REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaką Jodłę wybrać do małego ogrodu?

Posiadanie Jodły w ogrodzie to marzenie wielu miłośników roślin. Istnieje bardzo wiele gatunków i ciekawych odmian Jodeł o efektownych pokrojach i barwach igieł. Najodpowiedniejsze do małych ogrodów będą odmiany Jodły Karłowe lub rosnące powoli i nie osiągające dużych rozmiarów oraz dobrze znoszące nasze zimy.

Jukka ogrodowa – egzotyczna i niewymagająca roślina

Jukki Ogrodowe są idealnymi roślinami na miejsca suche i słoneczne, w których potrafią okazale kwitnąć. Ich wąskie, sztywne, srebrzyste liście mogą być ozdobą rabat przez cały rok. Jeśli dobrze wybierzemy dla Jukki stanowisko nie powinny ona sprawiać żadnego problemu nawet początkującym ogrodnikom.

Ketmia syryjska – efektowny krzew na koniec lata

Ketmia syryjska, nazywana hibiskusem lub różą chińską, jest krzewem, który kwitnie w drugiej połowie lata. Kiedy większość ozdobnych krzewów kończy już kwitnienie, jej duże, liczne i efektowne kwiaty są niewątpliwą dekoracją ogrodu. Ketmie są podobne do kwiatów malw i zależnie od odmiany mają różne barwy. Czy ketmia może rosnąć w każdym ogrodzie?

Kiścień – zimozielony, odporny i efektowny krzew

Kiścienie są świetnym towarzystwem dla lubianych roślin wrzosowatych w tym między innymi dla rododendronów, azalii i pierisów japońskich – należą do tej samej rodziny. Kiścień dobrze czują się w półcieniu, ale w pełnym słońcu pięknie wybarwiają się ich liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, czerwono brązowe, marmurkowato przebarwione, a nawet fantazyjnie skręcone. Kiścienie śą ozdobą przez cały rok – nawet w czasie kilkunastostopniowych mrozów zimą. Jak dbać o kiścienie i gdzie je posadzić?

REKLAMA

Węgiel brunatny – ekologiczny i trwały materiał do ściółkowania

Ściółka roślinna w postaci kory sosnowej, żwiru czy barwione zrębki drzewne mają nową konkurencję. Odpowiednio wysortowane preparaty na bazie węgla brunatnego są nowym, ekologicznym materiałem do ściółkowania o wielu zaletach.

Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Drzewa szczepione na pniu nie zajmujące wiele miejsca. Drzewa o różnych pokrojach i kształtach koron są wciąż bardzo popularne. Dostępne w sprzedaży różne gatunki drzew szczepionych na pniu umożliwiają wybór rośliny zarówno do ogrodu, zieleni miejskiej lub nawet do pojemnika, na niewielki balkon lub taras. Drzewa szczepione na pniu potrzebują minimum pielęgnacji aby zachowały ładny pokrój i zdrowy wygląd. O czym warto pamiętać?

Jak dbać o Aukubę?

Zimozielona Aukuba Japońska kiepsko znosi nasze zimy. Atrakcyjne odmiany Aukuby o pstrych, błyszczących liściach coraz częściej jednak sadzone są w ogrodach. Najlepiej poradzą sobie w zachodnich i nadmorskich rejonach Polski ale nawet tam warto pamiętać o zabezpieczeniu ich na zimę. O czym pamiętać przy uprawie Aukuby?

Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?

Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy. Różne gatunki i odmiany mają większe lub mniejsze skłonności do wytwarzania szyszek, ale trzeba pamiętać, że szyszki to naturalna część rośliny drzewiastej i z wiekiem może pojawiać się ich więcej. Od czego zależy obfite wytwarzanie szyszek?

REKLAMA

Czy Araukaria przetrwa zimę w ogrodzie?

Araukaria to drzewo o szerokich, ciekawych, kłujących igłach i charakterystycznym pokroju potrafi zachwycić każdego. Araukaria jest niewątpliwą atrakcją wśród drzew iglastych rosnących w ogrodach. Jednak ze względu na swoje pochodzenie może nie przetrzymać mroźnych zim. Czy Araukarię można posadzić w ogrodzie przydomowym?

Jakie rośliny posadzić przy śmietniku?

Co posadzić przy śmietniku? To problem, który często pojawia się przy planowaniu ogrodowych nasadzeń. Najlepszym rozwiązaniem są rośliny pnące, które szybko zasłonią niepożądane widoki. Innym wyjściem może być posadzenie przy śmietniku krzewów o pachnących kwiatach lub wąskich, strzelistych iglaków. Po jakie gatunki sięgnąć?

Choroby grzybowe na trawniku – jak z nimi walczyć?

Po stopnieniu śniegu wczesną wiosną lub w czasie lata podczas dużych opadów, na trawnikach mogą pojawić się żółte plamy. Najczęściej są to objawy chorób grzybowych, które atakują źdźbła traw. Co zrobić gdy pojawi się grzyb na trawniku?

Cedry – jaki gatunek wybrać do ogrodu?

Cedr jest podobny do naszego modrzewia ale w przeciwieństwie do niego nie zrzuca igieł na zimę. Wśród Cedrów szczególnie poszukiwane są odmiany o srebrzystych igłach oraz te o płaczących, parasolowatych koronach. Jakie gatunki i odmiany Cedrów najlepiej poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych? Jakie wymagania mają Cedry?

Brązowienie igieł sosny w lecie

Zjawisko brązowienia i opadania starszych igieł u sosen może mieć różne przyczyny. Wpływ na to mogą mieć warunki pogodowe, choroby grzybowe i naturalne procesy fizjologiczne. Jak przeciwdziałać lub interweniować brązowieniu igieł sosny?

Astry w ogrodzie

Astry często kojarzą nam się z końcówką lata. W okresie jesieni, Astry mogą stać się piękną ozdobą naszego ogrodu. Astry możemy sadzić na skalnikach, świetnie nadaje się także na kwiaty cięte.

Czy wiesz jak usunąć koniczynę z trawnika?

Koniczyna, stokrotki i mlecz psują wygląd trawnika. Można się ich pozbyć na kilka sposobów. Polecam te sposoby! Ja spróbowałem i koniczyna po jakimś czasie znikła.

Jak chronić się przed ugryzieniami komarów?

Ugryzienia komarów nie są bolesne, ale pozostawiają swędzące ślady. Komary żywią się naszą krwią, a poza tym mogą przenosić różne choroby. Mimo że w miastach nie jesteśmy narażeni na epidemię i przenoszone choroby, warto chronić się przed ugryzieniami komarów.

Jak chronić się przed komarami – poradnik

Duża wilgoć oraz opady deszczu spowodowały, że pojawiła się plaga komarów. Jak znaleźć skuteczny sposób na komary? Ochronę przed komarami zapewnią nam zarówno domowe sposoby, jak i nowoczesne preparaty przeciwko komarom i innym insektom.

Jak uprawiać bazylię?

Bazylia należy do najbardziej aromatycznych ziół, a ich liście wzbogacają smak wielu potraw, sałatek i sosów. Istniej wiele odmian bazylii, które oprócz aromatu mogą mieć też walory ozdobne. Bazylię można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na parapecie, tarasie lub balkonie. Zobacz jak wyhodować i dbać o bazylię?

Rośliny odstraszające komary

Sposobów na walkę z komarami jest wiele. Mamy środki chemiczne przeciwko komarom, specjalne świece, olejki, pochodnie. Jednak jak ochronić ogród wokół domu przed komarami? Jednym z rozwiązań jest posadzenie roślin odstraszających komary. Zobacz, jakich roślin nie lubią komary.

Posadzka w ogrodzie

Posadzka w ogrodzie to istotny element wystroju. Jest efektowna, ale i funkcjonalna – może to być miejsce pod stolik czy grilla. Dowiedz się, jak wykonać posadzkę do ogrodu.

Jak pozbyć się kreta?

Dzień dobry. Po powrocie z wakacji okazało się, że kret zniszczył mi cały ogród. Jak się go pozbyć?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

Jakie rośliny wybrać do pojemników?

Sadzenie roślin w pojemnikach staje się coraz bardziej popularne. Zanim jednak zdecydujemy, które rośliny posadzimy w pojemniku, warto zastanowić się, jakie kombinacje roślin będą dla nas najbardziej odpowiednie. Sprawdź, które rośliny najlepiej rosną w pojemnikach?

Ogród w pojemnikach

Pojemniki takie jak donice czy beczki można doskonale wykorzystać w naszym ogrodzie. Jak dobrać odpowiedni rodzaj pojemnika? Jak zaprojektować ogród w pojemnikach od podstaw, a jak urozmaicić ten, który już mamy?

Świdośliwa kanadyjska – krzew prawie idealny

Niewiele krzewów posiada tak wiele zalet jak świdośliwa kanadyjska. Jest to jeden z najbardziej odpornych na mróz krzewów rosnących w naszych warunkach, nie ma wielkich wymagań, dekoracyjnie kwitnie wiosną, ma jadalne owoce, a jego liście efektownie przebarwiają się jesienią. Poza tym, sprawdzi się w każdym ogrodzie, ponieważ nie osiąga bardzo dużych rozmiarów i dobrze znosi cięcie. Świdośliwa świetnie nadaje się zarówno na naturalne szpalery lub wyższe żywopłoty, jak i na pojedynczy akcent w ogrodzie.

Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

Zawartość witaminy C jest kilkakrotnie lub nawet kilkunastokrotnie większa w owocach wielu powszechnie uprawianych krzewów ogrodowych lub leśnych. Najczęściej wiele z tych krzewów ma jednocześnie walory ozdobne. Jakie krzewy lub drzewa warto posadzić w ogrodzie lub na leśnej działce? Które mają owoce o największej zawartości witamin. Z jakich gatunków możemy przyrządzić przetwory bogate w witaminy?

Problemy z trawnikiem – mech, skrzyp, pies, susza

Gęsty, zielony i zdrowy trawnik w ogrodzie wymaga wiele pielęgnacji. Często, mimo naszych wysiłków, nie wygląda on tak jak byśmy chcieli. Oprócz uciążliwych chwastów mogą pojawić się skrzypy lub mech. Duży wpływ na niekorzystny wygląd trawnika ma też psi mocz oraz okresy suszy. Jak walczyć z problemami na trawniku?

Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Jeśli decydujemy się na zimozielony żywopłot z iglaków, najlepiej wybrać pewne i wytrzymałe na mróz i warunki siedliskowe rośliny. Najpopularniejsze żywotniki (tuje) nie mają dużych wymagań, ale lepiej rosną na umiarkowanie wilgotnych glebach. Z kolei cisy lub choiny kanadyjskie będą dobre do cienia. Co zrobić, jeśli chcemy mieć szybko rosnący żywopłot, ale mamy suche, piaszczyste podłoże w ogrodzie lub leśną działkę?

Pęcherznica kalinolistna – atrakcyjna i uniwersalna roślina

Pęcherznica kalinolistna jest krzewem, który może tworzyć zarówno niewymagający i kolorowy żywopłot, jak również być pojedynczym akcentem do barwnych kompozycji z innymi roślinami. Najbardziej popularne są odmiany z bordowymi lub złocistymi liśćmi, które najlepiej wybarwiają się, rosnąc w pełnym słońcu.

Milin amerykański – efektowne pnącze kwitnące latem

Po wiosennej i wczesnoletniej eksplozji kwitnienia większości ogrodowych roślin szukamy kolejnych gatunków, które zachwycą kwiatami. Jedną z takich roślin może być milin amerykański, który jest pnączem o wspaniałych kwiatach ukazujących się od lipca aż do października. Efektowne, trąbkowate kwiaty mogą być żółte, czerwone lub pomarańczowe, w zależności od odmiany. Jak dbać o milin i gdzie go posadzić?

Uprawa perukowca

Perukowce to krzewy, które dodają ogrodom barwy ze względu na różne kolory liści poszczególnych odmian. Niezwykle efektowne i oryginalne są także puszyste kwiatostany – peruki – zdobiące krzewy wczesnym latem. Jakie miejsce wybrać dla perukowca w ogrodzie i jak go pielęgnować, aby w pełni ukazał swoje walory ozdobne?

Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Posadzenie odpowiednich roślin to dopiero połowa sukcesu w założeniu wymarzonego żywopłotu. Bardzo ważne jest, aby w pierwszych kilku latach właściwie pielęgnować oraz przycinać i formować rośliny mające utworzyć zielone ogrodzenie. Jakie błędy najczęściej popełniamy przy formowaniu żywopłotów? Czego się wystrzegać i o czym nie można zapominać?

Liliowce – niewybredne, trwałe, pięknie kwitnące

Liliowce są długowiecznymi, odpornymi i okazale kwitnącymi bylinami. Mają szerokie zastosowanie i niewielkie wymagania. Świetnie sprawdzają się na rabatach, trawnikach lub jako kwiat cięty. Wielobarwne, egzotyczne kwiaty liliowców możemy podziwiać przez całe lato ¬od czerwca do sierpnia. Czy trudno je uprawiać?

Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące

Róże okrywowe świetnie nadają się do sadzenia na słonecznych skarpach lub do zadarniania powierzchni jako alternatywa dla trawników. W szybkim tempie mogą stworzyć długo i obficie kwitnące dywany. Jesienią ozdobą są liczne czerwone owoce zdobiące krzewy. Okrywowe odmiany róż są też odporniejsze na choroby i mróz niż klasyczne róże. Możemy je też posadzić w ogrodzie skalnym lub uprawiać w pojemnikach na słonecznym tarasie.

Krzew laurowy – pielęgnacja

Wawrzyn szlachetny, nazywany laurem, często zdobi tarasy i letnie ogródki restauracji lub hoteli. W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany w pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz. Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw. Jakich warunków potrzebuje laur?

Byliny – gdzie je sadzić?

Byliny mogą okazać się pomocne w cienistych zakątkach ogrodu lub pod drzewami, gdzie zwykle ciężko jest założyć trawnik i utrzymać większość roślin ogrodowych. Byliny lubią niedobór światła i nie potrzebują wiele uwagi. Wśród nich znajdziemy także takie, które mogą efektownie kwitnąć lub ozdobić rabatę ciekawą barwą lub kształtem liści.

Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Glicynia (Wisteria) jest bardzo popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach. Często jednak zdarza się, że pomimo zapewnienia roślinie optymalnych warunków glebowych, nawożenia i nawadniania glicynia nie chce kwitnąć przez wiele lat. Najczęściej tajemnica tkwi w odpowiednim cięciu roślin. Jak i kiedy ciąć glicynię, aby pobudzić ją do kwitnienia?

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Coraz częściej w sprzedaży dostępne są hortensje ogrodowe o różnych kolorach kwiatów. Zwykle hortensja ogrodowa kwitnie na różowo, czerwono lub biało, a kolor kwiatów zależy od pH podłoża. Im niższy poziom pH, tym kolor kwiatów bardziej zbliża się do niebieskiego. Dodając do podłoża związki glinu, możemy zmieniać kolor kwiatów z różowego na niebieski.

Budleja Dawida – ulubienica motyli

Budleja Dawida, często nazywana motylim krzewem, jest jedną z wielu roślin ogrodowych rozpoczynających kwitnienie latem. Wydłużone, kwiatostanowe wiechy mają różne barwy i roztaczają charakterystyczny aromat wabiący motyle. Jakich warunków potrzebuje budleja i gdzie ją posadzić?

Lilia wodna (grzybień) – uprawa

Grzybienie, czyli lilie wodne, to marzenie wszystkich, którzy planują założenie zbiornika wodnego w ogrodzie. Wspaniałe, pływające kwiaty i okrągłe liście są od lat niepowtarzalną ozdobą tafli wody w oczkach wodnych, stawach i jeziorkach. Jak hodować lilie wodne?

Brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos'

Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie brzozę, wybierzmy brzozę pożyteczną. Do zalet brzozy należą: śnieżnobiała kora (nawet u młodych roślin), mniejsze rozmiary niż w przypadku brzozy brodawkowatej oraz minimalne wymagania.

Zasilanie roślin żelazem – dlaczego warto?

Często pomimo regularnego nawożenia nawozami rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, a ich liście lub igły nie są optymalnie wybarwione. Mogą być to objawy niedoboru mikroelementów, z których jednym z kluczowych jest żelazo (Fe). Charakterystycznym objawem niedostatecznej zawartości żelaza w roślinie jest chloroza (odbarwienia liści), początkowo w postaci jaśniejszych plam pomiędzy nerwami. Jakie rośliny potrzebują żelaza? Jakie nawozy stosować?

Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy lub posadzimy ją w zbyt zacienionym, mało przewiewnym miejscu – mogą zaatakować ją choroby grzybowe. Zamieranie wierzchołków pędów lub czernienie pędów i liści lawendy to znak, że tak właśnie się stało. Jakie choroby najczęściej atakują lawendę i jak je zwalczać oraz jak im zapobiegać?

Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Duże, rozłożyste drzewa to skarb w ogrodzie – dają cień w upalne dni i tworzą klimat. Często jednak spora powierzchnia pod koronami drzew staje się niezagospodarowaną częścią ogrodu. Ze względu na panujący tam najczęściej cień trudno utrzymać tam ozdobne krzewy ogrodowe i kiepsko rośnie trawnik. Jak zagospodarować zacieniony skrawek ogrodu pod drzewami? Jakie wybrać rośliny, aby nie sprawiały problemu?

Jak uprawiać katalpę?

Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych. Jej duże, sercowate liście i efektowne kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Ciekawe są też nieosiągające dużych rozmiarów odmiany o kulistych koronach lub o złocistych liściach. Gdzie posadzić katalpę i jak się nią zajmować?

Leśny klimat na tarasie

Któż nie chciałby mieć lasu za oknem...? Nie każdy jednak ma możliwość cieszyć się bezpośrednim sąsiedztwem zieleni. Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa. Wybór roślin jest ogromny. O czym pamiętać przy wyborze roślin? Jakie odmiany najlepiej będą pasowały do naszych warunków?

Jak sadzić róże?

Róże posadzone w odpowiednim terminie, w dobrze dobranym podłożu i we właściwy sposób to połowa sukcesu w ich uprawie. Jakie wybrać miejsce i o czym pamiętać przy sadzeniu róż?

Jak ograniczyć rozrastanie się sumaka?

Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Najbardziej ozdobne są w okresie jesiennego przebarwiania liści. Ozdobne są też amarantowe owoce występujące u okazów żeńskich, które często pozostają na drzewach przez zimę. Sumaki mają jednak jedną wadę – nadmierną ekspansywność i tworzenie pędów odrostowych. Jak temu zapobiegać?

Jak dbać o rododendrony po posadzeniu?

Pięknie kwitnące różaneczniki dla właściwego wzrostu potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich samym sobie w ogrodzie, bo szybko stracą swe walory ozdobne. Jak zajmować się krzewami po posadzeniu? Czego nie może im zabraknąć, aby zawiązywały nowe pąki? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami, które mogą się pojawić?

Jak dbać o bugenwillę?

Na słonecznym tarasie lub balkonie nie może zabraknąć latem wspaniale kwitnącej bugenwilli. To egzotyczne pnącze kocha słońce i przy minimum pielęgnacji będzie zdobiło każdy taras i balkon już od maja. Jak pielęgnować bugenwillę? Jak długo może pozostawać na zewnątrz i jakich potrzebuje warunków?

REKLAMA