Jak dbać o lawendę?
REKLAMA
REKLAMA
W sprzedaży dostępnych jest już wiele odmian lawendy, których kwiaty są nie tylko lawendowe ale też różowe, w odcieniach fioletu lub białe. Są to zimozielone krzewinki dorastające do wysokości od 30 do 80 cm. W lipcu na licznych, sztywnych pędach pojawiają się efektowne kwiaty, które kwitną często nawet do września.
REKLAMA
Wymagania lawendy
Aby rośliny te rosły zdrowo i obficie kwitły trzeba zapewnić im optymalne warunki uprawy. Zarówno w pojemniku, jak i w ogrodzie lawendy potrzebują raczej przepuszczalnego, lekkiego i wapiennego podłoża. Na ciężkich, gliniastych i mokrych glebach lawenda nie będzie niestety rosła zdrowo. Optymalne stanowisko dla lawendy, to ciepłe, słoneczne (nawet suche) miejsce. Lawenda jest rośliną odporna na susze. Z tego też względu jest często sadzona w suchych, żwirowych ogrodach na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Wiosną warto ściąć stare pędy aby pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych, zdrowych pędów kwiatostanowych. Nie zapominajmy też o zasilaniu lawendy – jest to niezbędne aby rośliny obficie kwitły i ładnie wybarwiały się ich liście.
Zobacz także: Jakie krzewy warto przyciąć wiosną?
W donicach
Lawendy uprawiane w donicach najlepiej będą czuły się na słonecznych balkonach i tarasach. Pamiętajmy, by w dnie pojemnika były otwory na odpływ wody, gdyż lawenda nie znosi nadmiaru wody w glebie. Różne odmiany lawendy dobrze będą się prezentować w „pojemnikowych” ogrodach w towarzystwie, bylin o barwnych liściach, iglaków oraz ziół. Na zimę trzeba zabezpieczyć zarówno donicę, jak i nadziemną część rośliny. Warto wiedzieć też, że chłodne barwy kwiatów lawendy przyciągają trzmiele.
Zobacz także: Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?
Zagrożenia
Jeśli nie zapewnimy lawendzie optymalnych warunków – zbyt obfite podlewanie, zacienione stanowisko – mogą pojawić się choroby grzybowe. Najczęściej atakuje lawendę szara pleśń powodująca czernienie i zamieranie pędów i wewnętrznej części rośliny. Najlepiej zapewnić roślinom odpowiednie warunki i w razie potrzeby wykonać oprysk odpowiednim fungicydem zwalczającym szarą pleśń. Lawenda może być także atakowana przez szkodniki – np. mszyce. Szybki oprysk środkiem zwalczającym mszyce powinien rozwiązać problem. Pamiętajmy, że lawendy są wrażliwe na niskie temperatury zimą i wymagają zabezpieczenia przed mrozem.
Zobacz także: Co zrobić, kiedy choruje lawenda?
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA