REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa balkonu

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Większość robót związanych z remontem i modernizacją w swoim mieszkaniu możemy przeprowadzić bez żadnych zezwoleń. Tylko na wykonanie niektórych prac musimy starać się o zezwolenie wspólnoty mieszkaniowej, a nawet organu architektoniczno-budowlanego – dotyczy to m.in. zabudowy balkonów czy montażu krat.

Zabudowa balkonu

REKLAMA

Zabudowa balkonu (loggi) wymaga uprzedniego dopełnienia szeregu formalności. Tak więc najpierw musimy:
• uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na zabudowę
• sporządzić plan zabudowy
• wystąpić do organu architektury i planowania przestrzennego w gminie albo do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w gminie (delegatura dla dzielnicy) ze zgłoszeniem zamiaru zabudowy balkonu (logii) - określamy tu rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych związanych z tą zabudową oraz termin ich rozpoczęcia

REKLAMA

Ponieważ zabudowę balkonu (logii) w pewnych przypadkach (w zależności od zakresu prac) można uznać za prowadzenie prac budowlanych wymagających pozwolenia na budowę – trzeba wtedy wystąpić do organu architektury i planowania przestrzennego w gminie albo do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w gminie (delegatura dla dzielnicy) z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Do zgłoszenia albo wniosku należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (zwykle odpis z księgi wieczystej). W zależności od potrzeb do zgłoszenia trzeba również dołączyć odpowiednie szkice lub rysunki czy opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kraty w oknach

Z przepisów budowlanych wynika, że instalowanie krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach zabytkowych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi, czyli wydziałowi architektoniczno–budowlanemu gminy lub starostwa. Istotną rolę odgrywają tutaj m.in. przepisy przeciwpożarowe.

Aby zainstalować kraty w oknach naszego mieszkania, musimy też uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Mając taką zgodę, składamy zgłoszenie zainstalowania krat w organie administracji architektoniczno-budowlanej gminy lub Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego delegatury dla konkretnej dzielnicy (taka procedura obowiązuje np. w Warszawie). Organ ten może wyrazić sprzeciw na zainstalowanie krat, jeżeli dokonane byłoby to w taki sposób, że np. od zewnątrz złodziej mógłby się po nich dostać do mieszkania sąsiada.

Zobacz również serwis: Najem

Jak zmusić sąsiada do zdjęcia krat

Kraty powinny być tak zaprojektowane i wykonane, aby nie służyły złodziejom za drabinę do mieszkań na wyższych kondygnacjach. Gdy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, powinny zostać rozebrane albo wymienione na lepsze i nie stwarzające zagrożeń bezpieczeństwa sąsiadów mieszkających wyżej. Jeżeli sąsiad dobrowolnie nie wykona tych prac, można podjąć interwencję w zarządzie lub u zarządcy budynku lub poskarżyć się do gminy, która powiadomi inspektora nadzoru budowlanego. Ten, jeśli stwierdzi naruszenie prawa, może nakazać demontaż krat. Zwykle jednak sprawy przed inspektorem nadzoru budowlanego ciągną się latami, więc lepiej skorzystać najpierw z innych sposobów.

Jeżeli po kratach zamontowanych u sąsiada do naszego mieszkania dostanie się złodziej, możemy wystąpić przeciwko sąsiadowi do sądu o odszkodowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA