REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Justyna Hek
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim legalnie zamieszkamy w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym, musimy zadbać o jego formalny odbiór. Wobec tego po zakończeniu budowy należy skompletować konieczne dokumenty i złożyć je w odpowiednich jednostkach administracyjnych. Warto pamiętać, że procedury te wiążą się także z różnymi kosztami. Jakie formalności należy spełnić aby odbiór budynku był dokonany prawidłowo?

REKLAMA

Dokumenty potrzebne do zakończenia budowy domu jednorodzinnego

Cała dokumentacja, która gromadzona jest w trakcie prac zawiera informacje potrzebne do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego. Między innymi do zawiadomienia konieczne będą wpisy w dzienniku budowy dotyczące odbiorów poszczególnych prac z zakresu budowlano-instalacyjnego, umowy ze wszystkimi dostawcami mediów oraz protokoły odbiorów i kontroli stanu przyłączy, a także instalacji wewnętrznych – na przykład instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej, wentylacyjnej i przewodów kominowych. Dodatkowo konieczne jest posiadanie ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Niestety za sporządzenie tego typu certyfikatu trzeba będzie zapłacić – od 300 do 800 zł. Zapłacimy także za protokoły odbiorów poszczególnych instalacji – od 150 do 500 zł. Odbioru domu nie dokonamy także bez odbioru geodezyjnego i formalnego zamknięcia budowy. Ze względu na to, że na dokumenty geodezyjne czeka się około miesiąca, warto załatwić to wcześniej. Koszt pracy geodety to od 1000 do 1500 zł. Ostateczne zakończenie budowy następuje gdy kierownik budowy zamknie dziennik budowy i złoży oświadczenie potwierdzające zgodność wykonanych prac z projektem, z warunkami pozwolenia na budowę i z obowiązującym prawem.

Zobacz też: Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zawiadomienie o zakończeniu prac budowlanych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wraz z zawiadomieniem o zakończeniu prac budowlanych w powiatowym lub wojewódzkim inspektoracie nadzoru budowlanego należy złożyć: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności prac z projektem, wszystkie protokoły odbioru przyłączy i dodatkowo protokół odbioru przewodów kominowych, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, kopię – prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę, świadectwa charakterystyki energetycznej oraz rysunków składających się na projekt domu jednorodzinnego. Odpowiedni organ ma dwadzieścia jeden dni na wyrażenie sprzeciwu lub wezwanie do uzupełnienia dokumentacji. Dopiero otrzymanie potwierdzenia pozwalającego na zamieszkanie w nowo wybudowanym domu umożliwia korzystanie z niego.

Jeżeli konieczne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, dodatkowo należy pozwolić na dokonanie odbioru urzędnikowi nadzoru budowlanego i oczekiwać na wydanie decyzji administracyjnej zezwalającej użytkowanie budynku.

Po dokonaniu wszystkich formalności należy zgłosić się do urzędu gminy lub miasta z prośbą o nadanie numeru porządkowego nowemu budynkowi.

Zobacz też:  W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA