REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem lokalu

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. Warto pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w umowie najmu.

Wynajem lokalu na cele mieszkaniowe nie wymaga uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli lokali w budynku ani zarządu czy zarządcy. Co do zasady zgoda ze strony wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana także w przypadku planowanego wynajęcia lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro). Jednakże przepisy wewnętrzne przyjęte przez daną wspólnotę mogą regulować tą kwestię odmiennie i zakazywać prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych albo istotnie ją ograniczać.

REKLAMA

Nie tylko do wspólnoty

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że wynajęcie lokalu na cele inne niż mieszkaniowe, wiąże się zwykle z koniecznością dostosowania go do planowanej działalności. I nie chodzi tu tylko o wyposażenie go w biurka, komputery czy drukarki. W przypadku niektórych działalności wymagane jest zgłoszenie do wydziału architektury zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu, zanim rozpocznie się nowy sposób korzystania z lokalu. Często niezbędne jest także przeprowadzenie odpowiednich prac budowlanych w celu dostosowania lokalu do wymogów związanych z rodzajem planowanej działalności.

W określonych wypadkach (np. w przypadku wynajmowania lokalu na gabinet medyczny) wymagane będzie przeprowadzenie skomplikowanych prac adaptacyjnych w lokalu oraz odbiór dostosowanego lokalu przez Sanepid i inne służby.

Zobacz również serwis: Najem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zabezpieczyć swoje interesy?

Ponieważ prace związane z adaptacją lokalu wiążą się często z dużymi nakładami finansowymi i odpowiedzialnością, ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w dobrze przygotowanej umowie najmu. Wzory umów najmu które znajdziemy w Internecie lub dostaniemy od agencji nieruchomości nie będą zwykle wystarczające.

W umowie najmu trzeba jasno zapisać, kto ponosi nakłady i na co, komu ma przysługiwać prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kto dokonuje niezbędnych ustaleń, zgłoszeń i odbiorów i jak strony planują się rozliczyć w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy najmu zawartej na dłuższy okres.

Jeżeli nie zadbamy o przygotowaną specjalnie dla nas umowę, zamiast zyskownego najmu może się skończyć utraconymi zyskami, karą administracyjną za samowolną zmianę sposobu korzystania z lokalu i procesem sądowym.

Pamiętaj o podatku

W przypadku wynajmowania lokalu na cele prowadzenia w nim działalności gospodarczej zobowiązani jesteśmy zgłosić to w urzędzie gminy i płacić z tego tytułu wyższy podatek od nieruchomości. Różnica może sięgać nawet 30-krotności podatku płaconego w przypadku wykorzystywania lokalu na cele mieszkaniowe.

Lokator na lata

Nie ma jednak róży bez kolców. W przypadku lokalu wynajmowanego na działalność gospodarczą nie będziemy mieli większego problemu z pozbyciem się niepłacącego najemcy z lokalu. Przy wynajmie na cele mieszkaniowe nasz najemca jest chroniony przez przepisy o ochronie lokatorów i w skrajnych sytuacjach jego wyeksmitowanie może nam zająć nawet trzy lata. Tutaj także bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie umowy najmu i zabezpieczenie naszych interesów.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA