REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagospodarowanie placu budowy

Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować.

Zakłócenia realizacji robót budowlanych

Planowany czas budowy domu może ulec zmianie pod wpływem określonych czynników, do których należą: warunki atmosferyczne, przepływ pracowników, trudności w zaopatrzeniu budowy w sprzęt, prefabrykaty, półfabrykaty i materiały budowlane, awarie sprzętu technicznego.

Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Jednym z głównych zadań kierownika budowy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom zatrudnionym przy budowie domu.

Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Na etapie projektowania domu do zadań projektanta należy: sporządzenie projektu budowlanego, uzyskanie wymaganych opinii dla zastosowanych rozwiązań projektowych, wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań, uzgadnianie dokumentów technicznych.

REKLAMA

Czym się kierować budując dom?

Z punktu widzenia przyszłego użytkownika domu jest sprawą oczywistą, że decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji. Ale oprócz tych subiektywnych kryteriów istnieją również kryteria obiektywne-prawne.

Jak wybrać miejsce na dom?

Podjęliście już decyzję o budowaniu domu, teraz musicie wybrać miejsce, w którym będzie Wam się dobrze mieszkało. Przecież przewaga domu nad mieszkaniem w bloku polega głównie na większej swobodzie użytkowania, bliskości terenów zielonych i znacznie większej przestrzeni.

Dlaczego twarda woda pozostawia osad w bojlerach, czajnikach i filiżankach?

To czy woda jest twarda czy nie wynika z obecności w niej składników mineralnych, głównie węglanów, wodorowęglanów, chlorków, siarczanów VI, krzemianów wapnia i magnezu.

Czy wiesz dlaczego tak ważne jest składowanie, segregacja i utylizacja śmieci?

Corocznie ludzie na całym świecie wyrzucają miliardy ton śmieci. Jednak nie wszystkie te odpadki są bezużyteczne. Niektóre materiały nadają się do przeróbki a inne można spalić, żeby uzyskać energię.

REKLAMA

Czy wiesz jak usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki?

Jeżeli nasza lodówka śmierdzi (nawet jeżeli nie przechowujemy w niej aktualnie świątecznego bigosu ani śledzików w cebuli) nie musimy od razu jej wyrzucać. Spróbujmy usunąć ten nieprzyjemny zapach.

Czy wiesz jak uzyskać efekt pięknie wymytych okien?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest kolejność czyszczenia okien. Powinniśmy również brać pod uwagę to, o jakiej porze dnia są one najbardziej nasłonecznione. Na niedoświetlonych powierzchniach łatwo można przeoczyć smugi, które zniweczą efekt naszej pracy.

Czy wiesz jak dbać o dywany, żeby były piękne?

Żeby dywan był piękny musi być przede wszystkim czysty i pachnący. Zobacz, jak łatwo go wyczyścić, jeśli dojdzie do zabrudzeń!

Czy wiesz jak wyeliminować nieprzyjemny zapach obuwia?

Wielu znajomych często zastanawia się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów. Upranie ich, często nie przynosi pożądanego rezultatu. Podobnie próba zastosowania perfum lub odświeżaczy powietrza. Oto sprawdzony sposób.

Czy wiesz jak sobie poradzić z farbującymi butami?

Wstydliwy problem, ale jest rozwiązanie.

Jak pozbyć się zapachu ryb?

Jest kilka prostych sposobów, by się go pozbyć:

Jak prać wełnę?

Wełny nie można długo moczyć, powoduje to kurczenie się tkaniny. Należy stosować specjalne środki przeznaczone do prania wełny w zimnej wodzie. Prać delikatnie wyciskając. Nie wolno pocierać.

Czy wiesz jak rozpalić grilla?

Znamy to wszyscy – goście czekający na ciepłe kiełbaski i gospodarz, który nie może poradzić sobie z rozpaleniem węgla na grillu. Jak zapobiegać takiej sytuacji. Oto wskazówki.

Czy wiesz jak prać mohair i angorę?

Mohair i angora wyróżniają się spośród innych dzianin długością włosa. Po nieodpowiednim potraktowaniu odzieży z nich wykonanych, musimy liczyć się z tym, że nasze ubrania mogą nie nadawać się już do chodzenia. Jak zatem prać takie dzianiny, żeby się nie zniszczyły?

Czy wiesz jak prać czapki, szaliki i swetry z wełnianych dzianin?

Szaliki, czapki, rękawiczki czy swetry uprane w nieodpowiedni sposób mogą się już nam nie przydać – będą zmechacone i rozciągnięte. Jak zatem prać wełniane dzianiny? Istnieje kilka ważnych zasad dotyczących prania ubrań z wełnianych dzianin, które warto zapamiętać:

Czy wiesz jak pielęgnować ubrania?

Często kupujemy sweter, spodnie czy płaszcz i wydaje nam się, że samo pranie tych ubrań wystarczy. Niestety nie zawsze. Niekiedy trzeba stosować jeszcze inne zabiegi, żeby długo cieszyć się wyglądem naszej odzieży. Pamiętaj zatem, żeby:

Czy wiesz co zrobić, gdy sweter skurczy się w praniu? – I sposób

Ludzie rzadko zwracają uwagę na metki i przestrzegają zasad prania. Wrzucają ubrania do zbyt gorącej wody, co powoduje, że odzież się kurczy i zniekształca. Dopiero wtedy zaczynają się zastanawiać, czy można jeszcze uratować ulubiony sweter czy nadaje się on już tylko do wyrzucenia. Najlepsza w tym wypadku jest woda po fasoli

Czy wiesz jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Nikt nie lubi tracić owoców własnej pracy. Sama stałam się parokrotnie ofiarą kradzieży... wstyd przyznać, ale z własnej głupoty. Parę pomysłów co zrobić, żeby okazja nie uczyniła złodzieja:

Jak usunąć plamy z mebli drewnianych?

Oto kilka przykładowych, sprawdzonych przykładów.

Jak myć drewniane naczynia?

Jest kilka sposobów – sprawdź, który Tobie odpowiada najbardziej!

Czy wiesz jak wyczyścić zapchany zlew?

Zapchany zlew jest bez wątpienia problemem bardzo częstym. Zobacz, jak go oczyścić!

Czy wiesz jak ułatwić sobie prasowanie?


Jak co weekend czeka cię prasowanie sterty pogniecionych ubrań z całego tygodnia? Już na samą myśl masz dość, w końcu prasowanie jest czasochłonne, wymaga precyzji i długiego stania w miejscu. Możesz jednak uporać się z prasowaniem szybko i bez męki. Skorzystaj z moich rad.

Czy wiesz jak zmienić silikon w łazience?

Często silikon położony w łazience zaczyna przybierać brzydką, brązową barwę. Uważaj, żeby nie rozwinął się na nim grzyb! Zmiana koloru to znak, że należy go wymienić. Sprawdź jak!

Czy wiesz jakie są domowe sposoby na plamy?

Plamy są nierzadko zmorą każdego z nas. Co zrobić jeśli używane środki chemiczne nie pomagają? Wypróbuj domowe sposoby na zwalczanie plam!

Czy wiesz jak oszczędzać na wodzie i prądzie w domu?

Twoje opłaty za wodę i prąd są bardzo wysokie? Sprawdź, jak łatwo możesz to zmienić.

Jak wyczyścić srebro?

Jeśli chcemy wyczyścić przybrudzone srebro, nie musimy od razu biec do jubilera lub kupować specjalne preparaty do jego czyszczenia, istnieje bowiem na to wiele domowych sposobów.

Jak ozdobić okno i parapet na Boże Narodzenie?

Chcesz odmienić wygląd swojego mieszkania na okres Świąt Bożego Narodzenia? Zrób efektowną i prostą dekorację świąteczną okna.

Czy wiesz jaki lakier wybrać do podłogi?

Jeśli chcesz polakierować posadzkę musisz odpowiednio dobrać lakier. To dzięki niemu możesz upiększyć swój parkiet lub całkiem zmienić jego wygląd niekoniecznie na lepsze. Sprawdź jakiego lakieru używać.

Czy wiesz jak ochronić kontakty i nie tylko przed małymi dziećmi?

Małe dzieci są bardzo ciekawskie. Często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia mogą próbować włożyć palce do kontaktu lub ściągać na siebie ciężkie przedmioty. Zobacz jak zabezpieczyć mieszkanie, a raczej dziecko!

Czy wiesz jak pozbyć się karaluchów?

Karaluchy, podobnie jak inne szkodniki, są prawdziwą plagą mieszkań. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się intruzów!

Czy wiesz jak naprawić przeciekający kran?


Przeciekający kran nie musi być problemem! Wystarczą dobre chęci i kilka trików! Zobacz jak zmienić uszczelkę i naprawić kran.

Test paneli laminowanych

Podłoga laminowana jest niedroga i wytrzymała, ale może się elektryzować. Specjaliści sprawdzili, czy podczas chodzenia po laminacie można tak mocno naładować się ładunkiem elektrostatycznym, że dojdzie do przeskoczenia iskry – na przykład, gdy ktoś nas lekko dotknie.

Dokładam do windy a mieszkam na parterze

Dlaczego muszę dokładać się do windy mieszkając na parterze? Jak wskazuje Ustawa o własności lokali, do obowiązków właścicieli lokali należy utrzymanie nieruchomości wspólnej. Można do nich zaliczyć m. in. obowiązek uiszczania opłat na antenę zbiorczą czy windę. Ustawa nie przewiduje możliwości obniżenia opłat za windę jeżeli mieszkamy na parterze. W mniejszych wspólnotach mieszkaniowych zależy to jednak od ustaleń między właścicielami lokali.

Jak wykorzystać kamień we wnętrzu?

Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i w architekturze budynków. Jednak wydaje się, że zastosowanie kamienia we wnętrzu jest nadal mało popularne.

Drzwi - wizerunek estetyczny cz. II

Stylistyka i wykończenie drzwi są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza. Forma drzwi bywa zróżnicowana i dostosowana do wnętrz, w jakich występują oraz jakie pomieszczenia oddzielają.

Drzwi - wizerunek estetyczny cz. I

Wejście do wnętrza każdej zamkniętej przestrzeni, jaką stanowi dom, mieszkanie, pokój czy obiekt użyteczności publicznej, ma duże znaczenie w budowaniu jego wizerunku estetycznego. Połączenie funkcjonalności, trwałości i pięknej formy, może nam zapewnić odpowiedni projekt drzwi, ciekawe, precyzyjne ich wykończenie i wybór właściwego wzoru.

Inteligentny dom

Inteligentny dom wyposażony jest w systemy zarządzania - obejmujące m.in. oświetlenie (sceny świetlne), regulację wentylacji i ogrzewania, system z centralką pogodową (automatyczne zamykanie okien podczas wiatru i deszczu) oraz zarządzanie domem na odległość (uruchamianie ogrzewania przez telefon komórkowy czy Internet).

Rekuperacja

Rekuperacja to nowoczesny system stosowany we wnętrzach budynków, który odzyskuje ciepło z powietrza wyrzucanego z domu. W ramach rekuperacji powietrze jest usuwane z wnętrza budynku i dostarczane jest świeże z zewnątrz. Przed wpuszczeniem do wnętrza powietrze jest ogrzewane, co tym samym wpływa na zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu.

Schody we wnętrzu – stopnie

Decydując się na schody drewniane, należy wykorzystać drewno o dużej twardości. Do gatunków, które warto stosować zaliczymy - dąb, jesion, buk - z drzew występujących w naszej strefie klimatycznej oraz coraz częściej stosowane drewna egzotyczne - odmiany mahoniowców tj. sapelli, teak, jatoba, merbau.

Ergonomia i bezpieczeństwo na schodach

Schody mogą wypełniać klatkę schodową, lub być częścią otwartej przestrzeni wnętrza. Schody mogą być zrealizowane na planie koła, kwadratu lub elipsy. Mogą przybierać ciekawe kształty i łączyć w sobie różne figury. Są elementem architektonicznym stanowiącym wyzwanie dla architekta wnętrz. Dobrze zaprojektowane - powinny cieszyć oryginalną formą i jednocześnie powinny być ergonomiczne i bezpieczne.

Balustrada jako element dekoracyjny wnętrza

O charakterze schodów w znaczącej mierze decyduje forma balustrady. Balustrada dostosowana stylistycznie do charakteru wnętrza silnie na nie oddziałuje. Inne kształty przyjmie we wnętrzach utrzymanych w stylu dawnej rezydencji, inne w nowoczesnych wnętrzach w stylu high-tech.

Wnętrze przytulne wzrokowo i słuchowo – sposoby likwidacji pogłosu

Pogłos to zjawisko, które wynika z odbicia fali dźwiękowej od płaszczyzn pomieszczenia i które w rezultacie stanowi hałas zakłócający odpowiedni odbiór przekazu dźwiękowego. Teoretycznie, w pomieszczeniu, w którym nie występują straty przy odbiciu dźwięku od przeszkód, dźwięk mógłby trwać nieskończenie długo. Jednakże w warunkach domowych odbity dźwięk zakłóca nowo powstały lub wzmacnia go.

Akustyka w architekturze wnętrz

Architektura przestrzeni domowej jest nierozerwalnie związana z akustyką. Układ funkcjonalny, kubatura wnętrza oraz materiały zastosowane na podłodze, ścianach i suficie mają ogromny wpływ na sposób rozchodzenia się fali dźwiękowej, a tym samym na akustykę przestrzeni.

REKLAMA