Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?
REKLAMA
REKLAMA
Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2001r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa, że winda musi być montowana w każdym budynku, który ma co najmniej pięć kondygnacji, co w praktyce oznacza cztery piętra i więcej. Obserwując wysokość obecnie budowanych bloków, nie trudno wysnuć wniosek, że zdecydowana większość z nich jest wyposażana w dźwigi osobowe. Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 29 października 2003r. w sprawie warunków technicznych i dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego określa dokładne zasady i terminy konserwacji wind. Na podstawowym szczeblu odpowiedzialność za sprawność dźwigu ponosi konserwator.
REKLAMA
Zobacz także: Dokładam do windy a mieszkam na parterze
Do jego obowiązków należy przeprowadzanie czynności związanych z konserwacją dźwigu, takich jak smarowanie, regulacje czy sprawdzanie działania poszczególnych elementów mechanicznych. Takie działania powinny być wykonywane raz na 30 dni lub w innych terminach wg instrukcji konserwacji producenta dźwigu, a każde sprawdzenie czy jakakolwiek interwencja konserwatora, musi zostać wpisana do dziennika konserwacji, który znajduje się w maszynowni urządzenia. Stąd administracja spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej muszą mieć podpisaną umowę z firmą świadczącą takie usługi, najlepiej producentem urządzenia, którego wykwalifikowany i regularnie szkolony zespół zadba o odpowiednią konserwację, a także szybko zareaguje w przypadku wystąpienia usterek, które wymagają fachowej diagnostyki i naprawy.
Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej
Obligatoryjnie raz w roku dokonywane jest badanie przeprowadzane przez UDT. Wówczas zostaje przeprowadzone szczegółowe sprawdzenie wszystkich elementów bezpieczeństwa, a w przypadku stwierdzenia zużycia określa się także termin ich wykonania lub zakres prac, które należy wykonywać regularnie, do czasu kolejnego badania. Wszystkie informacje zostają odnotowane w książce rewizji dźwigu. Dźwig osobowy, który pozytywnie przeszedł takie badanie, zostaje oznaczony naklejką, która stanowi dowód na przeprowadzenie okresowej kontroli przez UDT i oznacza, że jest dopuszczony do używania na kolejny czas.
REKLAMA
REKLAMA