Dokładam do windy a mieszkam na parterze
REKLAMA
REKLAMA
W dużej wspólnocie nie masz wyboru
REKLAMA
Właściciele lokali we wspólnotach mieszkaniowych decydują o sposobie rozdziału kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Wybrany przez właścicieli zarząd jest wykonawcą podjętych uchwał.
REKLAMA
Kwestię utrzymania nieruchomości wspólnej (w tym także wind) reguluje Art. 12 ust. 2 Ustawy o własności lokali. Stanowi on, iż właściciele lokali partycypują w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej stosownie do posiadanych przez siebie udziałów. Ustawa stanowi, że obciążenie to można zwiększyć uchwałą właścicieli lokali w odniesieniu do właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Nie ma jednak w ustawie podstaw do obniżenia udziału w kosztach zarządu nieruchomości wspólnej poniżej udziału właściciela.
Przede wszystkim jednak należy pamiętać o tym, że we w przypadku kosztów zarządu nieruchomością wspólną, nie płaci się za korzystanie, lecz za koszty utrzymania elementów będących współwłasnością wszystkich właścicieli lokali.
Sąd Najwyższy zauważył, że z Art. 3 Ustawy o własności lokali wynika jednoznacznie, że w razie wyodrębnienia własności lokali, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale, stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych, odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku. W nieruchomości wielomieszkaniowej, współwłasnością przymusową objęte będą zatem takie części jak klatki schodowe czy właśnie windy. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu i nie możemy go bez ustawowych podstaw zmniejszyć ani zwiększyć.
Opłata za windę uzależniona więc będzie od powierzchni danego mieszkania, a ponosić ją muszą wszyscy mieszkańcy, w tym właściciele lokali znajdujących się na parterze lub pierwszym piętrze. Podobnie będzie we wspólnotach liczących więcej niż jeden budynek - trzeba uczestniczyć w kosztach eksploatacji i remontów części wspólnych, w tym wind we wszystkich budynkach wchodzących w skład danej nieruchomości.
Zobacz również serwis: Najem
W małej wspólnocie można ustalić inaczej
W przypadku małych wspólnot – liczących nie więcej niż siedem lokali – istnieje większa dowolność w ustalaniu zasad ponoszenia nakładów na nieruchomość wspólną. W takich wspólnotach może dojść do innego ustalenia sposobu ponoszenia kosztów – np. mieszkający na poddaszu ponosić mogą większe koszty związane z utrzymaniem dachu, a mieszkający na parterze dokładać się mogą bardziej do remontów piwnic i tylko symbolicznie do kosztów utrzymania windy.
Inną sprawą jest, że w przypadku małych wspólnot rzadko spotkamy budynki z windą…
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA