REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wiesz jakie rośliny wybrać do małego ogrodu?

Wybór roślin do ogrodu powinien zależeć od w dużej mierze od miejsca jakim dysponujemy. Zbyt duże krzewy i drzewa mogą przytłoczyć mały ogród, natomiast zbyt małe - spowodować, że powstanie wrażenie chaosu. Oto kilka moich rad, jakie kwiaty wybrać do małego ogrodu.

Jakie krzewy posadzić przy placu zabaw?

Dobrze dobrane drzewa i krzewy mogą urozmaicić zabawę dzieciom, pobudzić ich wyobraźnię, poszerzyć wiedzę przyrodniczą oraz osłaniać od ruchliwych i głośnych ulic. Należy unikać roślin niebezpiecznych dla dzieci – o trujących i kolczastych lub ciernistych częściach. Jakie drzewa i krzewy wybrać, a jakich unikać?

Jaśmin czy Jaśminowiec?

Jaśmin czy Jaśminowiec? Chętnie sadzony, pięknie kwitnący i pachnący krzew potocznie nazywany Jaśminem znają wszyscy. Zakwita na biało w czerwcu w wielu ogrodach, w parkach, na zieleńcach i osiedlach. Jednak tak naprawdę ten popularny krzew to Jaśminowiec, Jaśmin to zupełnie inna roślina. Czym różni się jaśmin od jaśminowca?

Krzewy na obronne żywopłoty

Obronne żywopłoty możemy utworzyć z kolczastych lub ciernistych gatunków drzew i krzewów liściastych. Żywopłot taki znakomicie zastąpi tradycyjne ogrodzenie z metalu lub drewna. Rząd kolczastych roślin może stanowić dla intruza znacznie trudniejszą przeszkodę do pokonania niż płoty czy mur.

REKLAMA

Kędzierzawość liści brzoskwini – jak unikać tej choroby?


Na przedwiośniu wielu amatorów uprawy drzewek owocowych zmaga się z chorobą grzybową, która powoduje deformacje liści brzoskwini. Aby zapobiec chorobie lub ograniczyć jej występowanie trzeba wykonać kilka zabiegów środkami grzybobójczymi w ściśle określonym czasie.

Jak zadbać o taras na wiosnę?

W czasie wiosennych porządków powinniśmy poświęcić również chwilę na wyczyszczenie drewnianego tarasu. Działanie czynników atmosferycznych sprawia, że traci on swój naturalny kolor. Żeby jednak taras odzyskał swój dawny blask po zimie warto zająć się jego konserwacją. Czasami wystarczy umyć go dokładnie myjką ciśnieniową. Jeśli chcemy zrobić coś więcej to przed kolejnym zabiegiem powinniśmy zaczekać jeden dzień, tak żeby drewno miało szansę wyschnąć. Następnie najlepiej jest go zaolejować. Te proste zabiegi sprawią, że będziemy mogli cieszyć się, dobrze wyglądającym tarasem, przez długi czas.

Czy wiesz jak nawozić drzewka owocowe?

Prawidłowy wzrost drzewek owocowych zapewnią odpowiednie dawki nawozów. Oto kilka wskazówek, jak nawozić drzewka owocowe.

Czy wiesz jak przycinać krzewy owocowe?

Krzewy owocowe - porzeczka, agrest, maliny, jeżyny i borówki – podobnie jak drzewka, również trzeba poddać cięciu. Jak ciąć krzewy owocowe – krótki poradnik.

REKLAMA

Jakie rośliny mogą zniechęcić zapachem?


Osoby wrażliwe na intensywne, często nieprzyjemne zapachy roślin powinny unikać sadzenia niektórych gatunków w ogrodzie. Zapachy niemiłe dla ludzi często wabią owady, które zapylają kwiaty roślin. Drażniący może być zapach kwiatów lub liści drzew i krzewów ozdobnych. Jakie gatunki mogą rozczarować zapachem?

Jakie krzewy warto przyciąć wiosną?


Z początkiem wiosny możemy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Ważnym zabiegiem jest przycinanie ogrodowych krzewów. Po zimie wymagają one usunięcia chorych lub przemarzniętych pędów. Cięcie sprawi też, że krzewy się zagęszczą i wytworzą więcej zdrowych pędów i liści.

