REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zadbać o trawnik po zimie?

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik po okresie zimowym potrzebuje intensywnej regeneracji, dlatego gdy tylko ustąpią przymrozki, zabierz się za jego odnowę. Moje rady pomogą ci krok po kroku odżywić trawnik i przygotować go do okresu wiosenno-letniego.

Za pielęgnację trawnika zabieramy się dopiero gdy ziemia całkowicie rozmarznie a woda odparuje.

REKLAMA

Najpierw dokładnie wyczesz trawnik widłograbiami, aby usunąć martwe źdźbła trawy i liście. Grabimy na krzyż.

Jeżeli trawa jest długa, jeszcze z jesieni, przycinamy ją do wysokości 3 cm.

REKLAMA

Następnie trzeba zrobić zabieg wertykulacji, czyli naciąć płytko darń w celu usunięcia resztek martwej darni (tzw. filcu), która utrudnia przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora (należy wertykułować pasmo o paśmie, a kierunek drugiego przejazdu powinien być prostopadły do pierwszego), nacinarki do darni lub aeratora. Mały trawnik wystarczy ponakłuwać widłami na głębokość ok. 7 cm.

W przypadku silnego zafilcowania trawnika, darń należy dodatkowo ponacinać w poprzek - w ten sposób pozbędziemy się warstwy mchu, obumarłych resztek organicznych i chwastów. Wertykulację należy przeprowadzać regularnie 1 - 2 razy w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli trawnik ma wgłębienia i nierówności, w których podczas deszczu gromadzi się woda, wyrównujemy go, nacinając w tych miejscach darń. Wyznacz nożykiem trzy boki prostokąta i odwiń utworzony płat. Następnie spulchnij podłoże na głębokość 15 cm i zmieszaj z drobnoziarnistym (5-10 mm) piaskiem w proporcji 1:1. Usuń nadmiar podłoża, przykryj darnią i dobrze dociśnij.

REKLAMA

Jeżeli trawnik jest mocno przerzedzony, po wertykulacji dosiewamy trawę. Najpierw należy puste miejsca spulchnić. Jeśli gleba jest zwięzła i zapada się, tak jak powyżej należy ją wymieszać z piaskiem, a następnie dosiać trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy na bieżąco przez 5 tygodni.

Małe ubytki najlepiej zakryć fragmentami darni pobranymi z innego, mniej widocznego miejsc na trawniku. W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy. Przy pierwszych koszeniach omijaj to miejsce, by nie oderwać darni. Przytnij je nożycami.

Następnie, wykonaj wałowanie za pomocą walca ogrodowego. Wałowanie dociska wybrzuszoną przez wodę darń do podłoża, zapewniając jej dostęp do wody i zapobiegając usychaniu. Wałowanie wykonaj przy suchej powierzchni i mokrej glebie, najlepiej w ciepły, słoneczny dzień po deszczu.

Gdy trwa podrośnie, wykonujemy nawożenie nawozem azotowym. Trzeba zadbać, aby trawnik otrzymał odpowiednią dawkę azotu, czyli 1,2 - 1,8 kg na m2. Pilnuj, by nawóz był rozłożony równomiernie, w innym razie przez długi czas widoczne będą różnice w kolorze i gęstości trawnika.

Zastosuj także nawóz potasowy (1 kg 60% soli potasowej na 100m2) oraz fosforowy jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Można także od razu wykorzystać wieloskładnikowy nawóz do trawnika (do kupienia w sklepach ogrodniczych), który stosuje się kilka razy w roku.

Dla wyjątkowo leniwych ogrodników polecam nawóz do trawnika o spowolnionym działaniu, który stosuje się tylko raz w sezonie, najlepiej tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji. Nie trzeba wtedy stosować innych nawozów. Niestety trzeba się liczyć z większym kosztem takiego zakupu.

Tak odżywiony trawnik pozostawiamy w spokoju do pierwszego koszenia. Jeżeli trawa osiągnie wysokość 3 cm, można będzie przystąpić do pierwszego koszenia. Omijaj jednak miejsca nowo obsiane lub uzupełnione "przeszczepami" darni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA