Roślinne symbole Świąt Wielkanocnych
REKLAMA
REKLAMA
Kwitnące cebulowe i gałązki krzewów
REKLAMA
Niewątpliwą ozdobą domów w czasie Świat Wielkanocny mogą być kwitnące rośliny cebulowe – np. hiacynty, narcyzy (żonkile). Te ostatnie można postawić w doniczkach lub ściąć i wstawić do wazonu. Warto też na kilkanaście dni wcześniej wybrać się do ogrodu i ściąć gałązki forsycji, wiśni, czy brzozy, które ustawione w wazonie rozświetlą dom świeżymi liśćmi i kwiatami. W tym czasie kwitną też pierwiosnki (prymule), którymi także z powodzeniem możemy dekorować domy w czasie świąt.
Śliwa tarnina
Krzew śliwy tarniny słynie z długich i ostrych cierni na pędach. Z jej gałązek pleciono dawniej koronę cierniową na znak cierpienia Chrystusa.
Zobacz także: Narcyzowy zawrót głowy. Jak dbać o narcyzy?
Wierzby
Gałązki z szarymi, miękkimi baziami są często częścią palm święconych w Niedzielę Palmową. W symbolice chrześcijańskiej wierzba jest wyobrażeniem drzewa miłującego życie, gdyż potrafi rosnąć w każdych warunkach.
Bukszpan
Gałązki zimozielonego bukszpanu zdobią koszyczek ze święconką oraz dekorują talerze z pisankami. Razem z barwinkiem, cisem i borówką, bukszpan jest symbolem nieśmiertelności.
Zobacz także: Jakich warunków potrzebują bratki?
Passiflora czyli męczennica
Nazwa tego niezwykłego pnącza pochodzi od słowa passio oznaczającego męczeństwo. Kwiat męczennicy przypomina narzędzia Męki Pańskiej. Płatki symbolizują ostrze włóczni, słupki – gwoździe, a potrójny rząd włosków – koronę cierniową.
Rzeżucha
Znany zwyczaj wysiewania jej na Wielkanoc datuje się od XV wieku. W Europie poznano ją dzięki Rzymianom. Jest symbolem odradzającego się życia i sił witalnych. Warto w prosty sposób na około 10 dni przed świętami wysiać nasiona rzeżuchy na kawałku waty lub ligniny umieszczonym na podstawku. Wystarczy ją tylko podlewać. Wyrośnie szybciej, jeśli postawimy ją w słonecznym, ciepłym miejscu.
REKLAMA
REKLAMA