Jak wyczarować we wnętrzu skandynawski klimat?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Fot. Bondex
Skandynawia we wnętrzach od lat cieszy się ogromną popularnością. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że do stworzenia nastroju typowego dla Szwecji lub Norwegii możemy wykorzystać także... emalię. Zamiast przeprowadzać gruntowny remont wystarczy kilka niewielkich, i nie zbyt kosztownych zabiegów, które całkowicie odmienią wygląd pomieszczenia. Na Północy szalenie popularne są bowiem np. bielone boazerie, malowane emaliami do drewna, które dekorują oraz skutecznie chronią materiał. Aby uzyskać podobny efekt, możemy wykorzystać zarówno starą, tradycyjną boazerię (wówczas należy pamiętać o usunięciu starego lakieru lub przeszlifowaniu powierzchni) lub pomalować białą emalią świeże drewno. Całość warto uzupełnić metalowymi dodatkami. Efekt na pewno mile nas zaskoczy, a nasi goście, którzy zdecydowali się na usunięcie starej boazerii, pożałują swej decyzji.
Zobacz także: Skandynawskie inspiracje
Farba do renowacji starych mebli i drzwi
Innym sposobem na wyczarowanie skandynawskiego klimatu we wnętrzu jest wykorzystanie farby do drewna do renowacji starych mebli lub drzwi. Pomalowanie ich białym lub błękitnym kolorem nie tylko sprawi, że będą one przywodzić na myśl północną stylistykę, ale też nada im zupełnie nowy charakter. Jednocześnie stanowić będzie to również świetną alternatywę dla zakupu nowych mebli.
Fot. Bondex
Zobacz także: Styl skandynawski – prostota i elegancja
Wybór odpowiedniego produktu
Ważne jest natomiast, aby do malowania drewna wykorzystać odpowiedni produkt. Do uniwersalnych zastosowań wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń zaleca się emalie, które skutecznie chronią pokryte nią powierzchnie przed działaniem czynników atmosferycznych (np. hydrofobowe), a także odporne na uszkodzenia. Warto poszukać takiego produktu, który będzie w miarę uniwersalny np. będziemy go mogli wykorzystać także do renowacji okiennic lub futryn.
Fot. Bondex
Wybierając farbę, warto zwrócić też uwagę na zawartość związków lotnych. Im niższa ich zawartość – tym lepiej. Zawartości lotnych związków lotnych wpływa m.in. na zapach który pozostaje po malowaniu. Im jest ich mniej – tym mniej intensywny zapach – po malowaniu.
Źródło: Bondex
REKLAMA
REKLAMA