REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady BHP podczas robót rozbiórkowych

rozbiórka
rozbiórka

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie prace na budowie uznaje się za prace potencjalnie niebezpieczne. W związku z tym podczas ich wykonywania bezwzględnie należy przestrzegać przepisów BHP. Do tego typu prac zalicza się także prace rozbiórkowe. Jakie zasady BHP obowiązują w trakcie robót rozbiórkowych?

REKLAMA

Roboty rozbiórkowe niosą za sobą potencjalne zagrożenia dla pracowników. Należą do nich między innymi możliwość upadku z wysokości, uszkodzenia kończyn górnych i dolnych, uszkodzenia głowy czy podrażnienie błon śluzowych. W związku z tym w trakcie wykonywania tego typu prac wszyscy pracownicy powinni się stosować do przepisów BHP aby uniknąć niepotrzebnych wypadków.

Przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych

Przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych należy odłączyć budynek od wszystkich sieci przesyłowych, w tym od sieci elektrycznej, kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej, cieplnej i innych, do których był on przyłączony. Pracodawca powinien również wcześniej poinformować wszystkich pracowników o planowanym przebiegu prac. Każdy z przebywających w miejscu rozbiórki musi wiedzieć kiedy i który z elementów będzie rozbierany – takie informacje zapobiegną samowolnym pracom mogącym spowodować zagrożenie, na przykład zawalenie się całego obiektu. Tak jak w przypadku budowania budynku, tak i w przypadku jego rozbiórki na miejscu powinny się znajdować: pozwolenie lub zarządzenie dotyczące prowadzenia prac, program ich wykonywania, a także dziennik robót.

Zakazy dotyczące rozbiórki

Prac rozbiórkowych nie należy wykonywać przy intensywnym wietrze, zwłaszcza gdy istnieje możliwość zawalenia się budynku. Jeśli prędkość wiatru przekroczy 10m/s powinno się natychmiast przerwać roboty. Pracownicy w trakcie rozbiórki nie mogą przebywać na niższych kondygnacjach budynku. Należy również zadbać o regularne usuwanie gruzu przy pomocy rynien zsypowych, tak aby gruz nie zalegał na dachach albo stropach poszczególnych kondygnacji – jego ciężar może spowodować zawalenie się poszczególnych części obiektu. Nie dopuszczalne jest także burzenie ścian przez ich podkopywanie lub podcinanie.


Środki ochrony indywidualnej

W trakcie prowadzenia robót rozbiórkowych każdy z pracowników powinien stosować środki ochrony indywidualnej takie jak hełmy chroniące przed urazami głowy, okulary ochronne – w sytuacji gdy w miejscu pracy panuje znaczne zapylenie powietrza – i rękawice ochronne osłaniające dłonie przed ewentualnymi obrażeniami. Pracowników wykonujących prace w częściach skrajnych konstrukcji należy dodatkowo wyposażyć w szelki bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zobacz także:  Prawo budowlane: pozwolenie na rozbiórkę

Zobacz także:  Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA