REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przycinać drzewa owocowe?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowy wzrost drzew owocowych i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie je przycinać. Jak prawidłowo wykonać cięcie drzewek owocowych w sadzie – kilka praktycznych porad.

Drzewka owocowe przycinamy albo w ziemie (luty do kwietnia) albo w okresie letnim. Zimowy termin cięcia jest zalecany raczej dla młodych drzew pestkowych, dla starszych – lepiej wybrać lato.

REKLAMA

Zimą przycinamy gatunki odporne na uszkodzenia mrozowe, np. jabłonie i grusze. Nieco później śliwy, morele, brzoskwinie. W okresie letnim przycinamy czereśnie i wiśnie (po zbiorze owoców).

Drzewka kilkuletnie i starsze (szczególnie jabłonie, grusze i wiśnie) przycinamy odważnie, zwłaszcza gdy nie były nigdy przycinane. Najpierw usuwamy kilku grubszych konarów korony w celu wpuszczenia światła do jej środka. Wycinamy gałęzie położone blisko siebie, zahaczające o siebie. oraz rosnące do środka korony.

W którym miejscu przycinać? Gałęzie wycinamy tuż za obrączką (miejscu, w którym gałąź styka się z konarem centralnym). Pędy natomiast skracamy tuż za zdrowym pąkiem pod kątem 45 stopni.

Cieńsze gałęzie najprościej wyciąć sekatorem,  grube -  piłą. W tym przypadku gałąź najpierw podpiłowujemy od dołu, a następnie tniemy od góry. Nigdy nie wyłamujemy gałęzi na siłę!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cięcie drzew młodych powinno ograniczać się do cięcia formującego ich koronę. Wycinamy ze środka korony martwe gałązki, uszkodzone i rosnące do środka korony zamiast na zewnątrz.

Jeżeli drzewko posadziliśmy jesienią, pierwszego cięcia dokonujemy w marcu lub kwietniu przed rozwojem pąków. Jeżeli wiosną - przycinamy od razu po posadzeniu.

REKLAMA

Korony drzewek karłowatych najlepiej przycinać na kształt wrzeciona - centralny konar, od którego odchodzą pędy boczne Powinny tworzyć z konarem centralnym kąt prosty. Dolne gałęzie są dłuższe niż rosnące wyżej. Aby drzewo utrzymało taki kształt, potrzebny jest palik, przy którym drzewko będzie prowadzone na wysokość nie przekraczającą 2,5 m.

Jeżeli drzewko jest jednorocznym okulantem (czyli palem bez pędów bocznych), przycinamy go na wysokości od 70 do 90 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi do 11 mm, przycinamy go na wysokości 70 do 80 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi 12 mm i więcej przycinamy na wysokości - 80 do 90 cm.

Cięcie wykonujemy zawsze nad pąkiem na głównym konarze, od strony zachodniej, pod lekkim skosem.

W przypadku okulanta rozgałęzionego (prosty pal z pędami bocznymi) przycinamy wszystkie pędy wyrastające z pnia do 50 cm nad ziemią. Przycinamy także pędy wyrastające z pnia pod katem ostrym (właściwy kąt wyrastających pędów powinien być zbliżony do kąta prostego). Właściwie przycięte drzewko powinno mieć ok. 5 równomiernie rozłożonych pędów bocznych.

Pędy dłuższe niż 40 cm skracamy o 10 cm. Czubek głównego konaru przycinamy w odległości 30- 40 cm od najwyżej położonego pędu bocznego.

REKLAMA

Powinno się wycinać pędy wyrastające z głównego konaru pod kątem ostrym. Najkorzystniejszy kat to kąt 90 st., który zabezpiecza gałęzie przed wyłamaniem pod ciężarem owoców. Niestety kąty zbliżone do 90° rzadko powstają samoistnie, dlatego zamiast nadmiernie ogołacać drzewko, najlepiej jest zastosować technikę przyginania pędów. Przyginanie pędów osłabia wzrost w znacznie mniejszym stopniu niż cięcie i w ogóle nie opóźnia wejścia drzew w owocowanie.

Jak to zrobić? Do konara głównego, tuż nad miejscem z którego wyrasta pod ostrym katem pęd, przypinamy drewniana klamerkę (taką jak do prania). Klamerka powinna leżeć równolegle do gałązki, żeby wzdłuż niej formował się odgięty pęd. Można zastosować też wykałaczki, ale są mniej stabilne. Wykałaczkę umieszczamy między pędem a głównym konarem, tak aby powstał trójkąt („bok” pionowy – główny konar, „podstawa” – pęd, „przekątna” – wykałaczka).

Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe i słoneczny, przy temperaturze powyżej 0 st. C.

Miejsce po cieciu zabezpieczamy pastą ochronną, np. Funaben 03 PA. Na jabłoniach i gruszach smarujemy białą farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np. Topsin M 70 WP lub Benlate), a w przypadku drzew pestkowych powinniśmy jeszcze dodać Miedzianu 50 WP.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA