Drzwi harmonijkowe i przesuwne
REKLAMA
REKLAMA
Drzwi harmonijkowe
Nazwa drzwi pochodzi od sposobu ich otwierania – składają się, jak harmonia. Drzwi harmonijkowe składają się z połączonych ze sobą paneli o grubości około 10 – 15 cm. Możemy zdecydować się na panele wykonane z PVC, płyty wiórkowej, polistyrenu lub drewna. Istnieje również możliwość połączenia ze sobą różnych materiałów, na przykład drewna i szkła.
REKLAMA
Przy wyborze drzwi drewnianych warto kupić te dobrej jakości – bez sęków i z suchego drewna. Wówczas się nie wypaczą i będą łatwo się przesuwały. Będą one również wymagały solidniejszej konstrukcji, gdyż są znacznie cięższe od drzwi z tworzyw sztucznych.
Mocowanie drzwi harmonijkowych polega na przyłączenie paneli do górnej prowadnicy za pomocą rolek lub zawieszek. Jeżeli drzwi są ciężkie – należy zastosować również dolną prowadnicę.
Wykorzystanie drzwi harmonijkowych
Drzwi harmonijkowe sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Możemy je wykorzystać jako wejście do pakamery, garderoby lub innego schowka. Elementy szklane w takich drzwiach, nadają im lekkości.
Drzwi przesuwne
REKLAMA
Jeżeli chodzi o drzwi przesuwne to możemy spotkać się z kilkoma rodzajami. Jednym z rozwiązań są drzwi przesuwne naścienne. Otwierają się na boki i zasłaniają część ściany. Możemy wybrać drzwi jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – w tym drugim przypadku należy pamiętać, że długość prowadnicy musi być równa czterokrotnej szerokości skrzydeł drzwiowych. Sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie mamy dużo miejsca po obu stronach drzwi.
Innym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne chowane w ścianie. Tutaj cała konstrukcja jest ukryta i umieszczona w kasecie, w którą wsuwa się drzwi. Ważne jest jednak, żeby grubość ściany wynosiła co najmniej 10 cm. Mechanizm ten możemy jednak zastosować zarówno w ścianach z płyt gipsowo – kartonowych, jak i w murowanych.
Wykorzystanie drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne z powodzeniem mogą oddzielać dwa pomieszczenia, a po ich otwarciu – łączyć je. Wykorzystując system umieszczony w ścianie, drzwi mogą być minimalnie widoczne. Jest to ciekawe rozwiązanie, które umożliwia zrezygnowanie z tradycyjnych drzwi, otwieranych na boki i zajmujących dużo miejsca – szczególnie jeżeli są to drzwi dwuskrzydłowe.
REKLAMA
REKLAMA