REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Justyna Hek
Materiały budowlane. Fot. Fotolia
Materiały budowlane. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2014 przyniósł zmiany w zasadach odzyskiwania podatku VAT za materiały budowlane. W związku z tymi zmianami niewielu Polaków będzie mogło odliczyć podatek VAT. Jednym z ograniczeń, które weszły w życie w styczniu tego roku jest brak możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane wykorzystane do remontu domu o powierzchni powyżej 110 m kwadratowych.

REKLAMA

Jak co roku w styczniu wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące nie tylko prawa budowlanego, lecz także możliwości uzyskiwania zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Niestety od kilku lat zmiany te nie ułatwiają odzyskiwania podatku, tak też wygląda to w tym roku. Od 1 stycznia 2014 roku przestała obowiązywać ustawa o zwrocie osobom fizycznym podatku VAT za niektóre materiały budowlane z 2005 roku. W zamian za nią pojawi się jednak ustawa o pomocy kupna pierwszego mieszkania dla młodych ludzi – do trzydziestego roku życia.

Zobacz także:  Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zwrot VAT za wydatki poniesione przed 1 stycznia

Dobrą wiadomością dla osób, które poniosły wydatki na materiały budowlane przed 1 stycznia 2014 jest ta, że nadal będzie obowiązywała je poprzednia ustawa i jej przepisy. Wobec tego po 31 grudnia 2013 mogą się one ubiegać o zwrot podatku VAT na tak zwanych starych zasadach. Dostępny jest dokładny harmonogram, według którego należy złożyć wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturami wystawionymi na daną osobę fizyczną. Według tego harmonogramu jeśli zakup materiałów miał miejsce od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005, czas na złożenie wniosku mamy do 31 grudnia 2014, adekwatnie za okres od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2007 – do 31 grudnia 2015, od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2009 – do 31 grudnia 2016, od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2011 – do 31 grudnia 2017 i od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2013 – do 31 grudnia 2018. Podobnie wygląda to w przypadku spraw podatkowych rozpoczętych i niezakończonych przed1 stycznia 2014 – nadal wówczas będą obowiązywały zasady określone w ustawie z 2005 roku.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe zasady zwrotu podatku VAT

O zwrot podatku VAT na nowych zasadach będą mogły się ubiegać tylko osoby do 35. roku życia. Wówczas jednak mogą to być wydatki poniesione przez te osoby na budowę domu jednorodzinnego albo nadbudowę lub rozbudowę budynku do celów mieszkalnych – budynku, który wcześniej nie był budynkiem mieszkalnym. Dodatkowymi obostrzeniami są: pozwolenie na budowę tego typu budynku musi być wydane po 1 stycznia 2014 a powierzchnia użytkowa domu budowanego od podstaw nie przekracza 75 m2, a budynku rozbudowanego 100 m2 po rozbudowie. Ewentualnie dopuszczalna jest powierzchnia adekwatnie 85 m2 i 110 m2 jednak tylko i wyłącznie w przypadku gdy rodzina w momencie starania się o zwrot podatku wychowywała troje dzieci. Także tutaj pojawiają się zastrzeżenia – dzieci muszą być albo małoletnie, albo (bez względu na wiek) otrzymujące rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny, albo dzieci uczące się do 25. roku życia. Oczywiście osoba fizyczna starająca się o zwrot podatku do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie może ukończyć 36 lat. Osoba ta nie może również posiadać innego lokalu mieszkalnego na własność, posiadać prawa własnościowego spółdzielczego do lokalu ani być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, w którym jego udział po zniesieniu współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkaniowy.

Dookreślenie limitu wiekowego

Mimo obowiązującego limitu wiekowego warto pamiętać, że w sytuacji pozostawania w związku małżeńskim w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego lub przebudowę budynku na lokal mieszkalny pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków. Jednak warunek nie posiadania na własność lub współwłasność innego lokalu mieszkalnego, o którym pisano wcześniej, dotyczy obojga małżonków. Istotne jest również, że o zwrot podatku VAT na materiały budowlane nie mogą się ubiegać osoby dokonujące zakupu materiałów i będące jednocześnie podatnikami VAT.

Wniosek o zwrot podatku VAT

Sam wniosek o zwrot podatku VAT można złożyć jednorazowo do 31 grudnia roku, w którym rozpoczęto użytkowanie wcześniej opisywanego lokalu. Małżonkowie mają prawo do złożenia jednego wspólnego wniosku, jeśli jednak składają dwa wnioski w dwóch odrębnych urzędach skarbowych, mają obowiązek poinformowania urzędu o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku współmałżonka.

Co się nie zmieni?

W 2014 roku nie zmieni się lista materiałów objętych zwrotem podatku VAT. Niezmienne pozostaną także terminy zwrotu podatku i konieczność dostarczenia razem z wnioskiem pozwolenia na budowę oraz faktur na wykorzystane materiały budowlane. Urząd skarbowy nadal będzie miał cztery miesiące na wydanie decyzji o zwrocie podatku VAT i dokładnie dwadzieścia pięć dni na przekazanie pieniędzy z tego zwrotu. Dwadzieścia pięć dni liczone jest od momentu doręczenia podatnikowi pozytywnej decyzji. Ewentualnie może dojść do zwrotu podatku bez wydawania decyzji – wówczas dzieje się to w przeciągu czterech miesięcy od daty złożenia wniosku.

Zobacz także:

Zobacz także:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA