Jak założyć biuro lub gabinet lekarski w lokalu?
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana sposobu korzystania z lokalu
REKLAMA
Planując wykorzystanie mieszkania na biuro czy gabinet lekarski mówimy o czymś co prawo budowlane nazywa zamiarem zmiany sposobu korzystania z lokalu.
Prawo budowlane nakłada obowiązek zgłoszenia zamiaru zmiany sposobu korzystania z lokalu, jeżeli wiązać się ona będzie ze zmianą warunków bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotnego, higieniczno-sanitarnego, ochrony środowiska bądź wielkości lub układu obciążeń. W praktyce ciężko jest wyznaczyć granicę, jaka działalność prowadzona w mieszkaniu nie wiąże się z takimi zmianami.
Zgodnie z linią decyzji organów administracji budowlanej można jednakże stwierdzić, że jeżeli planujemy cichą działalność biurową, a w biurze nie będzie przebywało więcej niż parę osób, zgłoszenie nie będzie wymagane.
Zgłoszenie zwykle wymagane
REKLAMA
Inaczej będzie, jeżeli planujemy wykorzystanie lokalu na gabinet lekarski czy siłownię. W takiej sytuacji zamiar zmiany sposobu korzystania z lokalu należy zgłosić odpowiednim organom architektonicznym i jeżeli będzie taka potrzeba, załączyć projekt sporządzony przez architekta z odpowiednimi uprawnieniami. Ważne jest, że zamiar ten powinniśmy zgłosić zanim faktycznie zaczniemy wykorzystywać lokal na inne cele. W przeciwnym organy nadzoru budowlanego mogą zarzucić nam tzw. samowolną zmianę sposobu korzystania z lokalu i nakazać zaprzestanie takiego korzystania oraz przywrócenie poprzedniego sposobu korzystania z lokalu. W pewnych sytuacjach możliwa jest tzw. legalizacja samowolnej zmiany sposobu korzystania z lokalu, która wiąże się z późniejszym dopełnieniem wszystkich wymogów określonych w prawie budowlanym oraz z zapłatą tzw. opłaty legalizacyjnej w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Warto więc – szczególnie w przypadku silnie regulowanych rodzajów działalności jak gabinet lekarski - dokładnie skonsultować nasze zamiary z architektem. Ten początkowy wydatek okaże się w większości wypadków o wiele mniejszy niż wysokość kary jaką może przyjść nam zapłacić.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Co na to wspólnota
Co do zasady zgoda ze strony wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana w przypadku planowanego wykorzystywania lokalu na cele działalności gospodarczej. Jednakże przepisy wewnętrzne przyjęte przez daną wspólnotę mogą regulować tą kwestię odmiennie i zakazywać prowadzenia takiej działalności albo istotnie ją ograniczać..
Pamiętaj o podatku
W przypadku prowadzenia w lokalu działalności gospodarczej zobowiązani jesteśmy zgłosić to w urzędzie gminy i płacić z tego tytułu wyższy podatek od nieruchomości. Różnica może sięgać nawet 30-krotności podatku płaconego w przypadku wykorzystywania lokalu na cele mieszkaniowe.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.