REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ryby w oczku wodnym

Joanna Sokołowska
Ryby stają się odrętwiałe i skupiają się na dnie stawu gdy temperatura wody spada poniżej 10 °C.
Ryby stają się odrętwiałe i skupiają się na dnie stawu gdy temperatura wody spada poniżej 10 °C.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na trzymanie ryb ozdobnych możemy sobie pozwolić nawet w niewielkim zbiorniku wodnym. Jednak przed zakupem warto się zastanowić dla ilu ryb wystarczy nam miejsca.

Zanim wpuścimy ryby do zbiornika, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli niedawno obsadziliśmy staw roślinami, poczekajmy aż rośliny się ukorzenią, a woda w zbiorniku stanie się przejrzysta. Gdy tak się stanie będzie to oznaczało, że w stawie panuje równowaga biologiczna. Na początek najlepiej jest wpuścić kilka ryb, a z czasem uzupełniać staw o kolejne okazy.

REKLAMA

Jak dbać o staw latem?

Podstawą w naszym stawie powinna być czysta i natleniona woda. Jeżeli chcemy żeby rzeczywiście taka była, nie możemy dopuścić do rozwoju glonów. Glony wydzielają siarkowodór i azotyny, a te substancje są odpowiedzialne za mętnienie wody. Glony możemy usunąć przy pomocy kija lub poprzez organizmy, które się nimi żywią, np. rozwielitki, rureczniki, małże.

Ryby należy karmić raz dziennie podając im tyle pożywienia, ile uda im się zjeść w czasie 10 minut. Dlaczego? Ponieważ pozostałości pokarmu są idealną pożywką dla glonów.

Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy aby zabezpieczyć ziemię otaczającą zbiornik – substancje z ziemi to także świetna pożywka dla rozwoju glonów.

Jeśli chodzi o rośliny wodne to najlepiej aby zapełniały one 1/3 część zbiornika. Ważne są też rośliny przybrzeżne gdyż oczyszczają wodę z soli mineralnych, dają cień zbiornikowi, schronienie rybom i zaopatrują wodę w tlen.

Jak dbać o staw jesienią?

Ryby stają się odrętwiałe i skupiają się na dnie stawu gdy temperatura wody spada poniżej 10 °C. Wówczas przestajemy je karmić. Ryby należy przenieść do wanny (z zamontowaną pompką akwariową) stojącej w chłodnym pomieszczeniu (od 0°C do 8°C) tylko wtedy, gdy nasz zbiornik jest mały – ma do 1,2 m głębokości i do 3 m2 powierzchni. Jeśli warunki pozwalają nam na to, aby ryby zimowały w stawie, pamiętajmy, że woda nie może w nim całkowicie zamarznąć. Zastosowanie pływaka styropianowego, grzałki, czy wstawionej pionowo do wody wiązki trzciny pozwoli tego uniknąć. Gdy jednak woda zamarznie, nie trudźmy się wyrąbywaniem przerębli – wystarczy że postawimy na lodzie naczynie z gorącą wodą.

Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie

Jakie ryby mogą żyć w stawie?
Jazie złote (orfy) – żyją stanie, z reguły pływają w pobliżu powierzchni
Karasie złociste (złote rybki) – żyją stadnie, są odporne na niedobór tlenu i najczęściej pływają przy dnie aby tam zjadać pokarm
Karpie japońskie (koi) – nadają się do dużych zbiorników z dobrze natlenioną wodą; te ryby mogą zimować w stawie jeśli zainstalujemy pompę napowietrzającą
Liny – chętnie pływają przy dnie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA