Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Dobrze pomyślany ogród to mniej kłopotów
REKLAMA
Często w ogrodach spotkać można kompozycje złożone z wielu gatunków. Zdarza się też, że ich nagromadzenie jest zbyt duże. Powstaje niezamierzony chaos i pstrokacizna, które nie sprzyjają harmonijnemu odpoczynkowi w ogrodzie. Zapominamy też o rozmiarach, jakie dana roślina osiągnie w stanie dojrzałym i po kilku latach niezbędne jest przesadzanie, przycinanie i inne zabiegi. Jak uniknąć ciągłego spulchniania, nawożenia i mieć piękny ogród, w którym przede wszystkim się odpoczywa?
Zobacz także: Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę
Praktyczne rozwiązania
• Najbardziej praktycznym rozwiązaniem dla leniwych ogrodników jest sadzenie roślin w dużych, jednogatunkowych grupach. Są one wtedy łatwiejsze w uprawie i pielęgnacji niż te złożone z wielu pojedynczych gatunków.
• Trzon ogrodowych kompozycji powinny stanowić kwitnące krzewy, rośliny wiecznie zielone, iglaki. Dopiero pomiędzy nimi planujemy wypełnienie przestrzeni kępami bylin i krzewów, krzewinek.
• Trawnik warto oddzielić od rabat drewnianymi palisadami, krawężnikiem, kostką kamienną lub podkładami kolejowymi. Ułożenie ich równo z gruntem bardzo ułatwi koszenie trawy i zapobiegnie uszkodzeniu roślin przez kosiarkę.
REKLAMA
• W zakątkach, gdzie trudno utrzymać ogród w ryzach, lepiej jest zostawić roślinom więcej swobody. Można pokusić się o założenie małej łąki kwietnej, która jest łatwa w pielęgnacji. Nawet jeśli pojawią się tam sporadyczne chwasty nie będzie to tak widoczne. Dzięki temu ogród zyska też trochę romantyzmu.
• Zaoszczędzimy sporo czasu, jeśli zasilimy rośliny i trawnik nawozami wolno działającymi (otoczkowanymi). Stosuje się je tylko raz, dwa razy w sezonie, są łatwe w użyciu i bezpieczne dla roślin.
Zobacz także: Jak eksperymentować z barwami w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA