REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Miedziane instalacje gazowe – dlaczego są tak polecane przez fachowców?

Miedź to jeden z najtrwalszych materiałów znanych ludzkości. Korzystamy z niej już od tysięcy lat, co potwierdzają kolejne odkrycia archeologiczne, jak choćby rury egipskie z 2 750 roku p.n.e. Miedziane wyroby spełniają wszystkie normy europejskie dot. materiałów budowlanych. Instalacje gazowe wykonane z miedzi charakteryzują się trwałością i bezpieczeństwem.

I Międzynarodowa debata o jakości ociepleń i ich roli w budownictwie energooszczędnym

W dniach 8–9 maja odbyła się na I Międzynarodowa Konferencja ETICS. Wydarzenie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W spotkaniu wzięło udział 130 przedstawicieli z Polski i z Europy.

Drzwi harmonijkowe i przesuwne

Drzwi harmonijkowe i przesuwne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjne zajmują zbyt dużo miejsca. Czym się charakteryzują drzwi harmonijkowe, a czym przesuwne? Gdzie możemy wykorzystać oba rodzaje drzwi?

VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Rynek nieruchomości przewiduje dwie stawki podatku – 8% i 23%. Wysokość podatku jest uzależniona od charakteru działki, jej poprzedniego właściciela oraz tego, czy został już na niej wybudowany jakiś obiekt. Jeśli nie mamy pewności co do kwestii doliczania podatku VAT do ceny działki, możemy wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

REKLAMA

Podatek VAT w budownictwie jednorodzinnym

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednak dla budownictwa jednorodzinnego stawka ta została obniżona do 8% - jeśli budownictwo to spełnia warunki określone w ustawie o VAT. Zasadniczo stawka podatku zależy także od powierzchni domu i rodzaju prowadzonych prac. Kiedy zapłacimy obniżony podatek VAT, a kiedy konieczne będzie zapłacenie 23% podatku?

Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Inwestor podczas zakupu materiałów budowlanych zmuszony jest do poniesienia wydatku, na który składa się także 23% VAT. Ma on oczywiście prawo do uzyskania zwrotu tego podatku na większość materiałów. Jeśli zakupu materiałów dokonuje wykonawca również musi on zapłacić podatek VAT, ale ma możliwość odliczenia całości wydatków od podatku.

Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują

Ze względu na to, że właściciel jest osobą odpowiedzialną za stan techniczny budynku, ma on również obowiązek zatrudniania specjalistów posiadających uprawnienia budowlane określonej specjalności, którzy przeprowadzą kontrolę nieruchomości. W zależności od tego, co wymaga kontroli, przeglądów należy dokonywać raz na rok lub raz na pięć lat. Kiedy i kto może przeprowadzić okresowe przeglądy budynku?

Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Zanim legalnie zamieszkamy w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym, musimy zadbać o jego formalny odbiór. Wobec tego po zakończeniu budowy należy skompletować konieczne dokumenty i złożyć je w odpowiednich jednostkach administracyjnych. Warto pamiętać, że procedury te wiążą się także z różnymi kosztami. Jakie formalności należy spełnić aby odbiór budynku był dokonany prawidłowo?

REKLAMA

Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Prawo budowlane i przepisy zawarte w aktach wykonawczych, na przykład w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określają zakres uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia budowlane są uprawnieniami wykonawczymi i pozwalają między innymi na kierowanie budową. Jakie jeszcze możliwości dają uprawnienia budowlane?

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody – wszystko co trzeba wiedzieć przed jego zakupem

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej jest urządzeniem, za pomocą którego możemy ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Poniżej przedstawiamy wam poradnik na temat zasobników ciepłej wody użytkowej. O jakiej pojemności zbiornik wybrać? Kiedy zmniejsza się ciśnienie wody? Jak zabezpieczyć zasobnik przed rdzą i jak przeprowadzać jego dezynfekcję? Zapraszamy do lektury.

Techniki dekorowania ścian – farby strukturalne, farby dekoracyjne i tynki antyczne

Technik dekorowania ścian jest bardzo wiele. Korzystając z farb strukturalnym, farb dekoracyjnych lub tynków antycznych możemy nadać ścianie wygląd marmuru, drewna lub płynnie połączyć ze sobą kilka barw. Pożądany efekt możemy uzyskać za pomocą wałka, gąbki, szpachelki, pędzla lub ściereczki. Czy techniki dekorowania ścian są dostępne dla każdego?

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są ogólnie rzecz biorąc bezterminowe. Istnieją jednak przypadki, w których może dojść do wygaśnięcia wcześniej ustalonych warunków zabudowy, na przykład gdy w życie wchodzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę. Kiedy rzeczywiście warunki zabudowy wygasają?

Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać klauzule dotyczące prawidłowego wykonania prac, w tym również zlikwidowania ewentualnych wad i usunięcia usterek powstałych w wyniku niewłaściwie wykonanej pracy. Warto wiedzieć jakie zabezpieczenia na rzecz prawidłowo wykonanych robót będą korzystne dla inwestora, a jakie dla wykonawcy. Jakie elementy należy zawrzeć w umowie o roboty budowlane aby mieć pewność, że wszystkie wady i usterki zostaną usunięte?

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Inwestor od rozpoczęcia robót budowlanych do ich zakończenia ma między innymi obowiązek dopilnować wszystkich spraw formalnych związanych z budową, zapewnić osobę sprawującą nadzór nad prowadzonymi pracami oraz zawiadomić wszystkie konieczne organy o przebiegu i zakończeniu prac. Jakie dokładnie obowiązki ciążą na inwestorze od momentu rozpoczęcia prac związanych z budową inwestycji?

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków prowadzi rejestr zabytków, czyli rejestr dóbr ruchomych i nieruchomych poddanych szczególnej ochronie. Dodatkowo niektóre z obiektów mogą nie być wpisane do rejestru zabytków, ale objęte szczególną ochroną konserwatorską. Ze względu na tę szczególną ochronę prace budowlane w pobliżu tego typu obiektów mogą być utrudnione. W jaki sposób można prowadzić roboty budowlane przy obiekcie budowlanym, który został już wpisany do rejestru zabytków?

Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która zezwala na prowadzenie prac budowlanych. Czasami, w sytuacji gdy budowa nie zostanie rozpoczęta w odpowiednim terminie, decyzja o pozwolenie na budowę może wygasnąć. Kiedy należy rozpocząć prace budowlane aby decyzja o pozwolenie na budowę nie wygasła?

Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oczywiście dotyczy to wyłącznie istotnych odstąpień do pierwotnego planu lub zmiany warunków uzyskania pozwolenia. Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego bez konieczności otrzymania decyzji o zmianie pozwolenia?

Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia, a kiedy nie

Większość niskich budynków – poniżej ośmiu metrów – możemy rozebrać bez konieczności uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie faktu prowadzenia prac. Jednak w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy uzyskać pozwolenie. Kiedy można rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich przypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w jakich wystarczy zgłoszenie informujące odpowiednie organy o chęci rozbiórki?

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zanim inwestor i wykonawca przystąpią do rozpoczęcia robót budowlanych, muszą otrzymać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy do rozpoczęcia prac. Jakie elementy muszą zostać spełnione aby mogło dojść do legalnego rozpoczęcia robót budowlanych? Kto jest odpowiedzialny za realizację wszystkich tych elementów?

Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą musi zabezpieczać prawidłowe wykonanie robót i jednocześnie zapewniać naprawienie ewentualnych szkód lub usterek wynikających z nieprawidłowego zrealizowania inwestycji – w umowie należy zamieścić odpowiednie klauzule dotyczące usunięcia wad i usterek. Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa o roboty budowlane?

Odbiór inwestycji budowlanej – na czym polega?

Odbiór inwestycji budowlanej to moment, w którym inwestor i wykonawca potwierdzają wykonanie zobowiązania określonego w umowie, otwierają prawo do żądania wynagrodzenia ze strony wykonawcy oraz wyznaczają początek biegu terminów rękojmi za wady. Istnieją trzy rodzaje odbiorów inwestycji – odbiór częściowy, końcowy i ostateczny. Na czym dokładnie polega odbiór inwestycji budowlanej?

Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Obecnie postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, mimo to niektóre budowę niektórych ogrodzeń należy wcześniej zgłosić do starosty lub prezydenta – w przypadku miast na prawach powiatu. Później ewentualna legalizacja samowoli budowlanej to koszt w wysokości 2500 zł. Czasem może się jednak okazać, że ogrodzenie trzeba będzie rozebrać. Jak wobec tego postąpić, aby nie narazić się na konieczność legalizacji samowoli budowlanej i płacenie dodatkowych kar?

Linia zabudowy: nieprzekraczalna, a obowiązująca

Zarówno określenie "linia nieprzekraczalna", jak i określenie "linia obowiązująca" spotykamy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oba te terminy dotyczą miejsca, w którym na danym terenie powinien się znajdować projektowany budynek. Zobacz czym różni się linia zabudowy nieprzekraczalnej od linii zabudowy obowiązującej?

Kruszywa w budownictwie – sztuczne i z surowców mineralnych

Najpopularniejszym kruszywem z surowców mineralnych jest keramzyt. Kruszywa sztuczne z odpadów przemysłowych to m.in.: pumeks hutniczy, łupkoporyt lub wielkopiecowy żużel granulowany, popiołoporyt, żużel paleniskowy i elporyt. W budownictwie, kruszywa budowlane często wykorzystywane są do produkcji betonu.

Systemy termoizolacyjne – sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku

Poprzez prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych można zmniejszyć koszty eksploatacji budynku nawet o 40%. Bardzo wiele ocieplonych budynków wielorodzinnych nie spełnia aktualnych warunków w zakresie izolacyjności termicznej. Aby ocieplenie budynku przyniosło korzyści, powinno być przeprowadzone w sposób właściwy. Gwarancje zmniejszenia koszów daje nam np. stosowanie systemów termorenowacyjnych, czyli specjalnie dobranych materiałów jednego producenta. Takie rozwiązaniem daje nam gwarancję dobrych właściwości użytkowych i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat.

Rolety wewnętrzne montowane na ścianie oraz montowane na oknie – które wybrać?

Montaż rolet wewnętrznych może odbywać się na kilka sposobów. Najwięcej osób wybiera rolety montowane na ścianie oraz rolety montowane bezpośrednio na oknie. Które rozwiązanie wybrać? Zobacz wszystkie „za” i „przeciw” obu rozwiązań.

Podłoga winylowa – alternatywa dla popularnych w Polsce paneli laminowanych

Podłoga winylowa, choć nie jest wykonana z naturalnego materiału, potrafi świetnie go imitować. Podłoga winylowa jest też dużo tańsza niż np. parkiet drewniany, poza tym nie trzeba jej poddawać renowacji i łatwo utrzymać ją w czystości.

SIPUR: Spotkanie Komitetu Zarządzającego PU Europe w Brukseli

23 stycznia 2014 r przedstawiciel SIPUR wziął udział w spotkaniu Komitetu Zarządzającego PU Europe w Brukseli. Na spotkaniu omawiano wyzwania, które obecnie stoją przed branżą materiałów izolacyjnych oraz te, które mogą pojawić się w przyszłości. Szczególną uwagę poświęcono produktom PUR i PIR.

Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Do podstawowych obowiązków konsumenta należy przede wszystkim terminowe wnoszenie opłat za świadczone usługi dostawy i sprzedaży gazu, zaś za podstawowy obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego uznaje się zaopatrywanie konsumenta w gaz w sposób ciągły i niezawodny. Jakie obowiązki poza tymi podstawowymi powinien spełniać konsument, a jakie przedsiębiorstwo energetyczne?

W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Każdy odbiorca gazu ma prawo wyboru dowolnego sprzedawcy i do zawarcia z nim umowy o sprzedaż gazu. Przedsiębiorstwo energetyczne, do którego przynależy odbiorca ma obowiązek umożliwić mu zmianę sprzedawcy. W jaki sposób można zmienić sprzedawcę gazu?

Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Możemy zawrzeć dwa rodzaje umów na sprzedaż i dostarczanie gazu – umowę kompleksową, która łączy w sobie postanowienia umowy sprzedaży i dystrybucji lub dwie osobne umowy, czyli umowę sprzedaży gazu i umowę dystrybucji z wybranym przez siebie dystrybutorem. Jakie elementy powinna zawierać sama umowa na dostarczenie gazu?

Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?

Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy ma kluczowe znaczenie w dalszej organizacji prac. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest także uniknięcie wypadków w trakcie ich prowadzenia. Warto pamiętać, że o przygotowaniu terenu mówią między innymi Prawo budowlane i rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W jaki sposób należy przygotować teren przed rozpoczęciem budowy?

ISOVER wspiera aukcję charytatywną „Budujemy radość dzieciom”

„Budujemy radość dzieciom” to aukcja wspierana przez ISOVER. Celem akcji jest zachęcenie do pomagania najmłodszym. Dochód, który zostanie zebrany podczas akcji „Budujemy radość dzieciom” zostanie przeznaczony na rzecz budowy Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Krakowie.

Jak wyczarować we wnętrzu skandynawski klimat?

Bielone drewno, jasne meble i ściany – to sposób na stworzenie skandynawskiego wnętrza. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie starej boazerii i pomalowanie jej specjalną farbą.

ISOVER – Oficjalny Partner Kamila Stocha

Podczas zawodów w Planicy, Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata i po raz pierwszy w swojej karierze zdobył Kryształową Kulę. Poza kibicami Kamila Stocha wspierała też marka ISOVER.

Wykonanie podbudowy pod nawierzchnię z kostki brukowej. Poradnik

O trwałości nawierzchni z kostki brukowej w znacznym stopniu decyduje to, jak zostało wykonane podłoże – czyli podbudowa. Jak wykonać solidną podbudowę pod nawierzchnię z kostki brukowej. Zobacz poradnik.

