REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Docieplenie budynku

Igor Bąkowski
Radca prawny
Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Termomodernizacja budynku wymaga zgody większości właścicieli jako, że zalicza się do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Ponieważ ustawodawca uznaje termomodernizację za dobrą inwestycję przyczyniającą się do zmniejszenia zużycia energii, możliwe jest uzyskanie kredytu na ten cel z dotacją państwa w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej

REKLAMA

Zgodnie z Ustawą o własności lokali czynności przekraczające zwykły zarząd, takie jak termomodernizacja lub inny większy remont, wymagają zgody większości właścicieli wyrażonej w uchwale, która jednocześnie zawierać będzie pełnomocnictwo dla zarządu bądź zarządcy do zawarcia związanych z tym umów. Wiąże się to bowiem z określonymi czynnościami techniczno-budowlanymi, dotyczącymi wspólnej nieruchomości.

REKLAMA

Każdy właściciel lokalu ma prawo zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej wyrażającą zgodę na termomodernizację budynku do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa, umową właścicieli, bądź gdy narusza ona zasady prawidłowego zarządzania czy w inny sposób narusza jego interesy. Może to zrobić jednak tylko w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia go o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów członków wspólnoty. W przypadku uchwały o dociepleniu budynku uchylenie uchwały, z wyjątkiem skrajnych przypadków, wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Kto pokryje koszty

Wydatki związane z ociepleniem budynku obciążają każdego właściciela lokalu stosownie do wielkości jego udziału w nieruchomości wspólnej.
Jeżeli wspólnota uzyskuje pożytki z nieruchomości wspólnej (np. wynajmując elewacje pod reklamy), to w pierwszej kolejności powinny one służyć pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, do których należą m.in. wydatki na remonty i bieżące konserwacje. W przypadku, gdy są one niewystarczające, właściciele lokali mają obowiązek ponosić wydatki i ciężary związane z jej utrzymaniem (w większości wspólnot będzie to podstawowe źródło finansowania remontów). Wspólnota mieszkaniowa może określić swoim członkom zryczałtowane kwoty wpłat na pokrycie celów remontowych, które są gromadzone na oddzielnym rachunku jako fundusz remontowy i wydatkowane w miarę potrzeb.

Zobacz również serwis: Najem

A może kredyt z premią termomodernizacyjną?

REKLAMA

Mimo, że wspólnota jest jednostką, która nie posiada osobowości prawnej, to jednak ma zdolność kredytową akceptowaną przez banki. Kredyty im oferowane mają status inwestycyjnych lub termomodernizacyjnych. W przypadku kredytów termomodernizacyjnych można liczyć na 25 % dotację państwową w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszym warunkiem jaki trzeba spełnić jest podjęcie uchwały przez wspólnotę w sprawie kredytu i upoważniającej zarząd lub zarządcę do reprezentowania mieszkańców. Kredyt udzielany jest zwykle na maksymalnie 10 lat, a jego kwota nie może przekroczyć 80% kosztów modernizacji.

Aby otrzymać taki kredyt wspólnota musi spełniać określone warunki m.in. wykazać się płynnością finansową i regularnymi wpłatami na fundusz remontowy. Wymóg ten bierze się stąd, że jedynym zabezpieczeniem dla banku jest często pełnomocnictwo do rachunku, na którym mieszkańcy gromadzą pieniądze na remonty. Z tego powodu ważne jest, aby znajdowały się na nim jak największe środki. Niewiele jest wspólnot, które mogą finansować remonty z własnych środków. Pieniędzy jest zawsze za mało, a składka na fundusz choć dla mieszkańców wydaje się wysoka to jednak jest niewystarczająca na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Z tego powodu etapy docieplenia często muszą być rozkładane na wiele lat.

Zobacz również serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Zanim zarząd bądź zarządca udzieli bankowi pełnomocnictwa do konta, na którym znajdują się pieniądze gromadzone przez mieszkańców w ramach funduszu remontowego, musi mieć pewność, że mieszkańcy faktycznie będą regularnie wpłacać ustalone kwoty. I tu często pojawiają się przysłowiowe schody, gdyż terminowość w wywiązywaniu się z zobowiązań często nie jest najmocniejszą stroną mieszkańców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA