Jak pielęgnować róże?
REKLAMA
REKLAMA
Na rynku nie istnieją środki, które pozwolą całkowicie wyeliminować mszyce czy mączniaka prawdziwego – grzyba, objawiającego się białymi śladami na liściach róż. Jedynym sposobem zapobiegania, jest obserwowanie roślin i interweniowanie w momencie, gdy zauważymy pierwsze objawy choroby.
REKLAMA
Zwalczanie mszyc
Mszyce możemy zwalczyć za pomocą specyfików rozcieńczanych z wodą dostępnych w sklepach ogrodniczych – zazwyczaj w postaci aerozolu do rozpylania.
Zobacz także: Róże - sposób pielęgnacji
Zwalczanie mączniaka
Na tą chorobę róż również możemy kupić środki do oprysku. Jednak przed użyciem wszystkie należy rozcieńczyć z woda aby nie zaszkodzić kwiatom. Opryski powtarzamy kilka razy w ciągu sezonu w dwutygodniowych odstępach.
REKLAMA
Do małych przydomowych ogródków polecane są preparaty uzyskiwane z naturalnych surowców – z soi, czosnku lub grejpfruta – także dostępne w sklepach. Te opryski nie zaszkodzą środowisku, za to równie dobrze zwalczą choroby i poprawią kondycję naszych kwiatów. Stosujemy je zgodnie z tym, co podane jest na opakowaniu.
Profilaktycznie aby zwalczyć mączniaka prawdziwego możemy jesienią wygrabić i spalić opadłe liście róż. To one są najczęściej źródłem choroby. Gdy będziemy podlewać rośliny, uważajmy aby nie zamoczyć ich pędów – wilgoć także wpływa na rozwój choroby. Warto pamiętać, że niektóre gatunki róż są mniej lub bardziej podatne na tę chorobę, dlatego warto przed zakupem zapytać sprzedawcę czy dany gatunek jest odporny czy też nie. Najmniej podatne na mączniaka są róże parkowe.
Zobacz także: Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?
Róże – zadbane wiosną, piękne latem
To jak będą prezentować się nasze kwiaty latem, zależy od tego, jak zadbamy o nie wiosną. Najważniejsze jest przycinanie róż, zależnie od tego, do jakiej grupy należą. Róże wielko- i wielokwiatowe należy przycinać nisko przy ziemi z pozostawieniem czterech lub pięciu pąków.
Różom szczepionym na pniu przycinamy wszystkie pędy na długość 20 cm. Pnącym i parkowym wycinamy pędy chore, uschnięte, uszkodzone. Krzewy nawozimy kompostem, który rozkładamy wokół roślin warstwą nie mniejszą niż 2 cm, możemy też użyć nawozów mineralnych.
Zobacz także: Róże – sposób pielęgnacji
REKLAMA
REKLAMA