Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja o zmianie pozwolenia na budowę – odstąpienie od zatwierdzonego projektu
Jeżeli wykonawca lub inwestor planują wprowadzić znaczące zmiany w już zatwierdzonym projekcie budowlanym, muszą się liczyć z koniecznością uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Aby otrzymać tę decyzję należy na polecenie odpowiedniego organu decyzyjnego sporządzić i przedstawić nowy projekt budowlany, który będzie uwzględniał zmiany wynikające z dotychczas wykonanych prac oraz ewentualnie czynności związane z koniecznością doprowadzenia prowadzonych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem – zgodnie z art. 51 pkt. 3 Ustawy o prawie budowlanym. Jeśli inwestor złoży nowy projekt budowlany w zastępstwie za stary, organ ma prawo uchylić decyzję o pozwoleniu na budowę i wydać decyzję o zmianie pozwolenia.
REKLAMA
Zobacz też: Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?
Zobacz też: Projekt domu jednorodzinnego z wjazdem od południa – aspekt prawny
Zobacz też: Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?
Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego
Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę o ile nie dotyczy zakresu terenu objętego planowo zagospodarowaniem, typowych parametrów budynku – kubatury, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji, powierzchni zabudowy, zapewnienia możliwości korzystania z budynku osobom niepełnosprawnym ruchowo, zmiany wcześniej planowanego sposobu użytkowania obiektu oraz ustaleń zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – zgodnie z art. 36a Ustawy o prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 roku. Dodatkowo konieczność uzyskania decyzji jest warunkowana obowiązkiem otrzymania innych opinii, decyzji, uzgodnień i pozwoleń – jeśli inne opinie nie są konieczne, można dokonać nieistotnych zmian bez decyzji organu odpowiedzialnego.
Jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany?
Warto także wiedzieć, jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany. Przede wszystkim projekt budowlany musi spełniać warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wymagania zawarte w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W projekcie powinny się znaleźć: projekt zagospodarowania działki lub terenu uwzględniający wszystkie planowane elementy naniesione w obrębie granic działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz jeśli to konieczne, dodatkowo zastrzeżenia poszczególnych jednostek o zapewnieniu dostaw gazu, energii, wody itp., oświadczenie zarządcy drogi o możliwości przyłączenia danej działki z drogą publiczną, a także wyniki badań geologiczno-inżynierskich i geotechniczne warunki, zgodnie z którymi należy posadowić obiekty budowlane na tym terenie.
REKLAMA
REKLAMA