BHP podczas wykonywania robót ziemnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy BHP jasno określają, w jaki sposób powinniśmy się zachować przed rozpoczęciem prac, w trakcie prowadzenia wykopów, podczas prac w wykopanych miejscach i po zakończeniu wszystkich robót. Tylko dokładne przestrzeganie przepisów BHP daje nam pewność, że nasi pracownicy są bezpieczni.
BHP przed rozpoczęciem robót
Zanim rozpocznie się wykonywanie robót ziemnych, należy opracować projekt zawierający dokładne miejsca położenia wszystkich instalacji i urządzeń, które znajdują się w pobliżu planowanych prac. Sam kierownik budowy powinien ustalić, po otrzymaniu projektu, dokąd mogą się odbywać roboty – tak aby nie uszkodzić sieci przesyłowych i nie narazić na niebezpieczeństwo pracowników. Bardzo ważne jest również odgrodzenie i dobre oznakowanie miejsca prowadzonych prac. Wszyscy pracownicy mają obowiązek każdorazowego sprawdzania w jakim stanie jest obudowa i skarpy danego wykopu przed kontynuacją robót ziemnych.
BHP podczas zabezpieczania wykopów
Jeśli wykopy posiadają do 1 m głębokości, a teren dookoła wykopów na szerokości równej głębokości wykopów nie jest obciążony, ich ściany nie muszą być wzmocnione. Bez konieczności tworzenia umocnień można również prowadzić prace na głębokości większej niż 1 m, ale mniejszej niż 2 m, pod warunkiem, że pozwalają na to wyniki badań gruntu i cała dokumentacja geologiczno-inżynierska. Wykopy powyżej 4 m należy umocnić poprzez zastosowanie przy ich ścianach drewnianych elementów – bale o grubości nie mniejszej niż 50 mm, nakładki 60 mm i rozpory z okrąglaków, których średnica powinna mieć około 120 mm – lub blachy stalowej o odpowiedniej wytrzymałości. Należy również pamiętać o odpowiednim rozstawie elementów rozpierających albo podpierających. Elementy te musimy umieścić maksymalnie w odległości 1 m w pionie i 1,5 m w poziomie.
BHP podczas wykonywania prac
W trakcie prowadzenia robót ziemnych należy pamiętać o przepisach BHP. Przede wszystkim prace w pobliżu instalacji powinno się wykonywać ręcznie. Jeśli prace wykopy wykonywane są ze skarpami o prawidłowym nachyleniu należy przeprowadzić spadki umożliwiające odpływ wód opadowych z miejsca wykopu – w odległości trzykrotnej głębokości wykopu w kierunku od krawędzi wykopu w bok. Trzeba pamiętać również o kontrolowaniu stanu skarpy po dłuższej przerwie w prowadzeniu prac, po intensywnych opadach i mrozach. W sytuacji gdy wykop stanie się głębszy niż 1 m należy wykonać zejście do wykopu. Co istotne, odległość pomiędzy poszczególnymi zejściami do wykopu nie może być większa niż 20 m.
Zobacz także: BHP podczas wykonywania stropów
Zobacz także: Dokumentacja BHP na budowie
Zobacz także: Ochrona słuchu przed hałasem
REKLAMA
REKLAMA