REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zadbać o trawnik po zimie?

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik po okresie zimowym potrzebuje intensywnej regeneracji, dlatego gdy tylko ustąpią przymrozki, zabierz się za jego odnowę. Moje rady pomogą ci krok po kroku odżywić trawnik i przygotować go do okresu wiosenno-letniego.

Za pielęgnację trawnika zabieramy się dopiero gdy ziemia całkowicie rozmarznie a woda odparuje.

REKLAMA

Najpierw dokładnie wyczesz trawnik widłograbiami, aby usunąć martwe źdźbła trawy i liście. Grabimy na krzyż.

Jeżeli trawa jest długa, jeszcze z jesieni, przycinamy ją do wysokości 3 cm.

REKLAMA

Następnie trzeba zrobić zabieg wertykulacji, czyli naciąć płytko darń w celu usunięcia resztek martwej darni (tzw. filcu), która utrudnia przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora (należy wertykułować pasmo o paśmie, a kierunek drugiego przejazdu powinien być prostopadły do pierwszego), nacinarki do darni lub aeratora. Mały trawnik wystarczy ponakłuwać widłami na głębokość ok. 7 cm.

W przypadku silnego zafilcowania trawnika, darń należy dodatkowo ponacinać w poprzek - w ten sposób pozbędziemy się warstwy mchu, obumarłych resztek organicznych i chwastów. Wertykulację należy przeprowadzać regularnie 1 - 2 razy w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli trawnik ma wgłębienia i nierówności, w których podczas deszczu gromadzi się woda, wyrównujemy go, nacinając w tych miejscach darń. Wyznacz nożykiem trzy boki prostokąta i odwiń utworzony płat. Następnie spulchnij podłoże na głębokość 15 cm i zmieszaj z drobnoziarnistym (5-10 mm) piaskiem w proporcji 1:1. Usuń nadmiar podłoża, przykryj darnią i dobrze dociśnij.

REKLAMA

Jeżeli trawnik jest mocno przerzedzony, po wertykulacji dosiewamy trawę. Najpierw należy puste miejsca spulchnić. Jeśli gleba jest zwięzła i zapada się, tak jak powyżej należy ją wymieszać z piaskiem, a następnie dosiać trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy na bieżąco przez 5 tygodni.

Małe ubytki najlepiej zakryć fragmentami darni pobranymi z innego, mniej widocznego miejsc na trawniku. W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy. Przy pierwszych koszeniach omijaj to miejsce, by nie oderwać darni. Przytnij je nożycami.

Następnie, wykonaj wałowanie za pomocą walca ogrodowego. Wałowanie dociska wybrzuszoną przez wodę darń do podłoża, zapewniając jej dostęp do wody i zapobiegając usychaniu. Wałowanie wykonaj przy suchej powierzchni i mokrej glebie, najlepiej w ciepły, słoneczny dzień po deszczu.

Gdy trwa podrośnie, wykonujemy nawożenie nawozem azotowym. Trzeba zadbać, aby trawnik otrzymał odpowiednią dawkę azotu, czyli 1,2 - 1,8 kg na m2. Pilnuj, by nawóz był rozłożony równomiernie, w innym razie przez długi czas widoczne będą różnice w kolorze i gęstości trawnika.

Zastosuj także nawóz potasowy (1 kg 60% soli potasowej na 100m2) oraz fosforowy jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Można także od razu wykorzystać wieloskładnikowy nawóz do trawnika (do kupienia w sklepach ogrodniczych), który stosuje się kilka razy w roku.

Dla wyjątkowo leniwych ogrodników polecam nawóz do trawnika o spowolnionym działaniu, który stosuje się tylko raz w sezonie, najlepiej tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji. Nie trzeba wtedy stosować innych nawozów. Niestety trzeba się liczyć z większym kosztem takiego zakupu.

Tak odżywiony trawnik pozostawiamy w spokoju do pierwszego koszenia. Jeżeli trawa osiągnie wysokość 3 cm, można będzie przystąpić do pierwszego koszenia. Omijaj jednak miejsca nowo obsiane lub uzupełnione "przeszczepami" darni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA