REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BHP podczas wykonywania robót ziemnych

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie wykonywania robót ziemnych należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć miejsca prowadzonych prac. Prawidłowe zabezpieczanie wykopów, odpowiednie przygotowanie terenu, na którym prowadzone są roboty ziemne i oznaczenie miejsc po zakończeniu prac to podstawowe elementy, jakich wykonania musi dopilnować zleceniodawca zgodnie z przepisami BHP.

REKLAMA

Przepisy BHP jasno określają, w jaki sposób powinniśmy się zachować przed rozpoczęciem prac, w trakcie prowadzenia wykopów, podczas prac w wykopanych miejscach i po zakończeniu wszystkich robót. Tylko dokładne przestrzeganie przepisów BHP daje nam pewność, że nasi pracownicy są bezpieczni.

BHP przed rozpoczęciem robót

Zanim rozpocznie się wykonywanie robót ziemnych, należy opracować projekt zawierający dokładne miejsca położenia wszystkich instalacji i urządzeń, które znajdują się w pobliżu planowanych prac. Sam kierownik budowy powinien ustalić, po otrzymaniu projektu, dokąd mogą się odbywać roboty – tak aby nie uszkodzić sieci przesyłowych i nie narazić na niebezpieczeństwo pracowników. Bardzo ważne jest również odgrodzenie i dobre oznakowanie miejsca prowadzonych prac. Wszyscy pracownicy mają obowiązek każdorazowego sprawdzania w jakim stanie jest obudowa i skarpy danego wykopu przed kontynuacją robót ziemnych.

BHP podczas zabezpieczania wykopów

Jeśli wykopy posiadają do 1 m głębokości, a teren dookoła wykopów na szerokości równej głębokości wykopów nie jest obciążony, ich ściany nie muszą być wzmocnione. Bez konieczności tworzenia umocnień można również prowadzić prace na głębokości większej niż 1 m, ale mniejszej niż 2 m, pod warunkiem, że pozwalają na to wyniki badań gruntu i cała dokumentacja geologiczno-inżynierska. Wykopy powyżej 4 m należy umocnić poprzez zastosowanie przy ich ścianach drewnianych elementów – bale o grubości nie mniejszej niż 50 mm, nakładki 60 mm i rozpory z okrąglaków, których średnica powinna mieć około 120 mm – lub blachy stalowej o odpowiedniej wytrzymałości. Należy również pamiętać o odpowiednim rozstawie elementów rozpierających albo podpierających. Elementy te musimy umieścić maksymalnie w odległości 1 m w pionie i 1,5 m w poziomie.


BHP podczas wykonywania prac

W trakcie prowadzenia robót ziemnych należy pamiętać o przepisach BHP. Przede wszystkim prace w pobliżu instalacji powinno się wykonywać ręcznie. Jeśli prace wykopy wykonywane są ze skarpami o prawidłowym nachyleniu należy przeprowadzić spadki umożliwiające odpływ wód opadowych z miejsca wykopu – w odległości trzykrotnej głębokości wykopu w kierunku od krawędzi wykopu w bok. Trzeba pamiętać również o kontrolowaniu stanu skarpy po dłuższej przerwie w prowadzeniu prac, po intensywnych opadach i mrozach. W sytuacji gdy wykop stanie się głębszy niż 1 m należy wykonać zejście do wykopu. Co istotne, odległość pomiędzy poszczególnymi zejściami do wykopu nie może być większa niż 20 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  BHP podczas wykonywania stropów

Zobacz także:  Dokumentacja BHP na budowie

Zobacz także:  Ochrona słuchu przed hałasem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

REKLAMA

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

REKLAMA