REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są tendencje na polskim rynku nieruchomości?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Duży wpływ na polski rynek nieruchomości wywołuje Internet.
Duży wpływ na polski rynek nieruchomości wywołuje Internet.

REKLAMA

REKLAMA

Przejście od gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej po 1989 r. dało impuls do rozwoju polskiego rynku nieruchomości. W początkowym okresie widoczny był brak doświadczonych i odpowiednio wykształconych specjalistów, którzy podobnie jak w innych segmentach gospodarki, wtedy dopiero tak naprawdę uczyli się swojego fachu.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat sytuacja na polskim rynku nieruchomości uległa jednak istotnej zmianie. Zgodnie z danymi Instytutu Rozwoju Miast w 1990 r. w Polsce było łącznie jedynie około 3 tysiące licencjonowanych pośredników, zarządców i rzeczoznawców. W 2009 r. ich liczba wynosiła już ponad 36 tysięcy. Taki przyrost specjalistów z branży przełożył się na jej rozwój i jest dowodem procesu dojrzewania młodego rynku. Większa liczba osób z odpowiednią wiedzą i wykształceniem oznacza bardziej profesjonalną obsługę klientów, ułatwienie i przyśpieszenie obrotu oraz większe bezpieczeństwo transakcji.

REKLAMA

Ważnym czynnikiem rozwoju rynku było też wykorzystanie możliwości, jakie daje Internet.

Obecnie funkcjonuje wiele internetowych portali ogłoszeniowych, gdzie każdy może zgłosić swoją ofertę sprzedaży, kupna bądź najmu nieruchomości. Dodatkowo istnieje także wiele witryn internetowych zajmujących się szeroko rozumianą tematyką nieruchomości, gdzie przykładowo można zadać pytanie ekspertowi. W ciągu ostatnich dwudziestu lat powstały duże polskie firmy, które działają w każdym sektorze branży nieruchomości. 

Zobacz: Jak korzystnie kupić nieruchomość rekreacyjną?

REKLAMA

Przykładem może tu być firma Emmerson S.A., która prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi, zarządzania, wyceny, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych. Swoje filie otworzyły w naszym kraju także przedstawiciele tego sektora z zagranicy. Zwiększa się liczba naukowych opracowań poświeconych nieruchomościom, a kierunki związane z tą tematyką na wyższych uczelniach są z reguły oblegane przez studentów. Mimo nienajlepszej koniunktury na rynku w ubiegłych dwóch latach można stwierdzić, że w Polsce, podobnie jak w krajach zachodnich, rynek nieruchomości jest już ważnym sektorem gospodarki, co więcej w przyszłości należy spodziewać się dalszego wzrostu jego znaczenia.

W ostatnim czasie istotną zmianą było zniesienie obowiązkowych egzaminów państwowych na pośrednika nieruchomości i zastąpienie ich wymogiem odbycia studiów dyplomowych oraz praktyki zawodowej. Z takiego rozwiązania powinni być zadowoleni przede wszystkim klienci, gdyż zmiany te są impulsem do wzrostu liczby pośredników, a co za tym idzie biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. To z kolei powinno stopniowo przekładać się na spadek cen oferowanych usług.

Jakich zmian można oczekiwać w przyszłości?

W tym momencie wydaję się, że polski rynek nieruchomości dojrzał już do konsolidacji – sprostać wyzwaniom rosnącej konkurencji oraz coraz większym wymogom klientów będą mogły tylko największe, najsilniejsze podmioty działające na rynku. Wyrazem tego jest notowana od pewnego czasu tendencja wchodzenia mniejszych firm do sieci franczyzowych ogólnopolskich biur pośrednictwa.

Wydaje się, że tylko w ten sposób będą one w stanie zaoferować swoim klientom pełen wachlarz usług – od znalezienia nieruchomości, wycenę, poprzez pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, zorganizowanie finansowania (kredytu), aż do finalizacji transakcji i odbioru kluczy. 

Zobacz serwis: Dom i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA