REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przycinać drzewa owocowe?

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowy wzrost drzew owocowych i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie je przycinać. Jak prawidłowo wykonać cięcie drzewek owocowych w sadzie – kilka praktycznych porad.

Drzewka owocowe przycinamy albo w ziemie (luty do kwietnia) albo w okresie letnim. Zimowy termin cięcia jest zalecany raczej dla młodych drzew pestkowych, dla starszych – lepiej wybrać lato.

REKLAMA

Zimą przycinamy gatunki odporne na uszkodzenia mrozowe, np. jabłonie i grusze. Nieco później śliwy, morele, brzoskwinie. W okresie letnim przycinamy czereśnie i wiśnie (po zbiorze owoców).

Drzewka kilkuletnie i starsze (szczególnie jabłonie, grusze i wiśnie) przycinamy odważnie, zwłaszcza gdy nie były nigdy przycinane. Najpierw usuwamy kilku grubszych konarów korony w celu wpuszczenia światła do jej środka. Wycinamy gałęzie położone blisko siebie, zahaczające o siebie. oraz rosnące do środka korony.

W którym miejscu przycinać? Gałęzie wycinamy tuż za obrączką (miejscu, w którym gałąź styka się z konarem centralnym). Pędy natomiast skracamy tuż za zdrowym pąkiem pod kątem 45 stopni.

Cieńsze gałęzie najprościej wyciąć sekatorem,  grube -  piłą. W tym przypadku gałąź najpierw podpiłowujemy od dołu, a następnie tniemy od góry. Nigdy nie wyłamujemy gałęzi na siłę!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cięcie drzew młodych powinno ograniczać się do cięcia formującego ich koronę. Wycinamy ze środka korony martwe gałązki, uszkodzone i rosnące do środka korony zamiast na zewnątrz.

Jeżeli drzewko posadziliśmy jesienią, pierwszego cięcia dokonujemy w marcu lub kwietniu przed rozwojem pąków. Jeżeli wiosną - przycinamy od razu po posadzeniu.

REKLAMA

Korony drzewek karłowatych najlepiej przycinać na kształt wrzeciona - centralny konar, od którego odchodzą pędy boczne Powinny tworzyć z konarem centralnym kąt prosty. Dolne gałęzie są dłuższe niż rosnące wyżej. Aby drzewo utrzymało taki kształt, potrzebny jest palik, przy którym drzewko będzie prowadzone na wysokość nie przekraczającą 2,5 m.

Jeżeli drzewko jest jednorocznym okulantem (czyli palem bez pędów bocznych), przycinamy go na wysokości od 70 do 90 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi do 11 mm, przycinamy go na wysokości 70 do 80 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi 12 mm i więcej przycinamy na wysokości - 80 do 90 cm.

Cięcie wykonujemy zawsze nad pąkiem na głównym konarze, od strony zachodniej, pod lekkim skosem.

W przypadku okulanta rozgałęzionego (prosty pal z pędami bocznymi) przycinamy wszystkie pędy wyrastające z pnia do 50 cm nad ziemią. Przycinamy także pędy wyrastające z pnia pod katem ostrym (właściwy kąt wyrastających pędów powinien być zbliżony do kąta prostego). Właściwie przycięte drzewko powinno mieć ok. 5 równomiernie rozłożonych pędów bocznych.

Pędy dłuższe niż 40 cm skracamy o 10 cm. Czubek głównego konaru przycinamy w odległości 30- 40 cm od najwyżej położonego pędu bocznego.

REKLAMA

Powinno się wycinać pędy wyrastające z głównego konaru pod kątem ostrym. Najkorzystniejszy kat to kąt 90 st., który zabezpiecza gałęzie przed wyłamaniem pod ciężarem owoców. Niestety kąty zbliżone do 90° rzadko powstają samoistnie, dlatego zamiast nadmiernie ogołacać drzewko, najlepiej jest zastosować technikę przyginania pędów. Przyginanie pędów osłabia wzrost w znacznie mniejszym stopniu niż cięcie i w ogóle nie opóźnia wejścia drzew w owocowanie.

Jak to zrobić? Do konara głównego, tuż nad miejscem z którego wyrasta pod ostrym katem pęd, przypinamy drewniana klamerkę (taką jak do prania). Klamerka powinna leżeć równolegle do gałązki, żeby wzdłuż niej formował się odgięty pęd. Można zastosować też wykałaczki, ale są mniej stabilne. Wykałaczkę umieszczamy między pędem a głównym konarem, tak aby powstał trójkąt („bok” pionowy – główny konar, „podstawa” – pęd, „przekątna” – wykałaczka).

Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe i słoneczny, przy temperaturze powyżej 0 st. C.

Miejsce po cieciu zabezpieczamy pastą ochronną, np. Funaben 03 PA. Na jabłoniach i gruszach smarujemy białą farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np. Topsin M 70 WP lub Benlate), a w przypadku drzew pestkowych powinniśmy jeszcze dodać Miedzianu 50 WP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA