REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Schindler Polska Sp. z o.o.
Winda. Fot. Fotolia
Winda. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola sprawności działania wind w budynkach wielorodzinnych jest niezwykle istotna, zarówno z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników dźwigu, ale także ze względu na komfort codziennego użytkowania.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2001r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa, że winda musi być montowana w każdym budynku, który ma co najmniej pięć kondygnacji, co w praktyce oznacza cztery piętra i więcej. Obserwując wysokość obecnie budowanych bloków, nie trudno wysnuć wniosek, że zdecydowana większość z nich jest wyposażana w dźwigi osobowe. Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 29 października 2003r. w sprawie warunków technicznych i dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego określa dokładne zasady i terminy konserwacji wind. Na podstawowym szczeblu odpowiedzialność za sprawność dźwigu ponosi konserwator.

REKLAMA

Zobacz także:  Dokładam do windy a mieszkam na parterze

Do jego obowiązków należy przeprowadzanie czynności związanych z konserwacją dźwigu, takich jak smarowanie, regulacje czy sprawdzanie działania poszczególnych elementów mechanicznych. Takie działania powinny być wykonywane raz na 30 dni lub w innych terminach wg instrukcji konserwacji producenta dźwigu, a każde sprawdzenie czy jakakolwiek interwencja konserwatora, musi zostać wpisana do dziennika konserwacji, który znajduje się w maszynowni urządzenia. Stąd administracja spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej muszą mieć podpisaną umowę z firmą świadczącą takie usługi, najlepiej producentem urządzenia, którego wykwalifikowany i regularnie szkolony zespół zadba o odpowiednią konserwację, a także szybko zareaguje w przypadku wystąpienia usterek, które wymagają fachowej diagnostyki i naprawy.

Zobacz także:  Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej


Obligatoryjnie raz w roku dokonywane jest badanie przeprowadzane przez UDT. Wówczas zostaje przeprowadzone szczegółowe sprawdzenie wszystkich elementów bezpieczeństwa, a w przypadku stwierdzenia zużycia określa się także termin ich wykonania lub zakres prac, które należy wykonywać regularnie, do czasu kolejnego badania. Wszystkie informacje zostają odnotowane w książce rewizji dźwigu. Dźwig osobowy, który pozytywnie przeszedł takie badanie, zostaje oznaczony naklejką, która stanowi  dowód na przeprowadzenie okresowej kontroli przez UDT i oznacza, że  jest dopuszczony do używania na kolejny czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA