REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Justyna Hek
projekt, budowa, finanse Fot. Fotolia
projekt, budowa, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oczywiście dotyczy to wyłącznie istotnych odstąpień do pierwotnego planu lub zmiany warunków uzyskania pozwolenia. Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego bez konieczności otrzymania decyzji o zmianie pozwolenia?

Decyzja o zmianie pozwolenia na budowę – odstąpienie od zatwierdzonego projektu

Jeżeli wykonawca lub inwestor planują wprowadzić znaczące zmiany w już zatwierdzonym projekcie budowlanym, muszą się liczyć z koniecznością uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Aby otrzymać tę decyzję należy na polecenie odpowiedniego organu decyzyjnego sporządzić i przedstawić nowy projekt budowlany, który będzie uwzględniał zmiany wynikające z dotychczas wykonanych prac oraz ewentualnie czynności związane z koniecznością doprowadzenia prowadzonych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem – zgodnie z art. 51 pkt. 3 Ustawy o prawie budowlanym. Jeśli inwestor złoży nowy projekt budowlany w zastępstwie za stary, organ ma prawo uchylić decyzję o pozwoleniu na budowę i wydać decyzję o zmianie pozwolenia.

REKLAMA

Zobacz też:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz też: Projekt domu jednorodzinnego z wjazdem od południa – aspekt prawny 

Zobacz też:  Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?

Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego

Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę o ile nie dotyczy zakresu terenu objętego planowo zagospodarowaniem, typowych parametrów budynku – kubatury, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji, powierzchni zabudowy, zapewnienia możliwości korzystania z budynku osobom niepełnosprawnym ruchowo, zmiany wcześniej planowanego sposobu użytkowania obiektu oraz ustaleń zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – zgodnie z art. 36a Ustawy o prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 roku. Dodatkowo konieczność uzyskania decyzji jest warunkowana obowiązkiem otrzymania innych opinii, decyzji, uzgodnień i pozwoleń – jeśli inne opinie nie są konieczne, można dokonać nieistotnych zmian bez decyzji organu odpowiedzialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany?

Warto także wiedzieć, jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany. Przede wszystkim projekt budowlany musi spełniać warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wymagania zawarte w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W projekcie powinny się znaleźć: projekt zagospodarowania działki lub terenu uwzględniający wszystkie planowane elementy naniesione w obrębie granic działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz jeśli to konieczne, dodatkowo zastrzeżenia poszczególnych jednostek o zapewnieniu dostaw gazu, energii, wody itp., oświadczenie zarządcy drogi o możliwości przyłączenia danej działki z drogą publiczną, a także wyniki badań geologiczno-inżynierskich i geotechniczne warunki, zgodnie z którymi należy posadowić obiekty budowlane na tym terenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA