REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zadbać o trawnik po zimie?

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik po okresie zimowym potrzebuje intensywnej regeneracji, dlatego gdy tylko ustąpią przymrozki, zabierz się za jego odnowę. Moje rady pomogą ci krok po kroku odżywić trawnik i przygotować go do okresu wiosenno-letniego.

Za pielęgnację trawnika zabieramy się dopiero gdy ziemia całkowicie rozmarznie a woda odparuje.

REKLAMA

Najpierw dokładnie wyczesz trawnik widłograbiami, aby usunąć martwe źdźbła trawy i liście. Grabimy na krzyż.

Jeżeli trawa jest długa, jeszcze z jesieni, przycinamy ją do wysokości 3 cm.

REKLAMA

Następnie trzeba zrobić zabieg wertykulacji, czyli naciąć płytko darń w celu usunięcia resztek martwej darni (tzw. filcu), która utrudnia przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora (należy wertykułować pasmo o paśmie, a kierunek drugiego przejazdu powinien być prostopadły do pierwszego), nacinarki do darni lub aeratora. Mały trawnik wystarczy ponakłuwać widłami na głębokość ok. 7 cm.

W przypadku silnego zafilcowania trawnika, darń należy dodatkowo ponacinać w poprzek - w ten sposób pozbędziemy się warstwy mchu, obumarłych resztek organicznych i chwastów. Wertykulację należy przeprowadzać regularnie 1 - 2 razy w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli trawnik ma wgłębienia i nierówności, w których podczas deszczu gromadzi się woda, wyrównujemy go, nacinając w tych miejscach darń. Wyznacz nożykiem trzy boki prostokąta i odwiń utworzony płat. Następnie spulchnij podłoże na głębokość 15 cm i zmieszaj z drobnoziarnistym (5-10 mm) piaskiem w proporcji 1:1. Usuń nadmiar podłoża, przykryj darnią i dobrze dociśnij.

REKLAMA

Jeżeli trawnik jest mocno przerzedzony, po wertykulacji dosiewamy trawę. Najpierw należy puste miejsca spulchnić. Jeśli gleba jest zwięzła i zapada się, tak jak powyżej należy ją wymieszać z piaskiem, a następnie dosiać trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy na bieżąco przez 5 tygodni.

Małe ubytki najlepiej zakryć fragmentami darni pobranymi z innego, mniej widocznego miejsc na trawniku. W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy. Przy pierwszych koszeniach omijaj to miejsce, by nie oderwać darni. Przytnij je nożycami.

Następnie, wykonaj wałowanie za pomocą walca ogrodowego. Wałowanie dociska wybrzuszoną przez wodę darń do podłoża, zapewniając jej dostęp do wody i zapobiegając usychaniu. Wałowanie wykonaj przy suchej powierzchni i mokrej glebie, najlepiej w ciepły, słoneczny dzień po deszczu.

Gdy trwa podrośnie, wykonujemy nawożenie nawozem azotowym. Trzeba zadbać, aby trawnik otrzymał odpowiednią dawkę azotu, czyli 1,2 - 1,8 kg na m2. Pilnuj, by nawóz był rozłożony równomiernie, w innym razie przez długi czas widoczne będą różnice w kolorze i gęstości trawnika.

Zastosuj także nawóz potasowy (1 kg 60% soli potasowej na 100m2) oraz fosforowy jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Można także od razu wykorzystać wieloskładnikowy nawóz do trawnika (do kupienia w sklepach ogrodniczych), który stosuje się kilka razy w roku.

Dla wyjątkowo leniwych ogrodników polecam nawóz do trawnika o spowolnionym działaniu, który stosuje się tylko raz w sezonie, najlepiej tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji. Nie trzeba wtedy stosować innych nawozów. Niestety trzeba się liczyć z większym kosztem takiego zakupu.

Tak odżywiony trawnik pozostawiamy w spokoju do pierwszego koszenia. Jeżeli trawa osiągnie wysokość 3 cm, można będzie przystąpić do pierwszego koszenia. Omijaj jednak miejsca nowo obsiane lub uzupełnione "przeszczepami" darni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA