Jak pielęgnować i rozmnażać aloes (Aloe)?
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Roślin ta lubi jasne, słoneczne i przewiewne miejsca. W zimie wymaga stanowiska chłodniejszego od 6 do 10 stopni C. Aloes znakomicie czuje się na parapecie okiennym w jasnym słońcu.
REKLAMA
Podlewanie
Aloes należy podlewać regularnie i z umiarem. Między kolejnym podlewaniem dobrze jest przesuszyć ziemię. Sukulenty nie tolerują zbyt mokrego podłoża. W celu usprawnienia spływania wody na dno doniczki ziemię można pokryć warstwą żwiru.
Od września roślina wchodzi w okres spoczynku. W tym czasie ograniczamy podlewanie, aż ziemia całkowicie wyschnie. Ponownie zaczynamy podlewać dopiero w kwietniu lub w maju.
Nawożenie
Raz w miesiącu powinniśmy zadbać o to, żeby aloes został zasilony płynnym nawozem.
Zobacz także: Ardizja ( Ardisia crenata)
Przesadzanie
Co roku powinniśmy przesadzać aloes do większej doniczki, najlepiej z ziemią piaszczystą na bazie torfu.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Rozmnażanie
Aloes możemy rozmnażać z nasion lub przez tak zwane odnóżki. Rozmnażanie z nasion polega na wysiewie ich od lutego do kwietnia do piaszczystej ziemi, dobrze przewodzącej wodę. Skrzynki z siewkami ustawiamy w półcieniu, w temperaturze 21 stopni C. Podłoże powinno być cały czas wilgotne. Rozmnażanie przez odnóżki polega na oddzieleniu ich od rośliny matecznej podczas przesadzania roślin. Tak powstałe nowe egzemplarze wsadzamy do doniczki z ziemią wymieszaną żwirem.
Pielęgnacja
Aby roślina zakwitła zimą, powinniśmy na 4–5 tygodni przetrzymać ją w temperaturze ok. 10 stopni C. Gdy młode rośliny po rozmnożeniu ukorzenią się, pielęgnujemy je tak samo, jak starsze.
Zobacz także: Afelandra (Aphelandra squarrosa)
Kiedy przy wilgotnym podłożu temperatura otoczenia spadnie poniżej 10 stopni C, korzenie aloesów zaczynają gnić. W takim przypadku należy przenieść rośliny do ciepłego, suchego i jasnego miejsca.
REKLAMA
REKLAMA