REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Justyna Hek
Materiały budowlane. Fot. Fotolia
Materiały budowlane. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2014 przyniósł zmiany w zasadach odzyskiwania podatku VAT za materiały budowlane. W związku z tymi zmianami niewielu Polaków będzie mogło odliczyć podatek VAT. Jednym z ograniczeń, które weszły w życie w styczniu tego roku jest brak możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane wykorzystane do remontu domu o powierzchni powyżej 110 m kwadratowych.

REKLAMA

Jak co roku w styczniu wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące nie tylko prawa budowlanego, lecz także możliwości uzyskiwania zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Niestety od kilku lat zmiany te nie ułatwiają odzyskiwania podatku, tak też wygląda to w tym roku. Od 1 stycznia 2014 roku przestała obowiązywać ustawa o zwrocie osobom fizycznym podatku VAT za niektóre materiały budowlane z 2005 roku. W zamian za nią pojawi się jednak ustawa o pomocy kupna pierwszego mieszkania dla młodych ludzi – do trzydziestego roku życia.

Zobacz także:  Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zwrot VAT za wydatki poniesione przed 1 stycznia

Dobrą wiadomością dla osób, które poniosły wydatki na materiały budowlane przed 1 stycznia 2014 jest ta, że nadal będzie obowiązywała je poprzednia ustawa i jej przepisy. Wobec tego po 31 grudnia 2013 mogą się one ubiegać o zwrot podatku VAT na tak zwanych starych zasadach. Dostępny jest dokładny harmonogram, według którego należy złożyć wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturami wystawionymi na daną osobę fizyczną. Według tego harmonogramu jeśli zakup materiałów miał miejsce od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005, czas na złożenie wniosku mamy do 31 grudnia 2014, adekwatnie za okres od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2007 – do 31 grudnia 2015, od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2009 – do 31 grudnia 2016, od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2011 – do 31 grudnia 2017 i od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2013 – do 31 grudnia 2018. Podobnie wygląda to w przypadku spraw podatkowych rozpoczętych i niezakończonych przed1 stycznia 2014 – nadal wówczas będą obowiązywały zasady określone w ustawie z 2005 roku.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe zasady zwrotu podatku VAT

O zwrot podatku VAT na nowych zasadach będą mogły się ubiegać tylko osoby do 35. roku życia. Wówczas jednak mogą to być wydatki poniesione przez te osoby na budowę domu jednorodzinnego albo nadbudowę lub rozbudowę budynku do celów mieszkalnych – budynku, który wcześniej nie był budynkiem mieszkalnym. Dodatkowymi obostrzeniami są: pozwolenie na budowę tego typu budynku musi być wydane po 1 stycznia 2014 a powierzchnia użytkowa domu budowanego od podstaw nie przekracza 75 m2, a budynku rozbudowanego 100 m2 po rozbudowie. Ewentualnie dopuszczalna jest powierzchnia adekwatnie 85 m2 i 110 m2 jednak tylko i wyłącznie w przypadku gdy rodzina w momencie starania się o zwrot podatku wychowywała troje dzieci. Także tutaj pojawiają się zastrzeżenia – dzieci muszą być albo małoletnie, albo (bez względu na wiek) otrzymujące rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny, albo dzieci uczące się do 25. roku życia. Oczywiście osoba fizyczna starająca się o zwrot podatku do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie może ukończyć 36 lat. Osoba ta nie może również posiadać innego lokalu mieszkalnego na własność, posiadać prawa własnościowego spółdzielczego do lokalu ani być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, w którym jego udział po zniesieniu współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkaniowy.

Dookreślenie limitu wiekowego

Mimo obowiązującego limitu wiekowego warto pamiętać, że w sytuacji pozostawania w związku małżeńskim w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego lub przebudowę budynku na lokal mieszkalny pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków. Jednak warunek nie posiadania na własność lub współwłasność innego lokalu mieszkalnego, o którym pisano wcześniej, dotyczy obojga małżonków. Istotne jest również, że o zwrot podatku VAT na materiały budowlane nie mogą się ubiegać osoby dokonujące zakupu materiałów i będące jednocześnie podatnikami VAT.

Wniosek o zwrot podatku VAT

Sam wniosek o zwrot podatku VAT można złożyć jednorazowo do 31 grudnia roku, w którym rozpoczęto użytkowanie wcześniej opisywanego lokalu. Małżonkowie mają prawo do złożenia jednego wspólnego wniosku, jeśli jednak składają dwa wnioski w dwóch odrębnych urzędach skarbowych, mają obowiązek poinformowania urzędu o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku współmałżonka.

Co się nie zmieni?

W 2014 roku nie zmieni się lista materiałów objętych zwrotem podatku VAT. Niezmienne pozostaną także terminy zwrotu podatku i konieczność dostarczenia razem z wnioskiem pozwolenia na budowę oraz faktur na wykorzystane materiały budowlane. Urząd skarbowy nadal będzie miał cztery miesiące na wydanie decyzji o zwrocie podatku VAT i dokładnie dwadzieścia pięć dni na przekazanie pieniędzy z tego zwrotu. Dwadzieścia pięć dni liczone jest od momentu doręczenia podatnikowi pozytywnej decyzji. Ewentualnie może dojść do zwrotu podatku bez wydawania decyzji – wówczas dzieje się to w przeciągu czterech miesięcy od daty złożenia wniosku.

Zobacz także:

Zobacz także:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA