REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Biela
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

REKLAMA

Czas wytwarzania jednego dzbanka może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dzbaneczniki zakwitają po osiągnięciu dorosłości. Wszystkie są roślinami dwupiennymi, czyli produkują kwiaty żeńskie i męskie, które występują na oddzielnych osobnikach.

REKLAMA

U dzbaneczników specjalne gruczoły wabią owady zapachem i barwą. Ciecz, która gromadzi się na spodniej stronie wieczka dzbanka oraz na wewnętrznej stronie wargi, okleja otwór dzbanka. Owady próbujące zdobyć nektar balansują wprost nad otworem dzbanka. Ofiara nie może się utrzymać na ściance dzbanka i spada w dół pułapki, wprost w trawienną ciecz. Owady powoli się rozkładają, a ich składniki odżywcze są wchłaniane przez roślinę. Ofiarami dzbaneczników padają głównie owady: mrówki, chrząszcze, karaluchy, termity, muchy, osy, ćmy, komary. Niektóre gatunki czerpią składniki odżywcze z odchodów ptaków i gryzoni, a jeszcze inne urozmaicają swoją dietę liśćmi, które wpadną do dzbanków.

Zobacz także: Chamaedorea – palma górska

Stanowisko

Większość gatunków dzbaneczników preferuje rozproszone światło w dużych ilościach, przez 12–14 godzin dziennie. Wskazane jest postawienie rośliny przy oknie wschodnim lub południowym. Zimą dla prawidłowego rozwoju konieczne jest doświetlanie sztucznym światłem. W przeciwnym razie roślina będzie rosnąć, ale dzbanki mogą uschnąć, a nowe się nie wytworzą. 

Dzbaneczniki najlepiej rozwijają się w temperaturze 20–30 stopni C w dzień i nie lubią zimnych nocy, poniżej 18 stopni C. Rośliny te nie przechodzą okresu spoczynku i w ciągu całego roku powinny mieć wyrównaną temperaturę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

Podlewanie

Dzbanecznik musi mieć podłoże stale wilgotne, ale nie mokre. Dlatego należy podlewać go umiarkowanie, nie dopuszczając ani do zalegania wody na podstawce, ani do wyschnięcia podłoża. Podlewamy go od góry wodą destylowaną lub osmotyczną.

Zobacz także: Pisonia biała (Pisonia alba)

Przesadzanie

Dzbanecznik przesadzamy co roku, wiosną, do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1. Nie należy używać zwykłej ziemi do kwiatów, ponieważ zawiera ona nawóz, który może spalić korzenie rośliny. Można użyć także samego torfu lub gotowego podłoża do storczyków. 

Nawożenie

Rośliny tej nie nawozi się. Dzbaneczniki nie są przystosowane do pobierania związków odżywczych z gleby. Zbyt duże stężenie azotu może spalić im korzenie.

Rozmnażanie

Dzbaneczniki rozmnażają się przez sadzonki łodygowe, odkłady powietrzne i podział. Aby uzyskać sadzonki łodygowe, pod koniec zimy odcinamy od rośliny matecznej ponad 1 metrowej długości łodygę (która wytwarza już tzw. górne dzbanki) i tniemy na odcinki, z których każdy ma po 3–4 liście. Liście przycinamy w 1/3 długości.

Zobacz także: Storczyk cymbidium

Przez ok. 15 minut moczymy sadzonki w roztworze systemicznego środka grzybobójczego, a następnie wkładamy do ukorzeniacza. Tak przygotowaną roślinkę wsadzamy do doniczki. Przez kilka tygodni sadzonki trzymamy w bardzo wysokiej temperaturze 20–25 stopni C i dużej ilości rozproszonego światła. Po 4–6 tygodniach uzyskamy nowe egzemplarze. Nowa roślina uzyskana z sadzonki będzie dalej wytwarzać górne dzbanki, z pominięciem dzbanków dolnych.

Pielęgnacja

W hodowli i pielęgnacji ważne jest, abyśmy zapewnili roślinie stałe warunki. Dzbaneczniki źle znoszą zmiany rodzaju i ilości światła, dlatego nie powinno się ich przenosić z miejsca na miejsce. Po każdej zmianie zwykle muszą się aklimatyzować, co może skutkować zahamowaniem wzrostu lub utratą dzbanków.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA