Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jak co roku w styczniu wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące nie tylko prawa budowlanego, lecz także możliwości uzyskiwania zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Niestety od kilku lat zmiany te nie ułatwiają odzyskiwania podatku, tak też wygląda to w tym roku. Od 1 stycznia 2014 roku przestała obowiązywać ustawa o zwrocie osobom fizycznym podatku VAT za niektóre materiały budowlane z 2005 roku. W zamian za nią pojawi się jednak ustawa o pomocy kupna pierwszego mieszkania dla młodych ludzi – do trzydziestego roku życia.
Zobacz także: Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku
Zwrot VAT za wydatki poniesione przed 1 stycznia
Dobrą wiadomością dla osób, które poniosły wydatki na materiały budowlane przed 1 stycznia 2014 jest ta, że nadal będzie obowiązywała je poprzednia ustawa i jej przepisy. Wobec tego po 31 grudnia 2013 mogą się one ubiegać o zwrot podatku VAT na tak zwanych starych zasadach. Dostępny jest dokładny harmonogram, według którego należy złożyć wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturami wystawionymi na daną osobę fizyczną. Według tego harmonogramu jeśli zakup materiałów miał miejsce od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005, czas na złożenie wniosku mamy do 31 grudnia 2014, adekwatnie za okres od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2007 – do 31 grudnia 2015, od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2009 – do 31 grudnia 2016, od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2011 – do 31 grudnia 2017 i od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2013 – do 31 grudnia 2018. Podobnie wygląda to w przypadku spraw podatkowych rozpoczętych i niezakończonych przed1 stycznia 2014 – nadal wówczas będą obowiązywały zasady określone w ustawie z 2005 roku.
Zobacz także: Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?
Nowe zasady zwrotu podatku VAT
O zwrot podatku VAT na nowych zasadach będą mogły się ubiegać tylko osoby do 35. roku życia. Wówczas jednak mogą to być wydatki poniesione przez te osoby na budowę domu jednorodzinnego albo nadbudowę lub rozbudowę budynku do celów mieszkalnych – budynku, który wcześniej nie był budynkiem mieszkalnym. Dodatkowymi obostrzeniami są: pozwolenie na budowę tego typu budynku musi być wydane po 1 stycznia 2014 a powierzchnia użytkowa domu budowanego od podstaw nie przekracza 75 m2, a budynku rozbudowanego 100 m2 po rozbudowie. Ewentualnie dopuszczalna jest powierzchnia adekwatnie 85 m2 i 110 m2 jednak tylko i wyłącznie w przypadku gdy rodzina w momencie starania się o zwrot podatku wychowywała troje dzieci. Także tutaj pojawiają się zastrzeżenia – dzieci muszą być albo małoletnie, albo (bez względu na wiek) otrzymujące rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny, albo dzieci uczące się do 25. roku życia. Oczywiście osoba fizyczna starająca się o zwrot podatku do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie może ukończyć 36 lat. Osoba ta nie może również posiadać innego lokalu mieszkalnego na własność, posiadać prawa własnościowego spółdzielczego do lokalu ani być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, w którym jego udział po zniesieniu współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkaniowy.
Dookreślenie limitu wiekowego
Mimo obowiązującego limitu wiekowego warto pamiętać, że w sytuacji pozostawania w związku małżeńskim w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego lub przebudowę budynku na lokal mieszkalny pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków. Jednak warunek nie posiadania na własność lub współwłasność innego lokalu mieszkalnego, o którym pisano wcześniej, dotyczy obojga małżonków. Istotne jest również, że o zwrot podatku VAT na materiały budowlane nie mogą się ubiegać osoby dokonujące zakupu materiałów i będące jednocześnie podatnikami VAT.
Wniosek o zwrot podatku VAT
Sam wniosek o zwrot podatku VAT można złożyć jednorazowo do 31 grudnia roku, w którym rozpoczęto użytkowanie wcześniej opisywanego lokalu. Małżonkowie mają prawo do złożenia jednego wspólnego wniosku, jeśli jednak składają dwa wnioski w dwóch odrębnych urzędach skarbowych, mają obowiązek poinformowania urzędu o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku współmałżonka.
Co się nie zmieni?
W 2014 roku nie zmieni się lista materiałów objętych zwrotem podatku VAT. Niezmienne pozostaną także terminy zwrotu podatku i konieczność dostarczenia razem z wnioskiem pozwolenia na budowę oraz faktur na wykorzystane materiały budowlane. Urząd skarbowy nadal będzie miał cztery miesiące na wydanie decyzji o zwrocie podatku VAT i dokładnie dwadzieścia pięć dni na przekazanie pieniędzy z tego zwrotu. Dwadzieścia pięć dni liczone jest od momentu doręczenia podatnikowi pozytywnej decyzji. Ewentualnie może dojść do zwrotu podatku bez wydawania decyzji – wówczas dzieje się to w przeciągu czterech miesięcy od daty złożenia wniosku.
Zobacz także:
Zobacz także:
REKLAMA
REKLAMA