REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

I Międzynarodowa debata o jakości ociepleń i ich roli w budownictwie energooszczędnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 8–9 maja odbyła się na I Międzynarodowa Konferencja ETICS. Wydarzenie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W spotkaniu wzięło udział 130 przedstawicieli z Polski i z Europy.

REKLAMA

Jacek Szer i Mariusz Garecki. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Cieszymy się, że udało nam się stworzyć tak wielowymiarowe forum jednoczące się wokół systemów ociepleń. Łącząc się w dążeniu do jak najlepszego wykorzystania potencjału branży ociepleń, możemy wybitnie przyczynić się do rozwoju polskiego budownictwa i gospodarki oraz wspierać realizację wyznaczonych przez rząd celów na drodze do europejskich standardów energooszczędności. Prawidłowe ociepleń ścian budynku może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o połowę – podkreślił Jacek Michalak, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, pomysłodawca konferencji.

REKLAMA

Zaproszenie organizatorów do wygłoszenia prelekcji na I Międzynarodowej Konferencji ETICS przyjęli znakomici polscy i europejscy eksperci. Ich wystąpienia spotykały się z żywym zainteresowaniem audytorium, inspirując słuchaczy do pytań i komentarzy.

Dr inż. Jacek Szer, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przedstawił m.in. stanowisko reprezentowanej przez siebie instytucji dotyczące dbałości o jakość prac ociepleniowych na polskich budowach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń dr inż. Jacek Michalak w swoim wystąpieniu podkreślił rolę producentów systemów ociepleń w budowaniu polskiego rynku chemii budowlanej po transformacji ustrojowej 1989 roku. Zwrócił także uwagę na koszty, jakie ponieśli producenci systemów ociepleń w związku z wdrożeniem regulacji CPR w 2013 roku, oraz uwydatnił konieczność kontroli stosowania rozwiązań systemowych przez wykonawców robót budowlanych.

Trendy oraz kierunki rozwoju systemów ociepleń przeanalizował mgr Dariusz Biesiekierski z Wacker Polymers. W jego prezentacji znalazło się również porównanie światowych i europejskich rynków ETICS, z którego wynika, że Polska, pod względem wielkości realizowanych projektów ociepleniowych, jest pierwszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, jak też – obo

Marek Kapron, Jacek Szer i Jacek Michalak. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

k Niemiec –  zajmuje czołową lokatę na całym kontynencie.

REKLAMA

Dr Wolfgang Setzler, dyrektor niemieckiego stowarzyszenia producentów ETICS, wskazał na szczególne znaczenie systemów ociepleń dla wydajności energetycznej budynków. W Niemczech potencjalna oszczędność energii możliwa do uzyskania dzięki termomodernizacji istniejących budynków równa jest wartości 700 terawatogodzin. Z kolei 900 milionów metrów kwadratowych ociepleń wykonanych w Niemczech począwszy od pierwszej instalacji w 1957 roku w Berlinie, przełożyło się na zaoszczędzenie 900 miliardów litrów oleju opałowego i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 750 milionów ton.

Inż. Jan Loukotka, przedstawiciel czeskiego stowarzyszenia producentów systemów ociepleń, zaprezentował dane obrazujące rynek ociepleń w Czechach, dodając, że w kraju tym ocieplonych jest już połowa istniejących budynków.

O słowackiej branży ociepleń opowiedziała prof. dr inż. Zuzana Sternová, dyrektor Instytutu Badawczego Budownictwa w Bratysławie oraz prezes branżowej organizacji producentów ETICS na Słowacji. Uwagę odbiorców przyciągnęło zwłaszcza omówienie procesu wdrażania wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków, obowiązujących na Słowacji od 2008 roku.

Dr hab. Krzysztof Siekierski i mgr Julita Brychcy-Ratajczak z TNS Polska przybliżyli wyniki cyklicznego badania polskiego rynku dociepleń, realizowanego od 3 lat, pod patronatem merytorycznym SSO. Badacze podkreślili powracający w ostatnich miesiącach optymizm producentów ETICS w ocenie koniunktury dla ich branży.

Czytelnia branżowa. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Mgr inż. Marek Kaproń, wicedyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, poprowadził sesję omawiającą tematykę ETICS z perspektywy producentów wyrobów ociepleniowych.

Reprezentująca Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, mgr inż. Maria Dreger, omówiła ewolucję właściwości użytkowych wełny mineralnej oraz jej rolę w funkcjonowaniu systemu ociepleń.

Występujący w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu mgr inż. Jerzy Rutka pokazał perspektywy rozwoju systemów ociepleń ze styropianem w świetle podwyższonych wymagań ochrony cieplnej, bezpieczeństwa pożarowego oraz renowacji.

Dr inż. Mariusz Garecki, przewodniczący Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, skoncentrował się na skutkach, jakie dla systemów ETICS rodzą nowe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych oraz na innowacyjnych kierunkach rozwoju technologii ociepleń. Przedstawiciel SSO unaocznił czynniki decydujące o skuteczności i trwałości  ociepleń, jakimi są jakość projektowania, komponentów, wykonania i eksploatacji ocieplonej elewacji.

Mgr inż. Jadwiga Tworek z Instytutu Techniki Budowlanej zreferowała, w odniesieniu do systemów ociepleń, europejskie i krajowe zasady wprowadzanie wyrobów budowlanych na rynek, wraz z najnowszymi wymaganiami w tym zakresie. Wystąpienie mgr Anny Kukulskiej-Grabowskiej, kolejnej specjalistki z ITB, dotyczyło działalności Instytutu w obszarze certyfikacji systemów ociepleń oraz edukacji w dziedzinie prawidłowego wykonawstwa ETICS.

Gościem konferencji był również Ralf Pasker, dyrektor European Association for ETICS, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego krajowe organizacje branżowe producentów ociepleń, działającego od 2008 roku.

Jan Loukotka, Zuzana Sternova. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Prezes Jacek Michalak, podsumowując I Międzynarodową Konferencję ETICS, podkreślił znaczenie Polski na europejskiej mapie branży ociepleń. – Jesteśmy już drugim rynkiem w Europie, z dobrymi pespektywami dzięki rosnącym wymaganiom i standardom energooszczędności, zarówno dla nowych budynków, jak i już wybudowanych a wymagających termorenowacji obiektów. W Czechach na jednego mieszkańca przypada 1,36 metra kwadratowego ociepleń, jeszcze więcej na Słowacji – 1,5 metra kwadratowego. W Polsce mamy około jednego metra kwadratowego, więc jest jeszcze duże pole do popisu – dodał szef SSO.

– Inauguracyjna edycja naszej konferencji spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Dziękujemy uczestnikom za pełen zaangażowania udział w naszej środowiskowej debacie. Wystawione przez publiczność oceny pozwalają nam żywić nadzieję, że Międzynarodowa Konferencja ETICS na stałe wpisze się do kalendarza ważnych imprez branżowych w Polsce. Już teraz zapraszamy na drugą edycję w maju 2015 roku – zakończył prezes Michalak.

Jacek Michalak i Maciej Korbasiewicz. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Informacja o Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń jest organizacją branżową czołowych polskich producentów systemów ETICS. Celem stowarzyszenia jest upowszechnienie kompletnych rozwiązań technologicznych o udokumentowanej jakości, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Inicjatywy podejmowane przez SSO wspierają rozwój energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa. Stowarzyszenie promuje również prawidłowe wykonawstwo robót elewacyjnych oraz standardy eksploatacji systemów ociepleń. Organizacja działa od 2003 roku. Jest jednym z inicjatorów powołania, w roku 2008, European Association for ETICS (EAE), forum współpracy krajowych i branżowych stowarzyszeń.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA