Dysponowanie odrębną własnością lokalu
REKLAMA
REKLAMA
Prawo odrębnej własności lokalu możemy sprzedać, obciążyć hipoteką, przenieść w drodze darowizny czy zapisać w testamencie. Jako jedyne z praw dających możliwość władania lokalem, prawo odrębnej własności lokalu możemy obciążyć dożywociem.
REKLAMA
Lokal własnościowy uznawany jest na rynku za atrakcyjniejszy niż lokal do którego przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Na nabycie takiego lokalu najłatwiej uzyskać kredyt, ponieważ stanowi on jedno z najlepszych zabezpieczeń kredytu. Należy podkreślić, że niektóre banki nie udzielają np. kredytów pod zabezpieczenie hipoteką na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.
Księga wieczysta to duże ułatwienie
Dla lokalu własnościowego obligatoryjnie prowadzona jest księga wieczysta, co jest zaletą w szczególności w dwóch przypadkach:
• gdy występujemy o kredyt
• gdy planujemy sprzedaż lokalu
W księdze wieczystej zawarte są wszystkie najistotniejsze informacje o właścicielu lokalu, jego udziału w nieruchomości wspólnej, ustanowionych obciążeniach i hipotekach, czy wnioskach czekających na rozpatrzenie przez sąd wieczystoksięgowy. Nabywca lokalu od osoby wpisanej w księdze wieczystej korzysta z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa transakcji nabycia.
Wynajem lokalu
REKLAMA
Wynajem lokalu na cele mieszkaniowe nie wymaga uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli lokali w budynku ani zarządu czy zarządcy. Podobnie, co do zasady taka zgoda nie jest wymagana w przypadku planowanego wynajęcia lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro).
W takim przypadku musimy jednak pamiętać, aby planowany sposób użytkowania lokalu przez najemcę był zgodny z przepisami. W określonych wypadkach (np. w przypadku wynajmowania lokalu na gabinet medyczny) wymagane będzie przeprowadzenie prac adaptacyjnych w lokalu oraz odbiór dostosowanego lokalu przez Sanepid i inne służby. Prawo wymaga też w takich przypadkach zgłoszenia zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu, zanim rozpocznie się nowy sposób korzystania z lokalu.
Zobacz również serwis: Najem
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.