REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrodzenie drewniane, murowane czy metalowe – które wybrać?

Ekspert Lafarge
Brama z napędem automatycznym
Brama z napędem automatycznym
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jak zbudować trwałe ogrodzenie? Duży wybór odrodzeń dostępny na rynku może przywrócić o zawrót głowy. Jakie ogrodzenie będzie najlepsze: drewniane, murowane czy metalowe. Zobacz poradę naszego eksperta.

Zwolennicy łatwych rozwiązań z ulgą przyjmą brak prawnych wymogów przy wykonywaniu tego typu inwestycji. Wyjątkiem od tej reguły są ogrodzenia o wysokości wyższej niż 2,2 m lub położone w pobliżu dróg bądź torów kolejowych. W takich przypadkach chęć budowania należy zgłosić w starostwie powiatowym. Przed rozpoczęciem prac warto też skonsultować się z sąsiadem, gdyż przepisy budowlane nie dotyczą ogrodzeń usytuowanych pomiędzy działkami.

REKLAMA

Z jakiego materiału wykonać ogrodzenie?

Wybór materiału, z którego będziemy budować ogrodzenie to kluczowa decyzja ze względu na indywidualne właściwości oraz trwałość użytych materiałów. Dla osób oszczędnych najlepszą opcją jest siatka, charakteryzująca się dużą trwałością. Niemniej jednak trudno przypisywać jej wyjątkowe walory estetyczne, którymi cechują się na przykład ogrodzenia żeliwne. Wysoka estetyka, trwałość oraz możliwość kształtowania ich wyglądu zgodnie z naszymi upodobaniami, przekładają się jednak na wysokie koszty produkcji. Wciąż popularnym w Polsce rozwiązaniem są ogrodzenia drewniane, które niestety – nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu – wymagają okresowej wymiany. Alternatywę stanowią tworzywa sztuczne. Lekkie oraz wytrzymałe PVC może imitować szlachetniejsze materiały, w tym drewniane sztachety. Coraz większą popularnością cieszą się niezwykle trwałe prefabrykowane panele z wibrowanego betonu. Zdecydowanie najwyżej oceniane pod kątem trwałości i estetyki są konstrukcje murowane, które można swobodnie łączyć z elementami drewnianymi lub metalowymi przęsłami. Pamiętajmy, że niezależnie od wybranego rozwiązania zawsze warto wykonać nawet niewielki fundament, co ustabilizuje ogrodzenie oraz uchroni je przed podkopaniem przez zwierzęta.

Zobacz także: Jak wymurować ogrodzenie z cegły klinkierowej?

Ogrodzenie murowane

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. W typowy skład ogrodzenia murowanego wchodzą słupki, fundament, cokoły oraz przęsła, które przeważnie wykonywane są z drewna, bądź kutego metalu. Do tego dochodzą bramy oraz furtki. Wybór budulca to kwestia osobistych upodobań. Przed inwestorami stoi szeroka oferta producentów. Możemy się zdecydować na tradycyjną cegłę, którą następnie otynkujemy, może to być również ozdobny kamień lub klinkier.

Fundamenty

Ogrodzenie wybudowane z cegły klinkierowej to jeden z najpopularniejszych i najbardziej trwałych sposobów na odgrodzenie swojej posesji. Decydując się na tego typu konstrukcję pamiętajmy, że na gruncie piaszczystym fundament  stawia się na głębokości 60 cm. W przypadku budowy pełnego muru, wykop należy powiększyć nawet do 120 cm, tj. do poziomu przemarzania gruntu. Do wykonania fundamentów zaleca się użycie mieszanki betonowej klasy minimum C16/20, którą możemy samodzielnie przygotować na budowie. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników mineralnych użycie dobrego cementu zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek czy raków, a dodatkowo skraca czas uzyskania 100% wytrzymałości betonu. Fundament powinien być zbrojony, ale nie musi mieć ław fundamentowych. Wykonawca powinien zaopatrzyć się natomiast w deskowanie, gdyż wskazane jest, aby fundamenty wystawały co najmniej 10 cm. ponad powierzchnię. Jeśli ogrodzenie jest niewielkie można wykonać je samodzielnie, lecz w przypadku znacznych długości i wysokości murku należy użyć profesjonalnych szalunków. Podczas betonowania trzeba pamiętać, iż powinny one być dokładnie wypełnione przez mieszankę betonową. Gotową konstrukcję należy przykryć folią zabezpieczającą przed wyschnięciem, a następnie zwilżać wodą przez minimum 7 dni.

Zobacz także: Budowa ogrodzenia odpornego na mróz i śnieg

Murujemy słupki i cokoły

W przeciwieństwie do fundamentów, w przypadku słupków zbrojenie jest niezbędne. To główny element nośny przęseł ogrodzenia. Należy je połączyć rozłożonymi w dwudziestocentymetrowych odstępach strzemionami o średnicy od 3 do 4 mm.

REKLAMA

– Grubość prętów powinna mieścić się między 8 a 10 mm. Tak przygotowane zbrojenie obudowuje się cegłami i wypełnia betonem o plastycznej konsystencji. Do wykonania zaprawy możemy wykorzystać cement Ekspert lub zaprawę murarską wykonaną na cemencie Lepo, która idealnie nadaje się do murowania klinkieru. Nie sposób określić wzorcowych wymiarów słupków, gdyż zależą one od projektu. W przypadku ogrodzeń klinkierowych są to przeważnie 4 cegły. Aby utrzymać równą tonację kolorystyczną przy wznoszeniu słupków, należy pamiętać o układaniu na przemian cegieł z różnych palet mówi Sławomir Rutczyński, doradca techniczny Lafarge.

Jeżeli używamy cegieł klinkierowych można murować na pełną spoinę, czyli od razu formując fugi. Można również zostawić niepełne spoiny, aby wypełnić je już po zakończeniu prac. W tym celu sięgamy po specjalistyczną kielnię zwaną „spoinówką”. Szerokość spoin powinna wynosić od 8 do 16 mm. Przygotowanie fug wymaga wykorzystania specjalnych zapraw. Należy uważnie stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu, gdyż nawet drobna zmiana w doborze proporcji może skutkować otrzymaniem barwy innej, niż zakładaliśmy. Ważne jest, aby zaprawa całkowicie wypełniała przestrzeń pomiędzy cegłami. Pamiętajmy, że spoinowanie ogrodzenia klinkierowego w niczym nie przypomina układania płytek ceramicznych: w pierwszej kolejności uzupełniamy spoiny poziome, a dopiero później pionowe. Prace należy zacząć od góry, kierując się w dół elewacji. Warto wiedzieć, że budowa ogrodzeń z klinkieru wymaga szczególnej staranności, dlatego też, wszelkie zabrudzenia należy natychmiast usuwać, ponieważ trudno się ich później pozbyć.

Wiązania cegieł

Dobór rodzaju wiązania decyduje o wyglądzie ogrodzenia, a także wpływa na czas budowy. Należy być konsekwentnym w swoich decyzjach, gdyż zmiana rodzaju wiązania poskutkuje zaburzeniem ostatecznego wyglądu. Generalnie najczęściej spotykane są dwie grupy wiązań:

  • Wozówkowe, w których widoczne są boki cegieł z dłuższą podstawą. Wiązania tego typu są bardzo popularne ze względu na szybkość i łatwość ich wykonania.
  • Główkowe, gdzie widać krótsze boki cegieł. Mają mnóstwo odmian, gdyż ich ułożenie umożliwia stworzenie wielu wariantów wykończeniowych.

Wiązania cegieł. Fot. Lafarge

Czapy i przęsła

Stawiając słupki należy pamiętać, aby w tej fazie prac zainstalować także mocowania, na których pod koniec budowy osadzone będą przęsła. Nowo wymurowane słupki w okresie twardnienia zaprawy owijamy folią, aby zapobiec nadmiernemu wnikaniu wody deszczowej. Ostatnim murowanym elementem tego typu ogrodzeń są czapy, które od góry chronią słupki przed śniegiem i deszczem. Rynek obfituje w wiele rodzajów tych elementów – prefabrykaty ceramiczne lub betonowe, gonty, dachówki bądź kształtki ogrodzeniowe. Należy je układać oraz łączyć z wielką starannością, gdyż w razie jakichkolwiek błędów, woda z pewnością uszkodzi je w pierwszej kolejności. Ostatnim etapem stawiania ogrodzenia jest wyposażenie go w przęsła. Wybór rodzaju przęseł zależy głównie od charakteru otoczenia. Możemy zdecydować się na elementy z PCV, drewniane lub stalowe. W przypadku dwóch ostatnich, wystarczy wizyta u stolarza lub kowala aby uformować ich ostateczny wygląd według własnych upodobań.

Zobacz także: Ogrodzenie: panelowe lub z siatki powlekanej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

    Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

    Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

    Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

    Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    REKLAMA

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    REKLAMA