REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak określić rodzaj gleby w ogrodzie?

REKLAMA

REKLAMA

Określenie rodzaju gleby w ogrodzie pomoże ci wybrać odpowiednie rośliny. Poniżej wyjaśniam jak najprościej określić jaki typ ziemi mamy w ogrodzie.

Najprościej określić rodzaj gleby na podstawie dotyku. Weź do reki garść gleby i spróbuj uformować z niej wałek. Jeśli ci się to uda, to znaczy, że gleba zawiera glinę. Gleba gliniasta charakteryzuje się dużą wilgotnością i lepkością – klei się po deszczu do butów i można ją formować.

REKLAMA

Jeżeli po zgnieceniu z ulepionego wałka wypływa woda, oznacza to, że gleba jest próchnicza. Glebę próchniczą można wyciskać jak gąbkę, długo trzyma wilgoć i ma ciemne zabarwienie.

Jeżeli gleba jest zbyt sypka żeby uformować wałek, oznacza to, że gleba jest kamienista. Gleba kamienista jest sypka, szybko wysycha i zawiera drobne kamyki.

Możesz także określić rodzaj gleby na podstawie próbki rozpuszczonej w szklance wody. Napełnij szklankę wodą do 2/3 pojemności i dodaj 1/3 ziemi z ogrodu. Zamieszaj i odstaw na 15 minut. Jeżeli cząstki piasku i gliny osadzą się na dnie i woda nad nimi będzie czysta, oznacza to, że gleba jest gliniasta.

Jeżeli piasek opadnie na dno, a próchnica wypłynie na powierzchnię (woda będzie brunatna, zmącona) , gleba jest typu próchniczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli kamyczki, piasek i nieco próchnicy osiądą na dnie, a woda nad nimi przybierze żółtawy kolor, oznacza to, że gleba jest kamienista.

REKLAMA

Innym sposobem jest rozpuszczenie próbki ziemi w wodzie destylowanej. Napełnij szklankę wodą destylowaną 2/3 pojemności i dodaj 1/3 ziemi z ogrodu. Będzie ci potrzebny specjalny miernik do wartości pH gleby (dostępny w dobrych sklepach ogrodniczych) i papierek lakmusowy (kupisz w aptece). Włóż do wody miernik. Papierek barwi się w zależności od kwasowości gleby – na czerwono, gdy jest kwaśna lub na niebiesko, gdy jest zasadowa.

Na podstawie obserwacji wyrastających na podłożu roślin. Przyjrzyj się roślinom jakie wyrastają na podłożu w ogrodzie. Jeżeli zauważysz stokrotki, koniczynę i margerytki - oznacza to, że gleba jest nieurodzajna i potrzebuje zasilania
nawozami wieloskładnikowymi. Pokrzywa, gorczyca polna, mokrzyca, żółtlica drobnokwiatowa, czy też gwiazdnica pospolita, świadczą o dużej zawartości azotu w glebie. Wymaga ona nawożenia nawozami bezazotowymi. Skrzypu, podbiał pospolity lub jaskra rozłogowa to typowe rośliny dla gleby gliniastej, która ma mało powietrza. Należy ją wymieszać z piaskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

REKLAMA

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

REKLAMA