REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii


Litwa, Łotwa i Estonia to państwa położone w północno-wschodniej Europie. Kraje te są ze sobą zbliżone historycznie, geograficznie i kulturowo. W 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej i NATO. Nabywanie nieruchomości w tych krajach oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania
nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.

Co bardziej się opłaca – wynająć, czy kupić nieruchomość?

REKLAMA

Czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku?


Od wystąpienia na świecie kryzysu finansowego zauważalny jest na rynku spadek cen
nieruchomości. Należy się spodziewać w dalszym ciągu obniżenia cen mieszkań, domów. W związku z tym, czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku, czy poczekać?

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Metody na sprawne poszukiwanie nieruchomości



Potencjalny nabywca w celu sprawnego wyszukiwania
nieruchomości może skorzystać w wielu metod. Poszukiwanie nieruchomości jest jednym z ważniejszych etapów, gdyż tylko różnorodny wachlarz ofert sprzedaży może zapewnić przyszłemu nabywcy dokonanie jak najlepszej decyzji w tej kwestii.

Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?


W Rumunii występują liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez
cudzoziemców. Jednakże obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach jak obywatele Rumunii. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą wpisania jej do księgi wieczystej.

REKLAMA

Żadnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości na Cyprze


Po przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku nie ma na terenie tego kraju żadnych zarówno ograniczeń, jak i sankcji reglamentacyjnej w zakresie nabywania nieruchomości rolnej.

Z jaką agencją nieruchomości warto współpracować?


Na
rynku nieruchomości różnorodne agencje pośrednictwa udostępniają szeroki wachlarz ofert sprzedaży domów, mieszkań, działek budowlanych, rekreacyjnych. Jednakże należy zastanowić się nad wyborem agencji nieruchomości oraz zwrócić uwagę na walory poszczególnych agencji.

Jakie są zalety, a jakie wady współpracy z agencją nieruchomości?


Poszukiwanie mieszkania może odbywać się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Przed podjęciem współpracy z agencją należy w umowie określić wszystkie prawa i obowiązki stron w celu osiągnięcia obopólnych korzyści z zawartej umowy.

Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?


Wszelkie
negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją.

Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?


Przy zawieraniu umów z
agencjami nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z treścią tej umowy, gdyż przeważnie zawarte są w niej postanowienia dotyczące terminu oraz kwoty uciszenia prowizji pobieranej od wysokości sprzedanego mieszkania na rzecz agencji.

Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości


Strony zawierające przedwstępna umowę zbycia nieruchomości (przedwstępna umowa sprzedaż, darowizny) nie zobowiązują się do przyszłego przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie do zawarcia w przyszłości umowy – w której strony zobowiążą się do przeniesienie własności nieruchomości.

Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza


Aby sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Do transakcji notariusz potrzebuje niezbędne dane oraz dokumenty, które należy dostarczyć.

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji


We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi.

Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii


Zarówno Dania, jak Finlandia wprowadzają liczne ograniczenia dla cudzoziemców przy nabyciu nieruchomości. Pomimo, że w Danii przepisy prawne odnoszące się do nabycia nieruchomości rolnych – obowiązują w takim samym stopniu Duńczyków, jak i obywateli państw członkowskich w Unii Europejskiej – to cudzoziemiec napotyka na ograniczenia w nabyciu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Natomiast w Finlandii są wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia odnośnie do nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii


W Belgii nie ma większych ograniczeń zarówno administracyjnych, jak i finansowych w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Cudzoziemiec zamierzający kupić nieruchomość w Belgii posiada takie same uprawnienia w tym zakresie, jak rodowity mieszkaniec Belgii.

Cudzoziemiec nabywający nieruchomość w Turcji


W zasadzie nabywanie nieruchomości przez
cudzoziemców jest dozwolone na całym terenie Turcji. Istotnymi ograniczeniami do nabycia nieruchomości są działania cudzoziemców sprzeczne z interesem publicznym oraz ograniczenia wynikające zarówno z planów zagospodarowania przestrzennego, jak i norm szczególnych w zakresie nabycia nieruchomości.

Restrykcyjna kontrola w zakresie nabywania nieruchomości w Szwecji


Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne – wiąże się z ograniczeniami w postaci uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość. Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca musi być złożony w terminie 3 miesięcy od daty dokonania zakupu nieruchomości pod rygorem nieważności transakcji z mocy prawa.

Zasada wzajemności w nabywaniu ziemi w Portugalii


Cudzoziemcy w Portugalii mogą nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że cudzoziemcy nie mogą być traktowani gorzej aniżeli obywatele Portugalii i mogą oni na takich samych zasadach nabywać nieruchomości.

Irlandia – żadnych formalnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości


Irlandia jest krajem, w którym obecnie cudzoziemcy nie podlegają żadnym formalnym ograniczeniom w zakresie nabywania nieruchomości. Obcokrajowcy zamierzający nabyć na terenie Irlandii nieruchomość – nie są zobowiązani uzyskiwać żadnego zezwolenia od organów administracyjnych.

Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Jeżeli małżonkiem
cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym zamieszkuje on w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich – to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomość przez cudzoziemca


Cała procedura związana z nabyciem nieruchomości przez cudzoziemców powinna zostać prawidłowo wykonana, gdyż od tego zależy skuteczne nabycie nieruchomości. Jednakże zdarzają się przypadki, gdzie dochodzi do wadliwego nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, poprzez dokonanie wadliwej czynności prawnej, np. niedochowanie formy prawnej, wady oświadczenia woli i in. Oznacza to, iż nabycie nieruchomości wbrew przepisom ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca jest nieważne.

Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości


Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany jest wykazać, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce


Cudzoziemiec, który zamierza nabyć w Polsce nieruchomość powinien spełnić liczne wymagania, po spełnieniu których będzie mógł uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu

Najem a podatek od towarów i usług w roku 2011


W 2011 r. podatników obowiązują nowe stawki VAT w wysokości 23 proc. (
najem rzeczy, najem lokali użytkowych), 8 proc. (najem samochodów osobowych z kierowcą, najem statków żeglugi śródlądowych z załogą, najem pasażerskich środków transportu lotniczego z załogą) i 5 proc. Stawka VAT została obniżona do wysokości 8 proc. w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego lub ich części – jeżeli są zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Obowiązek wystawiania faktur przy działalności gospodarczej w ramach najmu


Podatnik prowadzący
działalność gospodarczą w ramach najmu zobowiązany jest do wystawiania rachunku lub faktur zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Niewystawienie faktury lub rachunku kontrahentom lub na życzenie osoby fizycznej grozi podatnikowi sankcjami.

Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?


Od dnia 28 stycznia 2010 r. ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostaną wskazane wymagane załączniki.

Wyłączenie podatnika z prowadzenia deklaracji podatkowej w ciągu roku przy najmie


Pan Maciej Nowak złożył dnia 01.01.2010 roku do
Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania najmu. Obecnie podatek w formie ryczałtowej wynosi 8,5 proc. od przychodów. Czy Pan Maciej Nowak powinien składać deklarację podatkową w ciągu roku?

Zwolnienie z obowiązku ewidencji obrotu przy najmie w roku 2011

Forma ewidencjonowania przychodów w najmie


Kasy fiskalne są jedną z najczęściej stosowanych przez podatników form ewidencjonowania przychodów. Podatnicy, którzy w 2011 roku prowadzili
działalność gospodarczą powinni dokonywać szczegółowej dokumentacji zawieranych przez nich transakcji. Przychody powinny zostać udokumentowane przy pomocy stosownych ewidencji. Podatnicy uzyskujący przychody z tytułu najmu powinni udokumentować je za pomocą faktury lub rachunku.

Dlaczego podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu?


Podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu nieruchomości, gdyż nie może on kosztów modernizacji w bezpośredni sposób zaliczyć w koszty. W tym celu podatnik powinien dokładnie określił jakie koszty może zaliczyć do remontu, a jakie do modernizacji nieruchomości.

Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości


Pan Adam Kowalski jest właścicielem wielu lokali mieszkalnych. Nie prowadzi on działalności gospodarczej. Jako prywatna osoba fizyczna często nabywa oraz zbywa nieruchomości. Zatem dokonuje on licznych transakcji w zakresie sprzedaży i zakupu nieruchomości. Zawiera on umowy przedwstępne, umowy w formie aktu notarialnego itp. Okazuje się, iż Pan Kowalski boryka się z wieloma trudnościami w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu. Jako podatnik zastanawia się on także nad tym: czy dochody ze sprzedaży nieruchomości może potraktować jako źródło przychodu?; czy przychód ze zbycia nieruchomości podlega zwolnieniu?

Jaką formę opodatkowania powinien wybrać podatnik wynajmujący pokoje gościnne?


Pan Adam Michalski wynajmuje pokoje gościnne w Zakopanem. Jest on właścicielem domku turystycznego. Wynajmuje on miesięcznie 10 pokoi gościom. Jaką formę opodatkowania powinien wybrać Pan Michalski?

Jakie prace budowlane wymagają zgłoszenia?

Ustawa prawo budowlane wskazuje roboty budowlane, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a dla ich podjęcia wystarczy zgłoszenie organom administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót. Zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót.

Uzbrojenie techniczne terenu

Działka budowlana powinna być przyłączona do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej. W tym celu, do pozwolenia na budowę często wymagane jest dostarczenie oświadczeń o warunkach przyłączenia do nieruchomości dostawców nośników energii takich jak prąd, gaz, ogrzewanie z sieci ciepłowniczej oraz wody i kanalizacji.

Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane

Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane charakteryzują się tym, że umożliwiają użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem (urządzenia budowlane), albo, odpowiednio, przeznaczeniem do czasowego użytkowania bez trwałego związania z gruntem (tymczasowe obiekty budowlane).

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uchwalane przez radę gminy wyznacza politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Pomimo, iż nie jest aktem prawa miejscowego, stanowi ważną wskazówkę co do możliwości zagospodarowania terenów nim objętych.

Kiedy płaci się rentę planistyczną?

Jeżeli w wyniku uchwalenia albo zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wartość naszej nieruchomości wzrosła, a my planujemy ją sprzedać zanim minie 5 lat, gmina pobierze od nas opłatę zwaną rentą planistyczną. Jeżeli natomiast w wyniku uchwalenia albo zmiany planu nasza nieruchomość straci na wartości albo nie będzie możliwe jej dotychczasowe wykorzystanie, możemy dochodzić od gminy odpowiednich roszczeń.

Remont i przebudowa budynków na obszarze wpisanym do rejestru zabytków

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga wydania pozwolenia na prowadzenia robót przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Czego można wymagać od projektanta podczas budowy?

Wykonanie prac projektowych jest jedną z początkowych faz w procesie budowlanym, dlatego rola projektanta jest tu kluczowa – to do niego należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, ewentualnie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, innymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Zagospodarowanie terenów zieleni

Powierzchnia biologicznie czynna to powierzchnię działki na gruncie rodzimym możliwa do wykorzystania pod zagospodarowanie zielenią, niezabudowana, nieutwardzona, nie pokryta nieprzepuszczalnymi nawierzchniami dojazdów i dojść pieszych, pokrytą trwałą roślinnością lub użytkowana rolniczo, a także trawiaste powierzchnie urządzeń sportowych lub powierzchnie wody otwartej.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym dokumentem określającym sposób możliwego wykorzystania nieruchomości na danym terenie i jego zabudowy czy rozmieszczenie inwestycji celu publicznego.

Czym jest opłata adiacencka?

Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy tzw. opłat adiacenckich. Przepis ten stosuje się także do użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

Czym jest obiekt małej architektury?

Obiektami małej architektury są drobniejsze, niewielkie obiekty budowlane nie będące jednakże tymczasowymi obiektami budowlanymi. W przypadku ich wznoszenia obowiązują znacznie uproszczone procedury w porównaniu z budynkami czy budowlami.

REKLAMA