Wynajem lokalu
REKLAMA
REKLAMA
Wynajem lokalu na cele mieszkaniowe nie wymaga uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli lokali w budynku ani zarządu czy zarządcy. Co do zasady zgoda ze strony wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana także w przypadku planowanego wynajęcia lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro). Jednakże przepisy wewnętrzne przyjęte przez daną wspólnotę mogą regulować tą kwestię odmiennie i zakazywać prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych albo istotnie ją ograniczać.
REKLAMA
Nie tylko do wspólnoty
REKLAMA
Trzeba jednak pamiętać, że wynajęcie lokalu na cele inne niż mieszkaniowe, wiąże się zwykle z koniecznością dostosowania go do planowanej działalności. I nie chodzi tu tylko o wyposażenie go w biurka, komputery czy drukarki. W przypadku niektórych działalności wymagane jest zgłoszenie do wydziału architektury zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu, zanim rozpocznie się nowy sposób korzystania z lokalu. Często niezbędne jest także przeprowadzenie odpowiednich prac budowlanych w celu dostosowania lokalu do wymogów związanych z rodzajem planowanej działalności.
W określonych wypadkach (np. w przypadku wynajmowania lokalu na gabinet medyczny) wymagane będzie przeprowadzenie skomplikowanych prac adaptacyjnych w lokalu oraz odbiór dostosowanego lokalu przez Sanepid i inne służby.
Zobacz również serwis: Najem
Jak zabezpieczyć swoje interesy?
Ponieważ prace związane z adaptacją lokalu wiążą się często z dużymi nakładami finansowymi i odpowiedzialnością, ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w dobrze przygotowanej umowie najmu. Wzory umów najmu które znajdziemy w Internecie lub dostaniemy od agencji nieruchomości nie będą zwykle wystarczające.
W umowie najmu trzeba jasno zapisać, kto ponosi nakłady i na co, komu ma przysługiwać prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kto dokonuje niezbędnych ustaleń, zgłoszeń i odbiorów i jak strony planują się rozliczyć w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy najmu zawartej na dłuższy okres.
Jeżeli nie zadbamy o przygotowaną specjalnie dla nas umowę, zamiast zyskownego najmu może się skończyć utraconymi zyskami, karą administracyjną za samowolną zmianę sposobu korzystania z lokalu i procesem sądowym.
Pamiętaj o podatku
W przypadku wynajmowania lokalu na cele prowadzenia w nim działalności gospodarczej zobowiązani jesteśmy zgłosić to w urzędzie gminy i płacić z tego tytułu wyższy podatek od nieruchomości. Różnica może sięgać nawet 30-krotności podatku płaconego w przypadku wykorzystywania lokalu na cele mieszkaniowe.
Lokator na lata
Nie ma jednak róży bez kolców. W przypadku lokalu wynajmowanego na działalność gospodarczą nie będziemy mieli większego problemu z pozbyciem się niepłacącego najemcy z lokalu. Przy wynajmie na cele mieszkaniowe nasz najemca jest chroniony przez przepisy o ochronie lokatorów i w skrajnych sytuacjach jego wyeksmitowanie może nam zająć nawet trzy lata. Tutaj także bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie umowy najmu i zabezpieczenie naszych interesów.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.