REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zadbać o trawnik po zimie?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik po okresie zimowym potrzebuje intensywnej regeneracji, dlatego gdy tylko ustąpią przymrozki, zabierz się za jego odnowę. Moje rady pomogą ci krok po kroku odżywić trawnik i przygotować go do okresu wiosenno-letniego.

Za pielęgnację trawnika zabieramy się dopiero gdy ziemia całkowicie rozmarznie a woda odparuje.

REKLAMA

Najpierw dokładnie wyczesz trawnik widłograbiami, aby usunąć martwe źdźbła trawy i liście. Grabimy na krzyż.

Jeżeli trawa jest długa, jeszcze z jesieni, przycinamy ją do wysokości 3 cm.

REKLAMA

Następnie trzeba zrobić zabieg wertykulacji, czyli naciąć płytko darń w celu usunięcia resztek martwej darni (tzw. filcu), która utrudnia przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora (należy wertykułować pasmo o paśmie, a kierunek drugiego przejazdu powinien być prostopadły do pierwszego), nacinarki do darni lub aeratora. Mały trawnik wystarczy ponakłuwać widłami na głębokość ok. 7 cm.

W przypadku silnego zafilcowania trawnika, darń należy dodatkowo ponacinać w poprzek - w ten sposób pozbędziemy się warstwy mchu, obumarłych resztek organicznych i chwastów. Wertykulację należy przeprowadzać regularnie 1 - 2 razy w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli trawnik ma wgłębienia i nierówności, w których podczas deszczu gromadzi się woda, wyrównujemy go, nacinając w tych miejscach darń. Wyznacz nożykiem trzy boki prostokąta i odwiń utworzony płat. Następnie spulchnij podłoże na głębokość 15 cm i zmieszaj z drobnoziarnistym (5-10 mm) piaskiem w proporcji 1:1. Usuń nadmiar podłoża, przykryj darnią i dobrze dociśnij.

REKLAMA

Jeżeli trawnik jest mocno przerzedzony, po wertykulacji dosiewamy trawę. Najpierw należy puste miejsca spulchnić. Jeśli gleba jest zwięzła i zapada się, tak jak powyżej należy ją wymieszać z piaskiem, a następnie dosiać trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy na bieżąco przez 5 tygodni.

Małe ubytki najlepiej zakryć fragmentami darni pobranymi z innego, mniej widocznego miejsc na trawniku. W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy. Przy pierwszych koszeniach omijaj to miejsce, by nie oderwać darni. Przytnij je nożycami.

Następnie, wykonaj wałowanie za pomocą walca ogrodowego. Wałowanie dociska wybrzuszoną przez wodę darń do podłoża, zapewniając jej dostęp do wody i zapobiegając usychaniu. Wałowanie wykonaj przy suchej powierzchni i mokrej glebie, najlepiej w ciepły, słoneczny dzień po deszczu.

Gdy trwa podrośnie, wykonujemy nawożenie nawozem azotowym. Trzeba zadbać, aby trawnik otrzymał odpowiednią dawkę azotu, czyli 1,2 - 1,8 kg na m2. Pilnuj, by nawóz był rozłożony równomiernie, w innym razie przez długi czas widoczne będą różnice w kolorze i gęstości trawnika.

Zastosuj także nawóz potasowy (1 kg 60% soli potasowej na 100m2) oraz fosforowy jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Można także od razu wykorzystać wieloskładnikowy nawóz do trawnika (do kupienia w sklepach ogrodniczych), który stosuje się kilka razy w roku.

Dla wyjątkowo leniwych ogrodników polecam nawóz do trawnika o spowolnionym działaniu, który stosuje się tylko raz w sezonie, najlepiej tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji. Nie trzeba wtedy stosować innych nawozów. Niestety trzeba się liczyć z większym kosztem takiego zakupu.

Tak odżywiony trawnik pozostawiamy w spokoju do pierwszego koszenia. Jeżeli trawa osiągnie wysokość 3 cm, można będzie przystąpić do pierwszego koszenia. Omijaj jednak miejsca nowo obsiane lub uzupełnione "przeszczepami" darni.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA