REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Justyna Hek
Ogrodzenie, budynek, nieruchomości, brama, garaż. Fot. Fotolia
Ogrodzenie, budynek, nieruchomości, brama, garaż. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, mimo to niektóre budowę niektórych ogrodzeń należy wcześniej zgłosić do starosty lub prezydenta – w przypadku miast na prawach powiatu. Później ewentualna legalizacja samowoli budowlanej to koszt w wysokości 2500 zł. Czasem może się jednak okazać, że ogrodzenie trzeba będzie rozebrać. Jak wobec tego postąpić, aby nie narazić się na konieczność legalizacji samowoli budowlanej i płacenie dodatkowych kar?

REKLAMA

Ogrodzenie bez pozwolenia – legalizacja

Jeśli zgłoszenie chęci postawienia ogrodzenia do starosty lub prezydenta zostanie złożone już po rozpoczęciu prac budowlanych, powinniśmy się liczyć z koniecznością rozbiórki ogrodzenia – w przypadku gdy ogrodzenie nie spełnia norm określonych w przepisach. Jeśli jednak ogrodzenie zostało postawione bez wcześniejszego zgłoszenia, ale spełnia wszystkie normy – to znaczy przepisy o planie zagospodarowania przestrzennego, w szczególności miejscowego planu zagospodarowania lub ewentualnie w przypadku braku takiego planu przepisy zawarte w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – możliwa jest legalizacja. Opłata legalizacyjna w przypadku ogrodzenia wynosi 2500 zł. W sytuacji gdy mimo uzyskania nakazu przerwania prowadzenia prac budowlanych i nakazu rozbiórki ogrodzenia prace nadal będą postępowały możemy spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Kara grzywny jest wówczas wymierzana przez sąd, który określa stawkę dzienną – jej wysokość zależy od dochodów i sytuacji rodzinno-majątkowej i waha się od 10 do 2000 zł oraz ogólną liczbę stawek (od 10 do 540).

Zobacz serwis: Bramy i ogrodzenia

Nawet jeśli budowa danego ogrodzenia nie wymagała konieczności zgłoszenia, ale ogrodzenie może zagrażać życiu ludzi, zwierząt lub bezpieczeństwu mienia – na ogrodzeniach na wysokości poniżej 180 cm nie wolno umieszczać drutu kolczastego, tłuczonego szkła i innych ostro zakończonych elementów – nadzór budowlany ma prawo wstrzymać dalsze prace.

Zobacz też: Nawierzchnie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie chęci postawienia ogrodzenia

Zgłoszenia wymagają ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc użytku publicznego oraz ogrodzenia w wysokości powyżej 220 cm. Co ważne, zgłoszenia należy dokonać u starosty lub prezydenta przed rozpoczęciem planowanych prac. Typowe zgłoszenie powinno zawierać informacje dotyczące rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania prac budowlanych oraz terminu ich rozpoczęcia. Oprócz tego do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania danym gruntem do celów budowlanych, szkice i rysunki określające miejsce przebiegu planowanego ogrodzenia oraz inne pozwolenia, opinie lub uzgodnienia, jeśli są one konieczne. Tak naprawdę wymóg dołączenia rysunków jest indywidualną kwestią każdego starosty lub prezydenta – ustawa nie zakłada konieczności ich dołączania do zgłoszenia. Po dokonaniu zgłoszenia musimy odczekać 30 dni, bowiem tyle czasu ma organ decyzyjny na rozpatrzenie naszej sprawy. Jeśli wszystkie elementy będą zgodne z prawem budowlanym, organ ma prawo przemilczeć otrzymane zgłoszenie, jeśli jednak niektóre elementy nie będą zgodne z prawem, organ wyda decyzję o sprzeciwie i konieczności zatrzymania prac budowlanych.

Zobacz też: Budowa ogrodzenia – o czym należy pamiętać

Zobacz też: Ogrodzenie działki na terenie pochyłym

Zobacz też: Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA