Adiantum (Adiantum)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Naturalnie paprotniki żyją w podszyciu lasów, gdzie mają ograniczony dostęp do światła. W hodowli będzie im więc najlepiej w półcieniu, na przykład na północnym oknie. Niektóre odmiany ze względu na długie liście sprawdzą się na stanowiskach wiszących. Adiantum jest elastyczna jeśli chodzi o temperatury. Dobrze rośnie w przedziale od 16 do 27°C, znosi nawet spadek do 5°C. Adiantum wykorzystywane jest również do podsadzania krzewów i drzew. Dobrze wygląda w większym skupisku.
REKLAMA
Zobacz także: Syningia szkarłatna (Synningia cardinalis)
Podlewanie
Wymaga dużych ilości wody z wyjątkiem okresu zimowego. Latem podlewamy dwa razy, zimą raz w tygodniu. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Podczas podlewania należy unikać zalania liści – zapobiegnie to pojawieniu się szarej pleśni.
Przesadzanie
Źle znosi przesadzanie, więc róbmy to tylko wtedy, kiedy doniczka będzie rzeczywiście za mała. Ziemia powinna być lekko kwaśna, torfowa i spulchniona, więc nie należy jej zbytnio ugniatać.
Nawożenie
W okresie wzrostu roślinę należy nawozić co miesiąc preparatem wieloskładnikowym.
Zobacz także: Rodzaje ziemi stosowane w uprawie roślin doniczkowych
Rozmnażanie
Pod spodem liści znajdują się zarodniki, które można wysiewać od stycznia do lutego lub od lipca do sierpnia, zapewniając im temperaturę 21°C pod folią lub szkłem. Adiantum można rozmnażać również przez podział kłączy w lutym lub marcu.
Pielęgnacja
Suche, zbrązowiałe liście świadczą o zbyt niskiej wilgotności powietrza. Jeśli się pojawią, należy je usunąć i podnieść wilgotność powietrza poprzez zraszanie lub użycie nawilżaczy. W okresie grzewczym, dobrze jest ustawić doniczkę na warstwie drenażu.
Adiantum źle znosi zadymienie.
REKLAMA
REKLAMA