Bhp podczas frezowania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie frezarki wyposażone są w osłony stałe i osłony ruchome, które zabezpieczają urządzenie. Takie osłony mają zabezpieczyć pracownika – pamiętajmy, że powinien to być pracownik wykwalifikowany – przed zetknięciem z pracującym frezem i przed ewentualnymi odpryskami.
Zasady obowiązujące przed rozpoczęciem pracy
Zanim przystąpimy do frezowania należy przede wszystkim sprawdzić stan techniczny maszyny. Tylko dobry stan techniczny daje pewność, że nie dojdzie do wypadku w trakcie pracy. Kontrola stanu technicznego powinna obejmować kontrolę działania wszystkich urządzeń napędowych, urządzeń sterujących, obiegu smarowania maszyny oraz stan sprzęgła odpowiedzialnego za rozłączanie korbek i kółka służącego do ręcznego przesuwania stołu ze śrubą pociągową w momencie odłączenia posuwu mechanicznego. Warto także sprawdzić dokumentację techniczno-ruchową danej frezarki. Jeśli pracownik będzie miał do czynienia z przedmiotem o gabarytach większych niż stół frezarki, powinien ustawić odpowiednie barierki lub wykorzystać barwy ostrzegawcze informujące innych pracowników o możliwości wysunięcia stołu na daną odległość.
Zasady obowiązujące w trakcie frezowania
W trakcie frezowania należy używać przede wszystkim wyłącznie przyrządów przystosowanych do danego procesu skrawania. Przedmioty, które mają być skrawane powinno się pewnie zamocować na frezarce, a przed włączeniem maszyny frez należy umieścić w takiej pozycji, aby nie dotykał leżącego na frezarce przedmiotu. Aby zostały zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa, nie należy ściągać osłon z frezarki, naprawiać sprzętu samodzielnie, usuwać wiórów gołą ręką albo sprężonym powietrzem, chłodzić maszyny lub obrabianego przedmiotu ani hamować ruchu frezarki dowolnym przedmiotem. Wióry pozostałe po procesie frezowania powinno się usunąć przy pomocy pędzli lub urządzeń elektromagnetycznych. Każdy, kto korzysta z frezarki powinien być wcześniej odpowiednio przeszkolony, zatem nie wolno przerywać pracy i powierzać jej innemu pracownikowi. Nie wolno również kontrolować przy pomocy dłoni dokładności pracy urządzenia, gdyż może się to skończyć wypadkiem. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i wykonywać wyłącznie polecenia przełożonego odpowiedzialnego za całość prac.
Zobacz także: Bhp podczas spawania
Zobacz także: Zasady bhp podczas toczenia
Zobacz także: Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach
REKLAMA
REKLAMA