Kaladium (Caladium)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Długo i jasno oświetlone. Kaladium wymaga wyższej temperatury (w lecie od 15 do 24 stopni C) i stałej wysokiej wilgotności. Roślina doskonale sprawdzi się w warunkach szklarniowych i terrarium z odpowiednią wilgotnością.
REKLAMA
Podlewanie
W okresie wegetacji (do końca sierpnia) obficie podlewamy. Pozwalamy, by przed kolejnym podlaniem ziemia lekko przeschła.
Zobacz także: Grubosz (Crassula)
Przesadzanie
Najlepszym podłożem będzie żyzna gleba z niewielkim dodatkiem torfu i piasku lub perlitu, który zwiększy jego przepuszczalność. Donicę, w której znajduje się kaladium, powinno się wstawić do większej wypełnionej keramzytem, co zapewni odpowiednią wilgotność powietrza.
Nawożenie
W okresie wzrostu, co trzy tygodnie, mocno rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.
Rozmnażanie
Przez podział bulw pod koniec zimy lub odrosty. Do wysiewania należy użyć mieszanki torfu i piasku. Po około dwóch tygodniach w ciepłym i wilgotnym miejscu nasiona powinny wykiełkować.
Zobacz także: Asparagus (Asparagus)
Pielęgnacja
REKLAMA
Przy słabym oświetleniu liście słabo się wybarwią. Pomimo tego że roślina wymaga dużej wilgotności, nie powinno się jej zraszać. Powoduje to powstawanie brązowych plam na liściach. Roślinom przechodzącym okres spoczynku (na przełomie października i listopada) obumiera nadziemna część. Pozostałe w ziemi bulwy wyjmujemy, myjemy, osuszamy i zabezpieczamy środkiem grzybobójczym. Powinniśmy przechowywać je od sześciu do szesnastu tygodni w temperaturze 21 stopni C ,wilgotności około 75% i wentylowanym miejscu. Jeśli zauważymy, że bulwy atakowane są przez grzyby, zalejmy je na pół godziny wodą o temperaturze 50 stopni C, a potem posadźmy.
Ze względu na swoją delikatność liści kaladium nie powinno się przecierać ani tym bardziej stosować środków nabłyszczających. Roślinę należy ustawić z dala od dostępu zwierząt i dzieci, ponieważ zawiera trujące alkaloidy.
REKLAMA
REKLAMA