Czy wiesz jak połączyć kolory w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Kolory roślin najlepiej zestawiać na zasadzie kontrastu. Odcienie fioletu, błękity i głęboki róż połącz z oranżami, żółciami i jasnymi zieleniami, np. żółty pięciornik z fioletową budleją Dawida, ciemnofioletową szałwię omszoną z żółtym krwawnikiem tarczowaty.
REKLAMA
Najlepiej zestawiać kontrastowo całe grupy kolorystyczne, np. kwiaty żółte obok pomarańczowych, pomarańczowe obok czerwonych, te zaś obok głębokiego różu i róż obok fioletów. Przykładowo, możesz połączyć czerwone i pomarańczowe tulipany obok żółtego omiegu wschodniego i kwitnącej na różowo jabłoni lub błękitny len z żółto-zielonym wilczomleczem.
W ciemniejszych zakątkach ogrodu najlepiej posadzić coś w żywych kolorach, np. bieli, oranżu lub żółci.
Biel idealnie pasuje np. do ciemnej czerwieni, w rabatach jest dobrym rozgranicznikiem dla gryzących się kolorów. Możesz np. zestawić białe dzwonki z czerwoną piwonią chińską.
REKLAMA
Żółć ożywia ogród i pasuje niemal do wszystkich kolorów, szczególnie do ciemnego fioletu, niebieskiego ciepłej czerwieni i zieleni. Postaraj się zatem by w ogrodzie nie zabrakło żółtych kwiatów, np. rudbekii, forsycji czy żonkili. Do ciepłych żółci najlepiej dobrać ciepłą czerwień np. pigwowca pośredniego lub czerwonego tulipana miniaturowego. Zrezygnuj raczej z chłodnych czerwieni, np. bergenii. Cytrynowa i kremowa żółć pasuje niemal do wszystkich kolorów oprócz np. różowych płatków róży „Fairy”.
Czerwień dobrze komponuje się z żółcieniami i zieleniami, źle z błękitami. Jednak nie każdy odcień czerwieni będzie dobrze ze sobą współgrał, np. ciemna karmazynowa czerwień bodziszka „Max Frei” nie wygląda najlepiej przy ciepłej rubinowej czerwieni piwonii chińskiej „Red Charm”.
Róż i fiolet to jedno z najpiękniejszych zestawień kolorystycznych. W ogrodzie nie powinno zatem zabraknąć róż, niecierpków Waleriana, orlików, klematisów, lilaków, lawendy i fiołków. Kwiaty w tych kolorach najlepiej posadzić w miejscach półcienistych, zwłaszcza róże „Fairy”.
Niebieski kolor ładnie wygląda z pomarańczami, żółcieniami i jasnymi zieleniami. Niebieskie rośliny to cebulica syberyjska, ostróżka wyniosła, bodziszek „Rozanne”, szałwia omszona, aster krzaczasty. Można je ładnie połączyć z forsycją, narcyzami, leszczynowcem, jasnymi różami, rudbekiami i trawami.
Kłopotliwe mogą być brązy – jeśli jest ich za dużo, mogą sprawić, że ogród będzie wyglądał smuto. Najbezpieczniej zestawiać je ze zbrudzonymi czerwieniami i burgundem, jasny brąz z żółcieniami i pomarańczami. Najbezpieczniej jest wybrać beżowe i srebrzysto-brązowe trawy i stworzyć z nich tło dla ożywczych kolorów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.