Jak czytać etykietę na opakowaniu farb?

Planując remont, raczej nie obejdzie się bez zakupu farby. Na opakowaniach farb znajduje się wiele informacji. Jak czytać etykietę farb, aby wybrać jak najlepszy produkt? Zobacz poradnik.

III-ci Konwent Stolarki dla profesjonalistów pod hasłem „Fakty i Mity”

27–28 lutego br. w Krakowie odbył się III-ci Konwent Stolarki dla profesjonalistów. Wydarzenie zgromadziło prawie 120 uczestników. Celem spotkania była wymiana informacji na temat stolarki. Spotkanie odbyło się w profesjonalnej atmosferze, zaprezentowano wiele innowacji, nie zabrakło też wymiany doświadczeń.

20-lecie Aquaform

Peoducent wyposażenia łazienek – Aquaform, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Wszystkie produkty Aquaform produkowane są w Polsce w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej.

Mark BV – członkiem niemieckiego Związku Producentów Urządzeń Technicznych do napowietrzenia pomieszczeń t. z.

Mark BV – producent przemysłowych systemów ogrzewania i klimatyzacji został członkiem niemieckiego Związku Producentów Urządzeń Technicznych do napowietrzenia pomieszczeń t. z. Mark BV stale się rozwija, celem firmy jest zwiększenie wydajności produkowanych urządzeń oraz zmniejszenie poboru energii służącej do ich obsługi.

Kto odpowiada za zalanie mieszkania?

Wina za zalanie mieszkania nie zawsze spoczywa na sąsiedzie z góry. Aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za zalanie mieszkania, należy określić przyczynę awarii. Winę mogą ponosić zarówno zarządcy budynku, jak i cała wspólnota mieszkaniowa.

„Copper and the Home” - konkurs dla młodych projektantów i studentów

Międzynarodowy konkurs „Copper and the Home” adresowany jest do do młodych projektantów, a także studentów wzornictwa. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej formy użytkowej wykonanej z miedzi. Projekty można przesyłać do 30 września 2014 roku.

Taras wentylowany – budowa. Krok po kroku

Taras wentylowany możemy budować zarówno na gruncie, jak i na podłożach mineralnych np. wylewce betonowej. Konstrukcję tarasu wentylowanego stanowi płyta, zamontowana na specjalnych wspornikach. Sam taras nie jest trudny do wykonania.

Zasady BHP podczas robót rozbiórkowych

Wszystkie prace na budowie uznaje się za prace potencjalnie niebezpieczne. W związku z tym podczas ich wykonywania bezwzględnie należy przestrzegać przepisów BHP. Do tego typu prac zalicza się także prace rozbiórkowe. Jakie zasady BHP obowiązują w trakcie robót rozbiórkowych?

LUBDREW 2014 – kolejna edycja Targów Obróbki Drewna

W dniach 28–30 marca 2014 roku odbędzie się kolejna edycja Targów Obróbki Drewna – Lubdrew. Targi odbędą się przy ulicy Dworcowej 11 w Lublinie.

ISOVER laureatem w kategorii „Producent materiałów budowlanych”

Podczas 11. gali organizowanej przez miesięcznik „Builder” firma ISOVER została „Budowlaną Firmą Roku 2013”. ISOVER znalazł się wśród 25 najlepszych firm wyróżnionych w konkursie.

Śnieg na dachu budynków wielkopowierzchniowych. Kto powinien się nim zająć?

Dachy budynków wielkopowierzchniowych np. supermarketów lub hal podczas opadów śniegu powinny być odśnieżane. Ile śniegu może zalegać na dachu? Czy śneg może stanowić zagrożenie dla konstrukcji budynku?

Producenci wind zaspokajają potrzeby konsumentów

Rok 2013 był rokiem dużych wyzwań w branży dźwigowej. Aby utrzymać silną pozycję na rynku dźwigowym, producenci wind muszą trzymać rękę na pulsie i stale wprowadzać na rynek nowe technologie i rozwiązania.

Rok 2013 w branży dźwigowej

Rok 2013 w branży dźwigowej charakteryzował się wysokim współczynnikiem montażu nowych urządzeń, choć zauważa się spadek względem roku ubiegłego. Wg ekspertów mniejsza sprzedaż dźwigów może wiązać się z kryzysem, który dotknął między innymi branżę budowlaną. Mniej nowych inwestycji to również mniej nowych kontraktów na montaż urządzeń dźwigowych. Prognozy na kolejne lata są jednak optymistyczne.

REKLAMA