Jaką magnolię wybrać do małego ogrodu?
REKLAMA
REKLAMA
Idealna do małych ogrodów
REKLAMA
W małym ogrodzie lepiej posadzić odmiany nie osiągające sporych rozmiarów, odpornych na mróz oraz okazale kwitnące. Warto też wybrać okazy ładnie uformowane, o zwartym, regularnym pokroju. Jedna z najwartościowszych odmian do uprawy w naszych warunkach jest Magnolia `Susan`, która jest niską odmianą dorastającą do około 2,5–3 m wysokości. Zakwita przed rozwojem liści – w kwietniu, maju. Kwiaty są smukłe, ciemnoróżowe lub amarantowe i pachnące. Krzewy tej odmiany kwitną dosyć długo i obficie. Często powtarzają kwitnienie w drugiej połowie lata. Pod koniec kwitnienia – w maju – rozwijają się dosyć duże, skórzaste i lekko błyszczące liście. Jesienią, przed dopadnięciem liście żółkną i brązowieją. `Susan` jest odmianą o dosyć dużej odporności na mróz, ale rośliny młode należy przez dwa pierwsze sezony osłaniać na zimę (np. za pomocą słomianych mat). Starsze, ukorzenione rośliny nie wymagają już osłon zimowych.
Zobacz także: Jak rozmnożać Ananasa?
Jakie miejsce wybrać dla magnolii?
Magnolie najlepiej będą rosły na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych. Optymalna będzie dla nich ziemia o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo ważne jest też, aby stanowisko dla magnolii było słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów.
Warto pamiętać, że magnolie mają bardzo delikatny i wrażliwy system korzeniowy. Dlatego nie należy mocno udeptywać ziemi po posadzeniu. Warto też wysypać warstwę ściółki po krzewem (np. korą drzew iglastych). Uchroni to glebę przed szybką utratą wilgoci i zabezpieczy też roślinę przed przemarznięciem systemu korzeniowego zimą.
Zobacz także: Srebrzyste i żółte iglaki na balkon
Liście magnolii są często atakowane przez choroby bakteryjne lub grzybowe objawiające się brązowymi plamami na liściach. Starajmy się przy podlewaniu nie moczyć liści krzewów, a w razie potrzeby wykonajmy oprysk fungicydami – np. środkiem Miedzian.
REKLAMA
REKLAMA