REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rok 2013 w branży dźwigowej

Subskrybuj nas na Youtube
winda/ Schindler Polska Sp. z o.o.
winda/ Schindler Polska Sp. z o.o.
Schindler Polska Sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2013 w branży dźwigowej charakteryzował się wysokim współczynnikiem montażu nowych urządzeń, choć zauważa się spadek względem roku ubiegłego. Wg ekspertów mniejsza sprzedaż dźwigów może wiązać się z kryzysem, który dotknął między innymi branżę budowlaną. Mniej nowych inwestycji to również mniej nowych kontraktów na montaż urządzeń dźwigowych. Prognozy na kolejne lata są jednak optymistyczne.

REKLAMA

Fot. Schindler Polska Sp. z o.o.

Stopniowy wzrost liczby nowo instalowanych w Polsce dźwigów osobowych jest widoczny od 2005 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie liczba nowych wind uległa podwojeniu. W roku 2013 zainstalowano 5196 urządzeń, z czego prawie 3000 to nowoczesne dźwigi bez maszynowni. 4088 zainstalowanych w ubiegłym roku wind to urządzenia o napędzie elektrycznym, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań znacznie zmniejszają zużycie energii.

REKLAMA

Pomimo mniejszej liczby zamówień z sektora deweloperskiego, branżę dźwigową napędzają obecnie inwestycje infrastrukturalne. Powstają nowe biurowce i centra handlowe, a w dużych miastach przeprowadza się kolejne modernizacje obiektów użyteczności publicznej, dworców itp.

Rozwój infrastruktury to jeden z wielu czynników, które mają realny wpływ na wyeliminowanie problemów,  z jakimi - pomimo dobrych wyników - spotyka się branża dźwigowa. Jak podkreśla Tadeusz Popielas, sekretarz generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, duże znaczenie ma tu modernizacja dźwigów zainstalowanych w latach 1970-1990.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Takich urządzeń jest obecnie ok. 40 tys. Jednakże do realizacji szerokiego programu modernizacji tych dźwigów niezbędne jest wprowadzenie pewnych uregulowań prawnych – podkreśla Popielas. Ich brak sprawia, że część właścicieli nieruchomości, zarządców oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych tego typu działania znacznie przesuwa w czasie. Jednak już teraz wiele podmiotów we własnym zakresie modernizuje wiekowe windy, co pozwala przypuszczać, że w nadchodzących latach takich inwestycji będzie coraz więcej.

REKLAMA

Eksperci, m.in. szwajcarskiego Schindlera - lidera w branży dźwigowej, są przekonani, że w najbliższych latach czeka nas stopniowy wzrost wartości rynku modernizacji również dlatego, że dźwigi wysokiego ryzyka powinny zostać wymienione do 2028 roku.

Dalszy rozwój inwestycji infrastrukturalnych oraz nowe inwestycje mieszkaniowe z pewnością wpłyną pozytywnie na wyniki branży dźwigowej. Zwłaszcza, że obecnie większość deweloperów traktuje windę jako standard, nawet w budynkach dwupiętrowych.

- Jest też spore prawdopodobieństwo, że wejście w życie programu rządowego  "Mieszkanie dla młodych"  spowoduje ożywienie w branży mieszkaniowej, a tym samym wzrost sprzedaży nowych dźwigów – zaznacza Tadeusz Popielas. - Mając do wyboru budynek, w którym jest winda i taki, w którym jej nie ma, chętniej wybierzemy ten pierwszy. Jest to szczególnie istotne nie tylko dla osób niepełnosprawnych czy starszych, ale także dla kobiet w ciąży czy rodzin z małymi dziećmi – zaznacza.

Również inwestycje firm dźwigowych potwierdzają, że spodziewają się one wzrostu zamówień w nadchodzących latach. Dla przykładu koncern Schindler w 2014 roku sfinalizuje budowę aż 6 fabryk na trzech kontynentach –  w Europie, Ameryce i Azji. 

Duże znaczenie dla rozwoju branży dźwigowej ma także szkolenie wyspecjalizowanej kadry pracowniczej. Jak podkreśla Tadeusz Popielas, specjaliści w zakresie montażu, modernizacji i konserwacji wind już teraz są bardzo poszukiwani. W przypadku wejścia w życie obowiązku modernizacji starszych dźwigów zapotrzebowanie na tego typu kadrę jeszcze się zwiększy. Brak państwowego systemu szkolenia branży sprawił, że nasze stowarzyszenie od 9 lat prowadzi program edukacji w tym zakresie, którego celem jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego w taki sposób, aby spełniało ono oczekiwania pracodawców z branży dźwigowej – dodaje Popielas.

Zobacz także:  Udźwig windy – jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

Zobacz także:  Termomodernizacja budynków mieszkalnych: Wszystko o modernizacji wind

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA