Czy Araukaria przetrwa zimę w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
W naszym klimacie można uprawiać tylko jeden gatunek – Araukarię Chilijską (Araucaria araucana). Uwagę zwracają przede wszystkim jej grube gałęzie oraz łuskowate, błyszczące, sztywne i ostre igły. Drzewo to pochodzi z Ameryki Południowej i rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie Chile i Argentyny. Potrafi osiągnąć tam wysokość około 20–30 metrów i tworzyć okazałe parasolowate korony. Dorosłe drzewa tworzą kuliste szyszki o średnicy około 15 cm.
REKLAMA
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Czy Araukarię można uprawiać w Polsce?
Araukarie należą niestety do roślin najbardziej wrażliwych na niskie temperatury. W cieplejszych rejonach (Pomorze Zachodnie i południowo – zachodnia Polska) może zdarzyć się, że Araukarie w sprzyjających warunkach przeżyją kilka sezonów z łagodniejszymi zimami. Zawsze trzeba okrywać korony młodych drzew agrowłókniną. Rzadko jednak udaje się wyhodować dorosłe drzewa.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?
Jak uprawiać Araukarie?
Ze względu na małą odporność na mróz najlepiej traktować je jako rośliny pojemnikowe. Posadzone w odpowiednich pojemnikach mogą spędzać wiosnę i lato na zewnątrz. Idealnym miejscem będą dla nich w pełni nasłonecznione, gorące stanowiska. Zimę powinny spędzać w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 0 do 10 stopni C.
Zobacz także: Jak przestawić rośliny z uprawy w ziemi na hydroponiczną?
Czego potrzebuje, a czego nie lubi Araukaria?
Araukaria najlepiej czuje się na lekko wilgotnej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Bardzo ważne jest też dla niej wilgotne powietrze (możemy zraszać jej igły). Latem najbardziej potrzebuje dużo słońca. Nawozimy ją tak samo jak rośliny iglaste – najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe dla iglaków. Należy pamiętać, że araukarie nie tolerują obecności wapnia w podłożu, który może hamować wzrost rośliny i powodować chlorozę (odbarwianie igieł).
REKLAMA
REKLAMA