REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przycinać drzewa owocowe?

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowy wzrost drzew owocowych i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie je przycinać. Jak prawidłowo wykonać cięcie drzewek owocowych w sadzie – kilka praktycznych porad.

Drzewka owocowe przycinamy albo w ziemie (luty do kwietnia) albo w okresie letnim. Zimowy termin cięcia jest zalecany raczej dla młodych drzew pestkowych, dla starszych – lepiej wybrać lato.

REKLAMA

Zimą przycinamy gatunki odporne na uszkodzenia mrozowe, np. jabłonie i grusze. Nieco później śliwy, morele, brzoskwinie. W okresie letnim przycinamy czereśnie i wiśnie (po zbiorze owoców).

Drzewka kilkuletnie i starsze (szczególnie jabłonie, grusze i wiśnie) przycinamy odważnie, zwłaszcza gdy nie były nigdy przycinane. Najpierw usuwamy kilku grubszych konarów korony w celu wpuszczenia światła do jej środka. Wycinamy gałęzie położone blisko siebie, zahaczające o siebie. oraz rosnące do środka korony.

W którym miejscu przycinać? Gałęzie wycinamy tuż za obrączką (miejscu, w którym gałąź styka się z konarem centralnym). Pędy natomiast skracamy tuż za zdrowym pąkiem pod kątem 45 stopni.

Cieńsze gałęzie najprościej wyciąć sekatorem,  grube -  piłą. W tym przypadku gałąź najpierw podpiłowujemy od dołu, a następnie tniemy od góry. Nigdy nie wyłamujemy gałęzi na siłę!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cięcie drzew młodych powinno ograniczać się do cięcia formującego ich koronę. Wycinamy ze środka korony martwe gałązki, uszkodzone i rosnące do środka korony zamiast na zewnątrz.

Jeżeli drzewko posadziliśmy jesienią, pierwszego cięcia dokonujemy w marcu lub kwietniu przed rozwojem pąków. Jeżeli wiosną - przycinamy od razu po posadzeniu.

REKLAMA

Korony drzewek karłowatych najlepiej przycinać na kształt wrzeciona - centralny konar, od którego odchodzą pędy boczne Powinny tworzyć z konarem centralnym kąt prosty. Dolne gałęzie są dłuższe niż rosnące wyżej. Aby drzewo utrzymało taki kształt, potrzebny jest palik, przy którym drzewko będzie prowadzone na wysokość nie przekraczającą 2,5 m.

Jeżeli drzewko jest jednorocznym okulantem (czyli palem bez pędów bocznych), przycinamy go na wysokości od 70 do 90 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi do 11 mm, przycinamy go na wysokości 70 do 80 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi 12 mm i więcej przycinamy na wysokości - 80 do 90 cm.

Cięcie wykonujemy zawsze nad pąkiem na głównym konarze, od strony zachodniej, pod lekkim skosem.

W przypadku okulanta rozgałęzionego (prosty pal z pędami bocznymi) przycinamy wszystkie pędy wyrastające z pnia do 50 cm nad ziemią. Przycinamy także pędy wyrastające z pnia pod katem ostrym (właściwy kąt wyrastających pędów powinien być zbliżony do kąta prostego). Właściwie przycięte drzewko powinno mieć ok. 5 równomiernie rozłożonych pędów bocznych.

Pędy dłuższe niż 40 cm skracamy o 10 cm. Czubek głównego konaru przycinamy w odległości 30- 40 cm od najwyżej położonego pędu bocznego.

REKLAMA

Powinno się wycinać pędy wyrastające z głównego konaru pod kątem ostrym. Najkorzystniejszy kat to kąt 90 st., który zabezpiecza gałęzie przed wyłamaniem pod ciężarem owoców. Niestety kąty zbliżone do 90° rzadko powstają samoistnie, dlatego zamiast nadmiernie ogołacać drzewko, najlepiej jest zastosować technikę przyginania pędów. Przyginanie pędów osłabia wzrost w znacznie mniejszym stopniu niż cięcie i w ogóle nie opóźnia wejścia drzew w owocowanie.

Jak to zrobić? Do konara głównego, tuż nad miejscem z którego wyrasta pod ostrym katem pęd, przypinamy drewniana klamerkę (taką jak do prania). Klamerka powinna leżeć równolegle do gałązki, żeby wzdłuż niej formował się odgięty pęd. Można zastosować też wykałaczki, ale są mniej stabilne. Wykałaczkę umieszczamy między pędem a głównym konarem, tak aby powstał trójkąt („bok” pionowy – główny konar, „podstawa” – pęd, „przekątna” – wykałaczka).

Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe i słoneczny, przy temperaturze powyżej 0 st. C.

Miejsce po cieciu zabezpieczamy pastą ochronną, np. Funaben 03 PA. Na jabłoniach i gruszach smarujemy białą farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np. Topsin M 70 WP lub Benlate), a w przypadku drzew pestkowych powinniśmy jeszcze dodać Miedzianu 50 WP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA