Garaż we wspólnocie mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o własności lokali stwierdza, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe dodatkowe pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności takich jak piwnica, strych, komórka, garaż. Nazywane są one pomieszczeniami przynależnymi. Zgodnie z tymi ustaleniami garaż jako pomieszczenie przynależne w sensie prawnym stanowi część składową lokalu mieszkalnego, natomiast w sensie funkcjonalnym nie jest przestrzenią przeznaczoną do bezpośredniego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi, lecz ma służyć do zaspokajania innych potrzeb tych osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego.
REKLAMA
Pomieszczenia przynależne nie musza bezpośrednio przylegać do lokalu ani pozostawać w obrębie budynku, w którym lokal się znajduje, byleby znajdowały się w granicach nieruchomości gruntowej.
Ustanowienie przynależności pomieszczenia garażowego do lokalu powinno było nastąpić wraz w wyodrębnieniem danego lokalu z nieruchomości wspólnej na zasadach określonych w ustawie o własności lokali.
Przy obliczaniu powierzchni lokalu mieszkalnego do powierzchni samego budynku dolicza się powierzchnię pomieszczeń przynależnych i tak obliczoną łącznie powierzchnię uwzględnia się do obliczenia udziału w nieruchomości wspólnej przypadającej na dany lokal.
Garaż może być odrębnym lokalem
Garaż może stanowić samodzielny lokal, będący odrębną własnością. Może nim być zarówno jedno lub wielostanowiskowy lokal garażowy w budynku wielolokalowym, jak i poza nim, czyli w oddzielnym budynku położonym w obrębie danej nieruchomości. Garaż lub garaże wolnostojące muszą stanowić część składową nieruchomości gruntowej w rozumieniu przepisu Kodeksu Cywilnego, który stwierdza, że częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Oznacza to, że garaż nie mógłby stać się nieruchomością lokalową luźno związaną z gruntem jak baraki i kioski. Należy to odnieść także do innych lokali w budynku typu prowizorycznego baraku lub szopy. Trwałość i związanie z gruntem, w przypadku garażu znajdującego się poza budynkiem może być różna, ale przede wszystkim powinna być zgodna z przepisami prawa budowlanego oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Spełnienie tych wymogów stwierdza starosta w drodze zaświadczenia.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym – odrębny przedmiot obrotu
REKLAMA
W poprzednio obowiązującym stanie prawnym powszechnie uznawano, iż miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym stanowią pomieszczenia przynależne do konkretnych lokali, co oznacza, iż stanowią ich części składowe i nie mogą być przedmiotem odrębnego obrotu.
W późniejszym okresie nastąpiła zmiana wykładni przepisów Ustawy o własności lokali w taki sposób, iż uznano, że garaże wielostanowiskowe i części budynku z pomieszczeniami gospodarczymi powinny zostać wyodrębnione jako odrębne lokale o przeznaczeniu użytkowym i następnie po założeniu dla nich odrębnej księgi wieczystej powinny zostać przeniesione na rzecz zainteresowanych osób udziały we współwłasności tych nieruchomości lokalowych wraz z odpowiednim ułamkiem nieruchomości wspólnej, a współwłaściciele powinni określić sposób korzystania z miejsc postojowych i pomieszczeń gospodarczych w ramach umowy quoad usum. Taka też jest obecna praktyka wszystkich deweloperów i stąd miejsca postojowe są przedmiotem odrębnego obrotu.
W przypadku wielu budynków oddawanych do użytkowania przed zmianą interpretacji Ustawy o własności lokali, lokale sprzedawano wraz z miejscami postojowymi jako pomieszczeniami przynależnymi i nie jest już możliwe wyodrębnienie garażu wielostanowiskowego i części budynku z pomieszczeniami gospodarczymi jako odrębnych lokali i założenie dla nich ksiąg wieczystych.
Lokale do których przypisano miejsca postojowe jako ich pomieszczenia przynależne w chwili obowiązywania poprzedniej interpretacji Ustawy o własności lokali dalej będą funkcjonowały w takim stanie. Nie jest jednakże możliwe przypisanie miejsc postojowych jako pomieszczeń przynależnych nowo wyodrębnianych lokali – sądy wieczystoksięgowe zakładając księgi wieczyste dla nowowyodrębnionych lokali odmawiają bowiem konsekwentnie dokonania w nich wpisu miejsc postojowych jako przynależności do lokalu.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.