Czy środki ochrony roślin to konieczność?
REKLAMA
REKLAMA
Profilaktyka najlepszym lekarstwem
REKLAMA
Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby, gdyż bardziej wyszukane są mniej odporne. Odpowiedni dobór miejsca w ogrodzie dla rośliny, zgodnie z jej wymaganiami glebowymi i potem odpowiednia pielęgnacja i nawożenie pozwolą uniknąć chorób. Najlepiej też kupować rośliny ze sprawdzonego źródła.
Obserwujmy rośliny w ogrodzie
Szybkie rozpoznanie objawów zwiększą szanse skutecznego wyleczenia rośliny. Należy systematycznie przeglądać rośliny w celu rozpoznania larw, oprzędów, jaj, niepokojących przebarwień liści. Jeśli zauważymy zmiany na roślinach możemy zaopatrzyć się w fachowe czasopisma i książki, które pomogą skutecznie rozpoznać intruza. Warto też zwrócić się do fachowców – entomologów, fitopatologów – potrafiących szybko określić zagrożenie.
Szybka reakcja
Należy usuwać porażone pędy i liście zaraz po zauważeniu uszkodzeń. Najpierw warto zastosować zwalczanie biologiczne. Pomocne są pożyteczne organizmy zjadające szkodniki. Można skorzystać też z preparatów opartych na wyciągach z roślin, olejach, detergentach. W sprzedaży dostępne są różne środki tego typu. Pestycydy traktujmy jako ostateczność.
Zobacz także: Które rośliny są łatwe w uprawie?
Zasady stosowania środków chemicznych
Jeśli zastosowanie środków ochrony staje się niezbędne warto pamiętać o kilku zasadach.
• W ogrodach przydomowych należy stosować tylko preparaty IV klasy toksyczności. Przy stosowaniu preparatów III klasy konieczny jest strój ochronny, usunięcie dzieci z ogrodu i unikanie pryskania w pobliżu granicy z sąsiadami.
• Preparaty klasy I i II są zabronione w ogrodach przydomowych ze względu na wysoką toksyczność
• Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie szkodnika i choroby, gdyż tylko wtedy skutecznie zwalczymy zagrożenie
• Warto zgromadzić odpowiednią literaturę i czasopisma z zakresu chorób i szkodników roślin lub poprosić o konsultację specjalistów
• Używajmy tylko preparatów zarejestrowanych w Polsce i stosujmy się do zaleceń na opakowaniu dotyczących stosowania środka.
• Zawsze próbujmy najpierw zastosować preparaty naturalne
Zobacz także: Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?
REKLAMA
REKLAMA