodować szczypiorek w doniczce?


Szczypiorek to bylina, która jest bogata w witaminy C i B2, a także sód, potas, żelazo, fosfor i karoten. Nadaje naszym potrawom życia i piękna, ale także przyspiesza trawienie, obniża ciśnienie oraz wzmaga apetyt.

Jaką magnolię wybrać do małego ogrodu?


Gdy zakwitają są najpiękniejszą wiosenną ozdobą ogrodów. Jeśli zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki nie będą sprawiały wiele kłopotu. Spośród bardzo wielu odmian możemy wybrać odmiany, które będą odpowiednie do wielkości ogrodu i panujących w nim warunków.

Jak unikać błędów w komponowaniu zieleni?

Już w trakcie planowania nasadzeń zieleni warto pomyśleć o właściwej kompozycji. Pozwoli to na optymalne uwydatnienie walorów ozdobnych roślin, ich funkcjonalne rozmieszczenie i połączenie ich z obiektami architektonicznymi. Jakimi zasadami się kierować?

Jak wyhodować drzewko w warunkach domowych?

Chińskie powiedzenie mówi, że „wyhodować bonsai jest trudniej, niż wychować dziecko”. Drzewko takie wkomponowane w miniaturowy krajobraz, było obiektem medytacji buddyjskich mnichów.

Jak dbać o skrzydłokwiat?


Spathiphyllum w naturalnym środowisku rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jego nazwa łączy się z kształtem kwiatostanu. Charakteryzuje się grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi oraz długim, pędem kwiatowym zakończonym kolbą nasienną, otoczoną białą lub kremową pochwą. Warto mieć go w mieszkaniu, ponieważ oczyszcza on powietrze z toksycznych substancji.

Co dolega mojej roślinie?

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Zioła to wspaniała ozdoba kuchni i świeża, dostępna moc aromatów i smaku. Jeśli chcesz mieć świeże zioła w domu to najwyższy czas je posadzić. Wystarczy zwykła doniczka i odrobina pielęgnacji. Nasiona ziół można nabyć w sklepach ogrodniczych i zielarskich. Sprzedawane są w torebkach, na których podane są informacje odnośnie terminu wysiewu, ewentualnie pikowania, wzrostu roślin.

Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Wiele osób w lutym i marcu wysiewa do doniczek nasiona roślin, które wiosną mogą upiększyć ogród, balkon lub taras. Dzięki rozsadzie można uprawiać rośliny jednoroczne. Kwitną one długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Warto więc poświęcić czas i wyhodować własne kwiaty na parapecie.

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

Aglaonema (Aglaonema)


Jej naturalnym siedliskiem są nizinne lasy równikowe południowo-wschodniej Azji. Aglaonema charakteryzuje się atrakcyjnym ulistnieniem w plamiaste wzory. Zwykle są one koloru zielonego, szarozielonego, srebrzystego lub bladożółtego. Aglanomena osiąga wysokość od 60 do 120 cm i ma taką samą rozłożystość. Najpopularniejszą odmianą Aglaonemy jest Silver Queen. Aglaonemę można umieszczać w ciemniejszych częściach pomieszczeń, tam gdzie innym roślinom mógłby doskwierać niedostatek światła. Aglaonema nie kwitnie i jest łatwa w uprawie.

Jak rozmnożać Ananasa?


Ananas (Ananas) w stanie dzikim występuje w Brazylii. To jeden z najbardziej znanych bromeliowców. Ananas ma długie, sztywne i kujące liście. Ze środka rozety późną wiosną i wczesnym latem wyrasta pęd kwiatowy. Kwiatostany są białe i utrzymują się przez wiele miesięcy. Ananas osiąga wysokość 70–100 cm i rozłożystość do 50 cm. Jest dość łatwy w uprawie.

Adiantum (Adiantum)

Adiantum nazywany jest również złotowłosem i niekropieniem. Adiantum jest paprotnikiem wymagającym szczególnej troski - przy zbyt suchym powietrzu jego listki zaczynają brązowieć na brzegach i obumierają. Osiąga wysokość od 30 do 80 cm i szerokość od 40 do 90 cm. Rośnie dziko w tropikalnych dżunglach Ameryki Południowej.

Roślinne symbole Świąt Wielkanocnych


W okresie Wielkanocy rozwija się i zakwita mnóstwo roślin. Wiele z nich można wykorzystać do świątecznych ozdób w domu. Warto sięgnąć po kwitnące w tym czasie rośliny cebulowe oraz krzewy ogrodowe. Niektóre mają niezwykłą symbolikę związaną ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Jakie to rośliny?

Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?


Ślimaki mogą skutecznie oszpecić niejedna roślinę pozbawiając ją liści lub wygryzając w niej dziury. Ślimaki niestety bardzo lubią liście wielu popularnych roślin ozdobnych. Można zastosować łatwe w użyciu środki chemiczne żeby skutecznie unieszkodliwić intruzów. Można jednak w prosty i tańszy sposób wyeliminować ślimaki bez użycia chemii. Jak to zrobić?

Jak uprawiać rzeżuchę w warunkach domowych?

Rzeżucha mimo walorów dekoracyjnych, ma również doskonały smak i duże właściwości lecznicze. Jest bogatym źródłem witamin: C, PP, B1, B2, jodu czy też magnezu. Dodawana do potraw przyśpiesza trawienie, poprawia pracę trzustki i poprawia apetyt. Ma ona również działanie moczopędne i dezynfekujące, poprawia jakość cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Kiełki rzeżuchy polecane są w diecie dla cukrzyków, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.

Cytrusy w mieszkaniu - uprawa

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też uprawiamy je głównie w pojemnikach lub doniczkach w mieszkaniach. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń Pomarańcze i cytryny rosną w warunkach domowych jako krzaczaste drzewka, z pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i aromatycznymi owocami.

Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

Hydrożel to substancja, która magazynuje w sobie wodę. Materiał ten potrafi pochłonąć od 250 do 400 razy wody niż wynosi jego objętość. Jest sprzedawany w postaci proszku lub granulek. Po wchłonięciu wody pęcznieje i przybiera postać żelowych kuleczek. Substancję tą należy wymieszać z ziemią ogrodową. Zatrzymuje ona duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie powolnie oddaje wodę do dyspozycji korzeni roślin.

Srebrzyste i żółte iglaki na balkon

Z początkiem wiosny wiele osób chce urozmaicić balkony i tarasy. Do uprawy w donicach i pojemnikach nadaje się wiele roślin. Są wśród nich także liczne, efektowne odmiany iglaków. Aby ożywić zielone kompozycje można sięgnąć po odmiany o barwnych – niebieskawych, srebrzystych lub złotych – igłach.

Najlepsze rośliny na stanowiska cieniste

Rośliny na miejsca cieniste. Czy możliwe jest by rośliny rosły w cienistych miejscach? Oczywiście! Należy jedynie odpowiednio dobrać gatunki roślin.

Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?


Wydaje się, że piękny ogród wymaga czasu i poświęceń. Nie wszyscy jednak lubią krzątać się bez przerwy po ogrodzie z grabiami lub sekatorem. Jak w praktyczny sposób rozmieścić rośliny w ogrodzie, aby nie sprawiały wiele kłopotu i wyglądały efektownie?

Czy środki ochrony roślin to konieczność?


Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

REKLAMA