Jakich warunków potrzebują bratki?

Bratek to jeden z nieodwołalnych symboli wiosny. Chętnie sadzony na rabatach lub hodowany w doniczkach ma wielką ilość odmian o różnych kolorach kwiatów. Jak sprawić, by bratki długo kwitły i jakich potrzebują warunków?

Jak wybierać sadzonki winorośli?

Winogrona z własnej uprawy to marzenie wielu początkujących ogrodników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej sadzonki, gdyż od jej jakości zależy udana uprawa w kolejnych latach. Winorośl dostarcza cenne owoce, ale może też być efektowną rośliną pnącą, która ozdobi altany, pergole i mury.

Jak uchronić trawnik przed chwastami?


Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji często sprawia problemy. Jeszcze trudniejszym zadaniem staje się walka z uciążliwymi chwastami i mchem na trawniku. Bezpiecznym i zdrowym rozwiązaniem jest profilaktyczne usuwanie chwastów ręcznie. Gdy to nie pomaga, w ostateczności trzeba sięgnąć po środki chemiczne.

Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?


Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin. Groźny jest czas zaraz po roztopach. Temperatura, która utrzymuje się przez kilka dni powyżej 8–10ºC, powoduje, że korzenie zaczynają pobierać wodę i transportować ją do nadziemnych części roślin. Niewielki mróz nocą może zniszczyć wtedy tkanki roślin, bo stworzy w nich kryształki lodu. Do okrycia roślin najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej.

Czy wiesz jak przycinać drzewa owocowe?

Zdrowy wzrost drzew owocowych i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie je przycinać. Jak prawidłowo wykonać cięcie drzewek owocowych w sadzie – kilka praktycznych porad.

Czy wiesz jak nawozić rośliny ozdobne?

Jak nawozić byliny, rośliny cebulowe i rośliny jednoroczne na wiosnę – kilka praktycznych wskazówek.

Czy wiesz jak przygotować glebę pod zasiew warzyw?

Zanim zasiejemy warzywa na działce, trzeba odpowiednio przygotować glebę pod zasiew. Oto kilka moich praktycznych porad, jak przekopywać i nawozić podłoże po zimie.

Czy wiesz jak zadbać o trawnik po zimie?

Trawnik po okresie zimowym potrzebuje intensywnej regeneracji, dlatego gdy tylko ustąpią przymrozki, zabierz się za jego odnowę. Moje rady pomogą ci krok po kroku odżywić trawnik i przygotować go do okresu wiosenno-letniego.

Czy wiesz jak przygotować kwiaty do wiosny?

Marzec to najlepszy miesiąc, by przygotować byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie do wiosny. Oto lista prac jakie trzeba wykonać w marcu w ogrodzie.

Czy wiesz jak przycinać krzewy ozdobne?

Cięcie krzewów ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę. Właściwie wykonane poprawia kondycję roślin i nadaje im ładny pokrój. Oto kilka rad jak i kiedy przycinać krzewy ogrodowe.

Jak stworzyć ogród pełen zapachów?


Na nasze samopoczucie wpływa nie tylko harmonijnie skomponowana zieleń, lecz także atrakcyjny zapach roślin ogrodowych. Możemy tak dobrać krzewy, byliny, czy zioła, aby przebywanie w ogrodzie stało się prawdziwą aromaterapią.

Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?


Właściwe cięcie młodych drzewek owocowych ma na celu zapoczątkowanie dobrego wzrostu drzewa. Poprawia też zdrowotność drzewa i zdolność do wytwarzania dobrej jakości owoców. Młode drzewka najczęściej wymagają nie tylko skorygowania długości pędów, lecz także usunięcia uszkodzonych korzeni.

Jak przycinać tamaryszki?


Tamaryszki to odporne suszę i zasolenie, efektownie kwitnące krzewy. Jednak w krótkim czasie mogą szeroko się rozrosnąć. Aby utrzymać krzewy w ryzach należy je regularnie ciąć nawet kilka razy w sezonie. Dzięki temu krzew zagęści się i obsypie kwiatami w następnym sezonie.

Jak odmłodzić bez lilak?


Lilaki potrzebują co kilka lat radykalnego cięcia. Dzięki temu krzewy wypuszczą nowe, zdrowe pędy i będą obficiej kwitły. Zyskają też ładny, regularny pokrój. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające?

Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?


Wydaje się, że piękny ogród wymaga czasu i poświęceń. Nie wszyscy jednak lubią krzątać się bez przerwy po ogrodzie z grabiami lub sekatorem. Jak w praktyczny sposób rozmieścić rośliny w ogrodzie, aby nie sprawiały wiele kłopotu i wyglądały efektownie?

Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?


Kwitnące wczesną wiosną hiacynty, szafirki, krokusy, narcyzy czy tulipany są niewątpliwą ozdobą ogrodu po zimie. Aby długo i efektownie kwitły warto poświęcić minimum czasu na ich pielęgnację. O czym musimy pamiętać, aby popularne rośliny cebulowe kwitły długo i efektownie?

Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?


Wczesna wiosna to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych wielu krzewów ogrodowych. Nie potrzeba wiele zachodu, aby w prosty sposób uzyskać nowe rośliny popularnej forsycji, jaśminowca, ligustra czy derenia.

Jak eksperymentować z barwami w ogrodzie?

Bardzo duży wpływ na nastrój ogrodu mają zastosowane w nim barwy roślin – liści, kwiatów, owoców. Ciepłe barwy ocieplają i rozświetlają ogród, a barwy chłodne – fiolety, błękity – wyciszają i dają uczucie chłodu. Jak komponować barwy roślin w ogrodzie, by czuć się w nim komfortowo?

Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

Często zdarza się, że nie możemy często podlewać ogrodu lub mamy szybko przesychającą glebę. Na szczęście jest sporo roślin odpornych na dłuższe okresy suszy. Znajdziemy wśród nich odmiany kwitnące lub z barwnymi liśćmi. Jakie roślin nadają się na suche gleby?

Jak należy przycinać iglaki?

Iglaki najczęściej wykorzystuje się na żywopłoty lub pojedyncze, ciekawe akcenty w ogrodzie. Rosnące w żywopłotach żywotniki, cyprysiki, czy jałowce dzięki cięciu lepiej się zagęszczają. Czy inne iglaki w ogrodzie potrzebują regularnego cięcia?

Czy środki ochrony roślin to konieczność?


Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

Ciekawe krzewy o żółtych liściach


W ogrodowych kompozycjach, na tle zieleni świetnie prezentują się żółtolistne krzewy. W połączeniu z roślinami o bordowym ulistnieniu lub kwitnącymi na niebiesko stanowią efektowną ozdobę w każdym ogrodzie. Jakie krzewy wybrać i jakich potrzebują warunków?

Co warto wiedzieć o uprawie azalii i różaneczników?

Kiedy zakwitają stają się ogrodową arystokracją. Niezliczone odmiany różaneczników i azalii zachwycają wspaniałymi kwiatami już od końca kwietnia. Jednak mają swoje wymagania i bez ich spełnienia nie będą wyglądać okazale. Jakie warunki musimy zapewnić azaliom i różanecznikom?

Które rośliny są łatwe w uprawie?


Wielu początkujących ogrodników chciałoby mieć ogród, który nie będzie sprawiał kłopotu. Nie każdy lubi spędzać godziny na pielęgnowaniu roślin. Czy można mieć ciekawe rośliny w ogrodzie i poświęcać im niewiele czasu? Można – wystarczy wybrać niekłopotliwe rośliny.

Jaki krzew żywopłotowy wybrać?

Jeśli chcemy mieć żywopłot, który nie będzie wymagał od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wybierzmy odpowiedni gatunek. Nie zawsze najlepszym wyjściem jest wybór kapryśnych gatunków iglastych. Jest szereg gatunków krzewów liściastych odpornych na niekorzystne warunki i wymagających minimum troski.

Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?


Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów. W wyjaśnieniu spornych kwestii pomoże znajomość przepisów kodeksu cywilnego, dobra wola lub regulaminy pracowniczych ogrodów działkowych.

Narcyzowy zawrót głowy. Jak dbać o narcyzy?


Narcyz to jedna z najefektowniej kwitnących, wiosennych
roślin cebulowych. Lubi zaciszne, słoneczne lub lekko ocienione miejsca. Najlepiej sadzić narcyzy w grupach z innymi gatunkami cebulowymi lub w sąsiedztwie niskich krzewów i bylin. Kwiaty ścięte do wazonu są trwalsze i odporniejsze niż tulipany.

Jak ekspresowo wykonać trawnik?


Trawnik układany z rolki gotowej darni jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą siać nasion traw i czekać na efekty. Właściwe przygotowanie podłoża i ułożenie darni pozwoli uzyskać zieleń wokół domu nawet w ciągu jednego dnia.

Ozdobne odmiany wiśni

Najbardziej ozdobne są kwiaty wiśni piłkowanych, zwanych japońskimi. Niektóre z odmian efektownie kwitną, zależnie od pogody, czasem już od końca marca. Nie maja zbyt dużych wymagań co do gleby i dorastają do około 4–5 m wysokości. Jakie odmiany są szczególnie ozdobne?

Marzec w ogrodzie. Od czego zacząć?

W marcu zaczynamy coraz częściej spoglądać w kierunku ogrodu. Jest coraz cieplej i można już zacząć myśleć o pierwszych pracach ogrodowych. O czym nie możemy zapomnieć?

Jak zregenerować trawnik po zimie?

Trawnik jest zwykle centralną częścią ogrodu dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o jego kondycję. Zima jest ciężkim czasem dla trawnika i możemy spodziewać się sporych zniszczeń. Aby zregenerować trawę wiosną trzeba wykonać kilka zabiegów oraz w razie potrzeby wysiać nowe nasiona.

Ozdobne jabłonie o purpurowych kwiatach


Niskie odmiany jabłoni ozdobnych mogą być ozdobą ogrodów, ulic, skwerów i zieleńców. Można sadzić je nawet w małych ogrodach, gdyż większość odmian osiąga niewielkie rozmiary. Najefektowniej prezentują się odmiany o purpurowych kwiatach.

Jakie rośliny stworzą zakątek w stylu japońskim?


Ogród japoński należy pielęgnować w taki sposób, aby ukryć ingerencję człowieka. To ideał trudny do osiągnięcia, w którym najważniejszy jest odpoczynek i kontemplacja natury. Jakie rośliny pozwolą poczuć klimat japońskich ogrodów?

Wiosenne cięcie: poradnik


Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. O czym warto pamiętać?

Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?


Wiosną wszystko budzi się do życia, woń kwiatów unosi się w powietrzu, a ich barwy zachwycają różnorodnością i intensywnością. To wszystko w połączeniu ze świeżą, soczystą zielenią trawy oraz liści drzew tworzy niepowtarzalny, tak bardzo przez wszystkich wyczekiwany wiosenny klimat. Poniżej znajdziesz krótkie opisy gatunków drzew i krzewów, które w Polsce kwitną najwcześniej.

Alternatywa dla trawnika


Zakładanie trawnika w ogrodzie nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że trawnik dla optymalnego wyglądu potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy nie chcemy poświęcać czasu na utrzymywanie trawnika możemy założyć łąkę kwietną posadzić rośliny okrywowe lub zastosować oryginalne nawierzchnie.

Jak konserwować taras z drewna egzotycznego?


Drewniany taras jest estetycznym dodatkiem każdego domu, ogrodu czy balkonu. Aby deski tarasowe zachowały swoje właściwości, konieczna jest systematyczna pielęgnacja. Jedną z możliwości jest olejowanie tarasu.

Jak zbudować drewniany taras na wylewce lub balkonie?

Jeśli decydujemy się na budowę tarasu na gotowej powierzchni, czyli na przykład, na balkonie czy betonowej wylewce musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy. Najważniejszą kwestią jest odległość podłoża do wyjścia na taras.

Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

W zimie szczególnej troski wymagają od nas ciepłolubne rośliny zdobiące tarasy i balkony. Dla wielu z nich przechłodzenie może być bardzo niebezpieczne. Gdzie schować zimą ulubione agawy, oleandry i laury?

Jak założyć niekłopotliwą rabatę kwiatową?


Jeśli zadbamy o właściwe stanowisko, rodzaj gleby i odpowiednio dobierzemy rośliny, to stworzenie kwitnącej rabaty będzie łatwiejsze w utrzymaniu. Większość długo kwitnących gatunków lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione. Jest też wiele atrakcyjnych gatunków rosnących w cieniu.

REKLAMA