REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jednostki wojskowe – problem polskich miast

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Sprzedażą terenów należących do wojska zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego.
Sprzedażą terenów należących do wojska zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego.

REKLAMA

REKLAMA

Choć minęło już przeszło 20 lat od przemian ustrojowo–gospodarczych w naszym kraju, to jednak nadal można spotkać wiele miejsc, w których czas się zatrzymał. Jednym z przykładów swego rodzaju „reliktu” poprzedniego systemu, który można znaleźć w każdym większym mieście, są jednostki wojskowe zlokalizowane w centrum.

Jednostki wojskowe zajmujące duże połacie obszarów w centralnych, często w bardzo atrakcyjnych rejonach, utrudniają próby zmiany wyglądu polskich miast. Aby zmienić taki stan rzeczy trzeba pozwolić zagospodarować te tereny inwestorom, a wojsko przenieść w rejony podmiejskie. Na taki ruch na pewno czekają deweloperzy, którzy mogliby w ten sposób pozyskać ciekawe tereny pod zabudowę zarówno mieszkaniową, jak i komercyjną. Co więcej, na takim skądinąd niewątpliwie czasochłonnym i kosztownym procesie, skorzystałaby również armia, pozyskując dodatkowe środki finansowe.

REKLAMA

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że aktualnie wojsko poprzez Agencję Mienia Wojskowego prowadzi już sprzedaż nieruchomości. Wartość posiadanego przez nią zasobu jest szacowana na 1,5 mld zł, a tylko w tym roku planuje ona sprzedać 650 różnej wielkości działek o łącznej powierzchni 1,3 tysiąca ha.

Należy jednak podkreślić, że większa część terenów znajdujących się w zasobie Agencji to nieruchomości specyficzne, które ciężko byłoby przystosować pod chociażby zabudowę wielorodzinną. Zarówno lokalizacja działek, jak i rodzaj znajdujących się na nich budynków determinują niejako ich przeznaczenie – dla potencjalnych inwestycji o charakterze przemysłowym, czy magazynowym. Tylko w niektórych, szczególnych przypadkach dobrym pomysłem może być przekształcenie takiej nieruchomości w obiekt hotelowo–turystyczny. 

Zobacz: Gdzie znajduje się główny rynek mieszkaniowy w Polsce?

Sztandarowym przykładem bez wątpienia może być Twierdza Modlin. Oddalona o około 30 km od Warszawy zajmuje ona łączny obszar 55 ha, na którym znajduje się najdłuższy w Europie, blisko 2,5– kilometrowy budynek fortyfikacyjny. Wyjściowa cena licytacji tego obiektu, która odbędzie się we wrześniu została ustalona na 60 mln zł. Ponadto nowemu właścicielowi przysługuje 50% bonifikaty, co oznacza, że zapłaci on tylko połowę wynegocjowanej kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużym atutem w tym wypadku jest również niewielka odległość od powstającego niedaleko lotniska w Modlinie, które zgodnie z planem ma zostać otwarte jeszcze przed rozpoczęciem EURO 2012. Trzeba zaznaczyć, że mimo wszystkich plusów AMW już od dłuższego czasu ma problem ze sprzedażą tej nieruchomości.

Specyficzny charakter obiektu oraz fakt, że zakup wiąże się z wymogiem ustalenia przebudowy z konserwatorem zabytków, jak do tej pory skutecznie odstrasza chętnych.

REKLAMA

W chwili obecnej Agencja Mienia Wojskowego dysponuje jednak również atrakcyjnymi gruntami, które są swego rodzaju wyjątkiem od wspomnianej reguły. Przykładem mogą tu być tereny przy ul. Rakowickiej w Krakowie, w najbliższej okolicy dworców PKP, PKS oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Ich sprzedaż i zabudowa powinna przyczynić się do zmiany wizerunku tego miejsca, które do tej pory odpychało turystów.

Ze względu na lokalizację AMW nie powinna mieć również problemów z zainteresowaniem deweloperów 5,6- hektarową, zabudowaną działką przy ulicy Szwedzkiej, na Pradze – Północ w Warszawie.

Pozostaje mieć nadzieje, że z czasem coraz więcej atrakcyjnych miejskich terenów, posiadających obecnie status wojskowy, będzie trafiało w ręce inwestorów, co przyczyni się do poprawy wizerunku polskich miast.

Zobacz serwis: Deweloper

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA