Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków

REKLAMA
REKLAMA

Kto może wpisać obiekt budowlany do rejestru zabytków?
Rejestr zabytków prowadzony jest przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. W rejestrze tym umieszcza się wszystkie dobra ruchome, nieruchome i kolekcje uznane za zabytki znajdujące się na terenie danego województwa. Wpis do rejestru zabytków może nastąpić na wniosek właściciela określonego dobra kultury, jego użytkownika, właściwego organu powiatowego albo gminy oraz ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Aby sprawdzić czy dany budynek znajduje się w rejestrze zabytków wystarczy zajrzeć do jego księgi wieczystej – po dokonaniu wpisu na listę zabytków wojewódzki konserwator zabytków wnioskuje o wpisanie tej informacji do księgi wieczystej danej nieruchomości.
Dzieje się tak również wtedy, gdy tylko część budynku uznana jest za zabytek.
REKLAMA
Zobacz też: W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?
Obiekt budowlany objęty szczególną ochroną konserwatorską
Utrudnienia ze względu na możliwość prowadzenia prac budowlanych mogą również sprawiać obiekty budowlane objęte szczególną ochroną konserwatorską. Taki obiekt nie jest wpisany na listę zabytków, ale podlega ochronie konserwatorskiej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym wypadku informacji o takiej formie ochrony budynku nie odnajdzie się w księgach wieczystych, a w ewidencji obiektów objętych ochroną konserwatorską, którą mają obowiązek prowadzić wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.
Zobacz też: Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują
Roboty budowlane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków
Zgodnie z art. 39 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 prowadzenie robót budowlanych w pobliżu obiektu budowlanego wpisanego do rejestru zabytków lub na obszarze, który został wpisany do rejestru zabytków wymaga uzyskania pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie takich prac zanim jeszcze uzyska się decyzję o pozwoleniu na budowę. Pozwolenie takie wydawane jest na wniosek inwestora w ciągu trzydziestu dni od otrzymania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków tego wniosku. Jeśli po trzydziestu dniach inwestor nie otrzyma informacji odmownej, oznacza to, że może rozpocząć prace budowlane.
Zobacz też: Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy
Roboty budowlane przy obiekcie objętym szczególną ochroną konserwatorską
Jeśli zaś budynek objęty jest szczególną ochroną konserwatorską, decyzja o pozwoleniu na budowę wydaje się po uzgodnieniu sprawy z wojewódzkim konserwatorem zabytków – on ostatecznie decyduje, czy w pobliżu obiektu objętego taką ochroną można prowadzić prace.
REKLAMA
REKLAMA