REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zadbać o trawnik po zimie?

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik po okresie zimowym potrzebuje intensywnej regeneracji, dlatego gdy tylko ustąpią przymrozki, zabierz się za jego odnowę. Moje rady pomogą ci krok po kroku odżywić trawnik i przygotować go do okresu wiosenno-letniego.

Za pielęgnację trawnika zabieramy się dopiero gdy ziemia całkowicie rozmarznie a woda odparuje.

REKLAMA

Najpierw dokładnie wyczesz trawnik widłograbiami, aby usunąć martwe źdźbła trawy i liście. Grabimy na krzyż.

Jeżeli trawa jest długa, jeszcze z jesieni, przycinamy ją do wysokości 3 cm.

REKLAMA

Następnie trzeba zrobić zabieg wertykulacji, czyli naciąć płytko darń w celu usunięcia resztek martwej darni (tzw. filcu), która utrudnia przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora (należy wertykułować pasmo o paśmie, a kierunek drugiego przejazdu powinien być prostopadły do pierwszego), nacinarki do darni lub aeratora. Mały trawnik wystarczy ponakłuwać widłami na głębokość ok. 7 cm.

W przypadku silnego zafilcowania trawnika, darń należy dodatkowo ponacinać w poprzek - w ten sposób pozbędziemy się warstwy mchu, obumarłych resztek organicznych i chwastów. Wertykulację należy przeprowadzać regularnie 1 - 2 razy w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli trawnik ma wgłębienia i nierówności, w których podczas deszczu gromadzi się woda, wyrównujemy go, nacinając w tych miejscach darń. Wyznacz nożykiem trzy boki prostokąta i odwiń utworzony płat. Następnie spulchnij podłoże na głębokość 15 cm i zmieszaj z drobnoziarnistym (5-10 mm) piaskiem w proporcji 1:1. Usuń nadmiar podłoża, przykryj darnią i dobrze dociśnij.

REKLAMA

Jeżeli trawnik jest mocno przerzedzony, po wertykulacji dosiewamy trawę. Najpierw należy puste miejsca spulchnić. Jeśli gleba jest zwięzła i zapada się, tak jak powyżej należy ją wymieszać z piaskiem, a następnie dosiać trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy na bieżąco przez 5 tygodni.

Małe ubytki najlepiej zakryć fragmentami darni pobranymi z innego, mniej widocznego miejsc na trawniku. W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy. Przy pierwszych koszeniach omijaj to miejsce, by nie oderwać darni. Przytnij je nożycami.

Następnie, wykonaj wałowanie za pomocą walca ogrodowego. Wałowanie dociska wybrzuszoną przez wodę darń do podłoża, zapewniając jej dostęp do wody i zapobiegając usychaniu. Wałowanie wykonaj przy suchej powierzchni i mokrej glebie, najlepiej w ciepły, słoneczny dzień po deszczu.

Gdy trwa podrośnie, wykonujemy nawożenie nawozem azotowym. Trzeba zadbać, aby trawnik otrzymał odpowiednią dawkę azotu, czyli 1,2 - 1,8 kg na m2. Pilnuj, by nawóz był rozłożony równomiernie, w innym razie przez długi czas widoczne będą różnice w kolorze i gęstości trawnika.

Zastosuj także nawóz potasowy (1 kg 60% soli potasowej na 100m2) oraz fosforowy jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Można także od razu wykorzystać wieloskładnikowy nawóz do trawnika (do kupienia w sklepach ogrodniczych), który stosuje się kilka razy w roku.

Dla wyjątkowo leniwych ogrodników polecam nawóz do trawnika o spowolnionym działaniu, który stosuje się tylko raz w sezonie, najlepiej tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji. Nie trzeba wtedy stosować innych nawozów. Niestety trzeba się liczyć z większym kosztem takiego zakupu.

Tak odżywiony trawnik pozostawiamy w spokoju do pierwszego koszenia. Jeżeli trawa osiągnie wysokość 3 cm, można będzie przystąpić do pierwszego koszenia. Omijaj jednak miejsca nowo obsiane lub uzupełnione "przeszczepami" darni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA