REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przycinać drzewa owocowe?

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowy wzrost drzew owocowych i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie je przycinać. Jak prawidłowo wykonać cięcie drzewek owocowych w sadzie – kilka praktycznych porad.

Drzewka owocowe przycinamy albo w ziemie (luty do kwietnia) albo w okresie letnim. Zimowy termin cięcia jest zalecany raczej dla młodych drzew pestkowych, dla starszych – lepiej wybrać lato.

REKLAMA

Zimą przycinamy gatunki odporne na uszkodzenia mrozowe, np. jabłonie i grusze. Nieco później śliwy, morele, brzoskwinie. W okresie letnim przycinamy czereśnie i wiśnie (po zbiorze owoców).

Drzewka kilkuletnie i starsze (szczególnie jabłonie, grusze i wiśnie) przycinamy odważnie, zwłaszcza gdy nie były nigdy przycinane. Najpierw usuwamy kilku grubszych konarów korony w celu wpuszczenia światła do jej środka. Wycinamy gałęzie położone blisko siebie, zahaczające o siebie. oraz rosnące do środka korony.

W którym miejscu przycinać? Gałęzie wycinamy tuż za obrączką (miejscu, w którym gałąź styka się z konarem centralnym). Pędy natomiast skracamy tuż za zdrowym pąkiem pod kątem 45 stopni.

Cieńsze gałęzie najprościej wyciąć sekatorem,  grube -  piłą. W tym przypadku gałąź najpierw podpiłowujemy od dołu, a następnie tniemy od góry. Nigdy nie wyłamujemy gałęzi na siłę!

Cięcie drzew młodych powinno ograniczać się do cięcia formującego ich koronę. Wycinamy ze środka korony martwe gałązki, uszkodzone i rosnące do środka korony zamiast na zewnątrz.

Jeżeli drzewko posadziliśmy jesienią, pierwszego cięcia dokonujemy w marcu lub kwietniu przed rozwojem pąków. Jeżeli wiosną - przycinamy od razu po posadzeniu.

REKLAMA

Korony drzewek karłowatych najlepiej przycinać na kształt wrzeciona - centralny konar, od którego odchodzą pędy boczne Powinny tworzyć z konarem centralnym kąt prosty. Dolne gałęzie są dłuższe niż rosnące wyżej. Aby drzewo utrzymało taki kształt, potrzebny jest palik, przy którym drzewko będzie prowadzone na wysokość nie przekraczającą 2,5 m.

Jeżeli drzewko jest jednorocznym okulantem (czyli palem bez pędów bocznych), przycinamy go na wysokości od 70 do 90 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi do 11 mm, przycinamy go na wysokości 70 do 80 cm. Jeżeli średnica pnia wynosi 12 mm i więcej przycinamy na wysokości - 80 do 90 cm.

Cięcie wykonujemy zawsze nad pąkiem na głównym konarze, od strony zachodniej, pod lekkim skosem.

W przypadku okulanta rozgałęzionego (prosty pal z pędami bocznymi) przycinamy wszystkie pędy wyrastające z pnia do 50 cm nad ziemią. Przycinamy także pędy wyrastające z pnia pod katem ostrym (właściwy kąt wyrastających pędów powinien być zbliżony do kąta prostego). Właściwie przycięte drzewko powinno mieć ok. 5 równomiernie rozłożonych pędów bocznych.

Pędy dłuższe niż 40 cm skracamy o 10 cm. Czubek głównego konaru przycinamy w odległości 30- 40 cm od najwyżej położonego pędu bocznego.

REKLAMA

Powinno się wycinać pędy wyrastające z głównego konaru pod kątem ostrym. Najkorzystniejszy kat to kąt 90 st., który zabezpiecza gałęzie przed wyłamaniem pod ciężarem owoców. Niestety kąty zbliżone do 90° rzadko powstają samoistnie, dlatego zamiast nadmiernie ogołacać drzewko, najlepiej jest zastosować technikę przyginania pędów. Przyginanie pędów osłabia wzrost w znacznie mniejszym stopniu niż cięcie i w ogóle nie opóźnia wejścia drzew w owocowanie.

Jak to zrobić? Do konara głównego, tuż nad miejscem z którego wyrasta pod ostrym katem pęd, przypinamy drewniana klamerkę (taką jak do prania). Klamerka powinna leżeć równolegle do gałązki, żeby wzdłuż niej formował się odgięty pęd. Można zastosować też wykałaczki, ale są mniej stabilne. Wykałaczkę umieszczamy między pędem a głównym konarem, tak aby powstał trójkąt („bok” pionowy – główny konar, „podstawa” – pęd, „przekątna” – wykałaczka).

Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe i słoneczny, przy temperaturze powyżej 0 st. C.

Miejsce po cieciu zabezpieczamy pastą ochronną, np. Funaben 03 PA. Na jabłoniach i gruszach smarujemy białą farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np. Topsin M 70 WP lub Benlate), a w przypadku drzew pestkowych powinniśmy jeszcze dodać Miedzianu 50 WP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA