REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy środki ochrony roślin to konieczność?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby.
Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

Profilaktyka najlepszym lekarstwem

REKLAMA

Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby, gdyż bardziej wyszukane są mniej odporne. Odpowiedni dobór miejsca w ogrodzie dla rośliny, zgodnie z jej wymaganiami glebowymi i potem odpowiednia pielęgnacja i nawożenie pozwolą uniknąć chorób. Najlepiej też kupować rośliny ze sprawdzonego źródła.

Obserwujmy rośliny w ogrodzie

Szybkie rozpoznanie objawów zwiększą szanse skutecznego wyleczenia rośliny. Należy systematycznie przeglądać rośliny w celu rozpoznania larw, oprzędów, jaj, niepokojących przebarwień liści. Jeśli zauważymy zmiany na roślinach możemy zaopatrzyć się w fachowe czasopisma i książki, które pomogą skutecznie rozpoznać intruza. Warto też zwrócić się do fachowców – entomologów, fitopatologów – potrafiących szybko określić zagrożenie.

Szybka reakcja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy usuwać porażone pędy i liście zaraz po zauważeniu uszkodzeń. Najpierw warto zastosować zwalczanie biologiczne. Pomocne są pożyteczne organizmy zjadające szkodniki. Można skorzystać też z preparatów opartych na wyciągach z roślin, olejach, detergentach. W sprzedaży dostępne są różne środki tego typu. Pestycydy traktujmy jako ostateczność.

Zobacz także: Które rośliny są łatwe w uprawie?

Zasady stosowania środków chemicznych

Jeśli zastosowanie środków ochrony staje się niezbędne warto pamiętać o kilku zasadach.
• W ogrodach przydomowych należy stosować tylko preparaty IV klasy toksyczności. Przy stosowaniu preparatów III klasy konieczny jest strój ochronny, usunięcie dzieci z ogrodu i unikanie pryskania w pobliżu granicy z sąsiadami.

• Preparaty klasy I i II są zabronione w ogrodach przydomowych ze względu na wysoką toksyczność

• Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie szkodnika i choroby, gdyż tylko wtedy skutecznie zwalczymy zagrożenie

• Warto zgromadzić odpowiednią literaturę i czasopisma z zakresu chorób i szkodników roślin lub poprosić o konsultację specjalistów

• Używajmy tylko preparatów zarejestrowanych w Polsce i stosujmy się do zaleceń na opakowaniu dotyczących stosowania środka.

• Zawsze próbujmy najpierw zastosować preparaty naturalne

Zobacz także: Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA