REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Biela
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

REKLAMA

Czas wytwarzania jednego dzbanka może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dzbaneczniki zakwitają po osiągnięciu dorosłości. Wszystkie są roślinami dwupiennymi, czyli produkują kwiaty żeńskie i męskie, które występują na oddzielnych osobnikach.

REKLAMA

U dzbaneczników specjalne gruczoły wabią owady zapachem i barwą. Ciecz, która gromadzi się na spodniej stronie wieczka dzbanka oraz na wewnętrznej stronie wargi, okleja otwór dzbanka. Owady próbujące zdobyć nektar balansują wprost nad otworem dzbanka. Ofiara nie może się utrzymać na ściance dzbanka i spada w dół pułapki, wprost w trawienną ciecz. Owady powoli się rozkładają, a ich składniki odżywcze są wchłaniane przez roślinę. Ofiarami dzbaneczników padają głównie owady: mrówki, chrząszcze, karaluchy, termity, muchy, osy, ćmy, komary. Niektóre gatunki czerpią składniki odżywcze z odchodów ptaków i gryzoni, a jeszcze inne urozmaicają swoją dietę liśćmi, które wpadną do dzbanków.

Zobacz także: Chamaedorea – palma górska

Stanowisko

Większość gatunków dzbaneczników preferuje rozproszone światło w dużych ilościach, przez 12–14 godzin dziennie. Wskazane jest postawienie rośliny przy oknie wschodnim lub południowym. Zimą dla prawidłowego rozwoju konieczne jest doświetlanie sztucznym światłem. W przeciwnym razie roślina będzie rosnąć, ale dzbanki mogą uschnąć, a nowe się nie wytworzą. 

Dzbaneczniki najlepiej rozwijają się w temperaturze 20–30 stopni C w dzień i nie lubią zimnych nocy, poniżej 18 stopni C. Rośliny te nie przechodzą okresu spoczynku i w ciągu całego roku powinny mieć wyrównaną temperaturę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

Podlewanie

Dzbanecznik musi mieć podłoże stale wilgotne, ale nie mokre. Dlatego należy podlewać go umiarkowanie, nie dopuszczając ani do zalegania wody na podstawce, ani do wyschnięcia podłoża. Podlewamy go od góry wodą destylowaną lub osmotyczną.

Zobacz także: Pisonia biała (Pisonia alba)

Przesadzanie

Dzbanecznik przesadzamy co roku, wiosną, do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1. Nie należy używać zwykłej ziemi do kwiatów, ponieważ zawiera ona nawóz, który może spalić korzenie rośliny. Można użyć także samego torfu lub gotowego podłoża do storczyków. 

Nawożenie

Rośliny tej nie nawozi się. Dzbaneczniki nie są przystosowane do pobierania związków odżywczych z gleby. Zbyt duże stężenie azotu może spalić im korzenie.

Rozmnażanie

Dzbaneczniki rozmnażają się przez sadzonki łodygowe, odkłady powietrzne i podział. Aby uzyskać sadzonki łodygowe, pod koniec zimy odcinamy od rośliny matecznej ponad 1 metrowej długości łodygę (która wytwarza już tzw. górne dzbanki) i tniemy na odcinki, z których każdy ma po 3–4 liście. Liście przycinamy w 1/3 długości.

Zobacz także: Storczyk cymbidium

Przez ok. 15 minut moczymy sadzonki w roztworze systemicznego środka grzybobójczego, a następnie wkładamy do ukorzeniacza. Tak przygotowaną roślinkę wsadzamy do doniczki. Przez kilka tygodni sadzonki trzymamy w bardzo wysokiej temperaturze 20–25 stopni C i dużej ilości rozproszonego światła. Po 4–6 tygodniach uzyskamy nowe egzemplarze. Nowa roślina uzyskana z sadzonki będzie dalej wytwarzać górne dzbanki, z pominięciem dzbanków dolnych.

Pielęgnacja

W hodowli i pielęgnacji ważne jest, abyśmy zapewnili roślinie stałe warunki. Dzbaneczniki źle znoszą zmiany rodzaju i ilości światła, dlatego nie powinno się ich przenosić z miejsca na miejsce. Po każdej zmianie zwykle muszą się aklimatyzować, co może skutkować zahamowaniem wzrostu lub utratą dzbanków.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA