REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Docieplenie budynku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Igor Bąkowski
Radca prawny
Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Termomodernizacja budynku wymaga zgody większości właścicieli jako, że zalicza się do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Ponieważ ustawodawca uznaje termomodernizację za dobrą inwestycję przyczyniającą się do zmniejszenia zużycia energii, możliwe jest uzyskanie kredytu na ten cel z dotacją państwa w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej

REKLAMA

Zgodnie z Ustawą o własności lokali czynności przekraczające zwykły zarząd, takie jak termomodernizacja lub inny większy remont, wymagają zgody większości właścicieli wyrażonej w uchwale, która jednocześnie zawierać będzie pełnomocnictwo dla zarządu bądź zarządcy do zawarcia związanych z tym umów. Wiąże się to bowiem z określonymi czynnościami techniczno-budowlanymi, dotyczącymi wspólnej nieruchomości.

REKLAMA

Każdy właściciel lokalu ma prawo zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej wyrażającą zgodę na termomodernizację budynku do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa, umową właścicieli, bądź gdy narusza ona zasady prawidłowego zarządzania czy w inny sposób narusza jego interesy. Może to zrobić jednak tylko w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia go o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów członków wspólnoty. W przypadku uchwały o dociepleniu budynku uchylenie uchwały, z wyjątkiem skrajnych przypadków, wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Kto pokryje koszty

Wydatki związane z ociepleniem budynku obciążają każdego właściciela lokalu stosownie do wielkości jego udziału w nieruchomości wspólnej.
Jeżeli wspólnota uzyskuje pożytki z nieruchomości wspólnej (np. wynajmując elewacje pod reklamy), to w pierwszej kolejności powinny one służyć pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, do których należą m.in. wydatki na remonty i bieżące konserwacje. W przypadku, gdy są one niewystarczające, właściciele lokali mają obowiązek ponosić wydatki i ciężary związane z jej utrzymaniem (w większości wspólnot będzie to podstawowe źródło finansowania remontów). Wspólnota mieszkaniowa może określić swoim członkom zryczałtowane kwoty wpłat na pokrycie celów remontowych, które są gromadzone na oddzielnym rachunku jako fundusz remontowy i wydatkowane w miarę potrzeb.

Zobacz również serwis: Najem

A może kredyt z premią termomodernizacyjną?

REKLAMA

Mimo, że wspólnota jest jednostką, która nie posiada osobowości prawnej, to jednak ma zdolność kredytową akceptowaną przez banki. Kredyty im oferowane mają status inwestycyjnych lub termomodernizacyjnych. W przypadku kredytów termomodernizacyjnych można liczyć na 25 % dotację państwową w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszym warunkiem jaki trzeba spełnić jest podjęcie uchwały przez wspólnotę w sprawie kredytu i upoważniającej zarząd lub zarządcę do reprezentowania mieszkańców. Kredyt udzielany jest zwykle na maksymalnie 10 lat, a jego kwota nie może przekroczyć 80% kosztów modernizacji.

Aby otrzymać taki kredyt wspólnota musi spełniać określone warunki m.in. wykazać się płynnością finansową i regularnymi wpłatami na fundusz remontowy. Wymóg ten bierze się stąd, że jedynym zabezpieczeniem dla banku jest często pełnomocnictwo do rachunku, na którym mieszkańcy gromadzą pieniądze na remonty. Z tego powodu ważne jest, aby znajdowały się na nim jak największe środki. Niewiele jest wspólnot, które mogą finansować remonty z własnych środków. Pieniędzy jest zawsze za mało, a składka na fundusz choć dla mieszkańców wydaje się wysoka to jednak jest niewystarczająca na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Z tego powodu etapy docieplenia często muszą być rozkładane na wiele lat.

Zobacz również serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Zanim zarząd bądź zarządca udzieli bankowi pełnomocnictwa do konta, na którym znajdują się pieniądze gromadzone przez mieszkańców w ramach funduszu remontowego, musi mieć pewność, że mieszkańcy faktycznie będą regularnie wpłacać ustalone kwoty. I tu często pojawiają się przysłowiowe schody, gdyż terminowość w wywiązywaniu się z zobowiązań często nie jest najmocniejszą stroną mieszkańców.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA